Zánět - mastitida

Nejdříve odlišit zánět prsu od zablokovaného mlékovodu

Mastitidu třeba odlišit od ucpaných a zablokovaných mlékovodů, protože ucpané a zablokované mlékovody netřeba léčit antibiotiky. Mastitida si  však často, ale ne vždy, vyžaduje antibiotickou léčbu. Mastitida se také obvykle spojuje s horečkou i intenzivnější bolestí. 

Mastitida je bakteriální infekce prsu, která se obvykle vyskytuje u kojících matek. Ale může se vyskytnout i u žen, které nekojí nebo nejsou těhotné a může se vyskytnout dokonce i u malých dětí obou pohlaví. Nikdo přesně neví, proč některé ženy dostanou mastitidu a jiné ne. Bakterie si může najít přístup do prsu přes trhlinku nebo poranění na bradavce, ale i ženy bez poranění na bradavkách dostávají mastitidu a většina žen s trhlinkami na bradavce ji nedostane.

Zablokovaný mlékovod vypadá jako bolestivá, oteklá, zatvrdlá masa v prsu. Pokožka obklopující zablokovaný mlékovod je často dost červená, podobně jako při mastitidě (zánětu prsu), ale méně intenzivně. Mastitida se také obvykle spojuje s horečkou a intenzivnější bolestí. Není však vždy snadné rozlišit, zda jde o mírnou mastitidu nebo silně zablokované mlékovody. Obojí se spojuje s bolestivou boulí v prsu. Bez boule v prsu nelze diagnostikovat mastitidu nebo zablokované mlékovody. Zablokované mlékovody mohou podle všeho přejít do mastitidy. Ve Francii lékaři pozorovali něco, co pojmenovali lymphangite, což je horečnatý stav spojený s červenou pokožkou, ale bez přítomnosti podkožní bolestivé boule. Podle nich si tento stav nevyžaduje antibiotickou léčbu. Ale na druhé straně, i plně rozvinutá mastitida se také často vyřeší bez antibiotik.

Slabé přisátí a v jeho důsledku slabé vyprazdňování prsu je počátkem situace, v níž se mastitida vyskytuje s větší pravděpodobností. A stojí také za mnoha dalšími problémy s kojením. Proto je při prevenci zablokovaného mlékovodu nebo zánětu prsu klíčovým krokem správné přisátí, protože to je klíčové pro správné vyprázdňování prsu při kojení.

 

Jak léčit zánět prsu?

Má-li matka příznaky vyskytující se při mastitidě déle než 24 hodin, měla by začít užívat antibiotika. U příznaků kratších než 24 hodin, je vhodné předepsat antibiotika, ale počkat se zahájením užívání. Pokud se v průběhu následujících 8-12 hodin příznaky zhorší (větší bolest, rozšíření zarudnutí, zvětšení ztvrdlého místa), pak je vhodné předepsaná antibiotika začít užívat. Stejně tak, když se během následujících 24 hodin matčin stav nezhorší, ale ani nezlepší.

Pokud však symptomy mastitidy začínají v průběhu 8-12 hodin ustupovat, není důvod začít užívat antibiotika. Příznaky by měly postupně mizet a ztratí se v příštích 2 až 5 dnech. Horečka by měla klesnout do 24 hodin, bolest ustoupí do 24 až 48 hodin a zatvrdnutí prsu během několika následujících dní. Zarudnutí však může přetrvávat týden i déle. Jak se stav jednou začne zlepšovat, s antibiotiky nebo bez nich, toto zlepšování většinou pokračuje. Nevyvíjí-li se mastitida podle tohoto vzorce, navštivte lékaře.

Doporučení: Amoxicilin, obyčejný penicilin a některá další antibiotika, která se často předepisují při mastitidě, jsou obvykle při mastitidě zbytečná. Pokud potřebujete antibiotika, musí být účinná na Staphylococcus aureus. Antibiotika účinná na tuto bakterii jsou cefalexin, cloxacilin, flucloxacilín, amoxicilin-kyselina klavulínová, clindamycín a ciprofloxacin. Poslední dvě jsou vhodné pro matky alergické na penicilin. Během užívání těchto léků můžete a měla byste nadále kojit.

Zapamatujte si:

  • Pokračujte v kojení, pokud není natolik bolestivé, že kojení není možné. Pokud nemůžete pro bolest kojit, tak si aspoň ostříkávejte mléko. Hned, jak jste toho schopna, začněte znovu kojit, čím dříve, tím lépe. Pokračovat v kojení pomáhá rychleji vyřešit mastitidu a rozhodně to není to nebezpečné pro dítě.

  • Teplo (láhev s horkou vodou nebo nahřívací polštářek), aplikovaný na postižené místo napomáhá hojení.

  • Odpočinek pomáhá zvládnout infekci.

  • Horečka pomáhá zvládnout infekci. Snižujte horečku, jen pokud se cítíte špatně, ne jen proto, že ji máte.

  • Léky na bolest (acetaminophen, ibuprofen) mohou velmi pomoci. Budete se cítit lépe a množství, které se dostane dítěti, je bezvýznamné. Acetaminophen je méně účinný, protože nemá protizánětlivý účinek.

Absces

Absces příležitostně komplikuje mastitidu. Nemusíte přestat s kojením, dokonce ani na postižené straně. V minulosti byl absces téměř vždy drénován chirurgicky. Nyní se stále více a více dělá opakovaná aspirace jehlou nebo drenáž, tato metoda méně brání v kojení. Pokud potřebujete chirurgický zákrok, incize by se měla udělat co nejdál od dvorce.

Bulka, která nemizí: Pokud máte bulku, která nemizí nebo se nezmenšuje ani po několika týdnech, měl by vás prohlédnout lékař nebo chirurg nakloněný pro kojení. Aby vám vyšetřili bulku, nemusíte přestat kojit (ultrazvuk, mamograf a ani biopsie nevyžaduje přestat kojit, dokonce ani na postižené straně). Chirurg nakloněný kojení vám neřekne, že musíte přestat kojit, dříve než vám vyšetří bulku v prsu.

 

Autor: Jack Newman, MD, FRCPC, 2005

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.