Kojení předčasně narozeného miminka

Bez ohledu na specifika předčasně narozených miminek, je jednoznační, že předčasně narozená miminka potřebují kontakt kůže na kůži (mateřskou péči klokánkováním) a kojení více, ne méně, než všechna ostatní miminka. Předčasně narozená miminka mohou být kojeny hned, jak o to projeví zájem, přibližně okolo 28. týdne gestačního věku. Není pravda, že se nejdřív potřebují naučit sát z láhve, aby se mohli kojit. Láhev při předčasně narozených dětech má potenciál způsobit stejné problémy jako u všech ostatních dětech. Předčasně narozená miminka mohou být kojeny bez toho, aby se vůbec někdy vyzkoušela láhev. Pro předčasně narozená miminka je kojení méně stresující než krmení z láhve, dobře přisáté miminko dokáže pít efektivněji a všechny parametry, včetně zásobování kyslíkem, jsou lepší při kojení než při použití láhve. Krmení z láhve je pro tato miminka více vyčerpávající a únavnější než kojení. Použití kloboučku je pro ně stejně nevhodné jako pro všechna ostatní miminka. Pokud je z medicínského důvodu potřebné předčasně narozené miminko dokrmovat, je možné to udělat buď:

a) laktační pomůckou přímo na prsu (pokud se miminko přisává)

b) pohárkem (pokud se nepřisává)

Je dobré vědět, že použití stříkačky na krmení se v konečném důsledku ničím neodlišuje od krmení z láhve, nemá žádné výhody a není to vhodný způsob krmení jakéhokoliv miminka.

Nabízíme vám i podrobní článek o kojení předčasně narozených miminek.

Více informací a specializovanou praktickou pomoc naleznete také na spřízněném webu.

 

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex HO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na poradkyne@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Přebrané z www.kojim.cz.