Podpůrné skupiny kojících maminek

Jak najít svojí podpůrnou skupinu?

Připravili jsme pro vás seznam podpůrných skupin kojících matek a přípravních kurzů pro těhotné. Podpůrné skupiny kojících matek jako i přípravní kurzy pro těhotné vedou certifikované poradkyně při kojení o. z. MAMILA.

Co jsou podpůrné skupiny kojících matek

Podpůrné skupiny kojících matek jsou setkání kojících matek s jejich dětmi spolu s poradkyní při kojení. Správné a úplné informace, které o kojení získáte v podpůrné skupině, spolu se vzájemnou výměnou zkušeností a podporou od poradkyně jako i ostatních maminek ve skupině, pomáhají úspěšněji a dlouhodoběji kojit.

Během celé evoluční historie lidského druhu bylo kojení normou – samozřejmým způsobem krmení a péče o dítě. Dívky už od svého dětství vnímaly kojení v širokém kontextu péče o děti. S péči pomáhaly již jako děti. Po porodu vlastního dítěte kojily tak, jak to vždy kolem sebe viděly. V případě potřeby našly pomoc a podporu v příkladech ze svého okolí.

Naneštěstí, kojení v naší společnosti dnes není normou. Dívky od dětství vidí spíše láhve a umělou výživu a rostou s tím, že mnohem více ví o tomto způsobu krmení než o kojení. Nová matka, která si přeje kojit, často jednoduše neví, kam se má obrátit o pomoc. Často nezná nikoho, kdo by měl dobré zkušenosti s kojením. Informace a rady, které dostává od rodiny, přátel a blízkého okolí, jí většinou nepomáhají, často jsou prezentováním mýtů anebo informací, které kojení spíše ohrožují.

Pomoc pro matky ve společnosti, kde se normou stalo krmení láhví umělým mlékem, můžou představovat podpůrné skupiny kojících matek. Jde o setkání kojících matek spolu s poradkyní při kojení. Taková setkání pomáhají matkám dostávat podporu, kterou v minulosti dostávaly všechny ženy.

Jde o ženy v různých etapách mateřství - maminky, které své miminko ještě jen čekají, spolu s čerstvými maminkami, s maminkami větších miminek, které začínají jíst příkrmy, starších dětí, maminky kojící během dalšího těhotenství, maminky kojící tandemově - starší dítě a nové miminko, maminky s dětmi, které jsou právě v procesu odstavování se atd. Matky mají možnost vidět, jakým způsobem zahrnují kojení do péče o své děti jiné matky ve skupině. Vidí děti různého veku - od novorozenců až po starší děti jak se kojí, v jakých situacích, jak kojení probíhá. Toto všechno vplývá na úspěšnost kojení. Studie z Bangladéše dokázala, že podpůrné skupiny sehrávaly roli v tom, že v 6. měsíci bylo kojených ještě 70 % dětí, oproti skupině bez takové pomoci, kde v tom věku bylo kojených jenom 6 % dětí.

Podpůrné skupiny kojících matek na lokální úrovni pomáhají vytvářet přátelství. Matky ze skupiny zvou na další setkání své kamarádky, těhotné či kojící maminky. Pomáhají tak matkám na mateřské dovolené nebýt v izolaci, poznávat nové lidi. Zároveň se tak vytváří kultura kojení a obraz kojení, tak potřebný pro to, aby kojení bylo úspěšné.

Klíčovou roli ve skupině hraje poradkyně při kojení. Udržuje rovnováhu mezi poskytováním správných informací o kojení a prostorem pro sdílení nápadů a zkušeností mezi účastníky.

Setkání můžou být pomocí také pro těhotné ženy, které na své miminko ještě jenom čekají, protože kojení je zručnost, které se nejlépe naučíme pozorováním. Zkušenosti maminek jim můžou výrazně ulehčit jejich vlastní vstup do mateřství a kojení.

Nejčastější otázky, které se ptají mamičky na skupinách

Představujeme vám projekt, kterého cílem je přinést informace o tématech, na které se nejčastěji ptají maminky v naší internetové poradně kojení. Ze stovek zodpovězených otázek vzniklo množství článků a přehledně tematicky uspořádaných odpovědí z poradny, které jsou nyní postupně překládány do češtiny a uveřejňovány i na tomto webu v sekci: TÉMATA