Mateřská péče klokánkováním (KMC) - kontakt kůže na kůži

(Následovní informace platí jak pro předčasně narozená miminka, tak pro všechny ostatní miminka.)

„Klokánkování“ je hovorový výraz pro to, co vědci u předčasně narozených miminek nazvali Mateřská péče klokánkováním (Kangaroo Mother Care).

Mateřská péče klokánkováním znamená kontakt kůže na kůži (nahé miminko a matka nebo jiný poskytovatel péče s odhalenou hrudí). Již od času po narození by předčasně narozené miminko mělo být v kontaktu kůže na kůži co nejdelší dobu. O „klokánkování“ přetrvávají nesprávné představy, které interpretují „klokánkování“ jako 5-minutovou nebo půlhodinovou, případně maximálně hodinovou záležitost, na kterou si matka s dítětem potřebují postupně zvykat. Naopak, čím více nepřerušovaného času stráví miminko v kontaktu kůže na kůži s matkou, tím lépe. Ideální časový úsek na maximální stabilizaci životních funkcí díky mateřské péči klokánkováním je 6 hodin nepřerušovaného kontaktu kůže na kůži a takovouto péči by mělo miminko dostávat po celý den a noc s výjimkou času potřebného na ošetřovatelskou a jinou péči. Matka nebo jiný poskytovatel péče může během poskytování kontaktu kůže na kůži například aj spát, případně, pokud není omezen připojením miminka na přístroje, i se pohybovat.

Pro mateřskou péči klokánkováním je ideální 45° sklon matky (v posteli nebo na židli/křesle). Existuje i speciální košile, která takovouto péči značně usnadňuje, i když pro ní není podmínkou. V péči se můžou střídat matky a otcové, případně dobrovolníci.

Pro předčasně narozená miminka by měla mateřská péče klokánkováním představovat normální způsob péče, protože zabezpečuje:

a) stabilizaci tělesných funkcí miminka

b) podporu tvorby mateřského mléka a umožňuje přístup k prsu a kojení

c) udržuje optimální tělesnou teplotu miminka

d) dýchání miminka a srdeční činnost

e) regulaci spánkových cyklů a to, že se miminko dobře vyspí

f) dozrávání mozku a tvorbu mozkových spojení

g) rychlejší růst a prospívání

h) lepší trávení a efektivnější využívání živin

i) tvorbu vztahové vazby mezi matkou a miminkem

Mateřská péče klokánkováním, tedy kontakt kůže na kůži, je pro miminko to správné místo, kde se cítí bezpečně. Z hlediska všech parametrů je kontakt kůže na kůži lepší než jakýkoliv jiný způsob péče, například umístění miminka do inkubátoru.

Pro mateřskou péči klokánkováním neexistují kontraindikace, matky a miminka nemusí pro ní splňovat žádná speciální kriteria ani nemusí být speciálně vybírány.

 

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex HO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na poradkyne@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Přebrané z www.kojim.cz.