Zablokované mlékovody

Jack Newman, MD, FRCPC

Mastitida je bakteriální infekce prsu, která se obvykle vyskytuje u kojících matek. Ale může se vyskytnout i u žen, které nekojí nebo nejsou těhotné a může se vyskytnout dokonce i u malých dětí obou pohlaví. Nikdo přesně neví, proč některé ženy dostanou mastitidu a jiné ne. Bakterie si může najít přístup do prsu přes trhlinku nebo poranění na bradavce, ale i ženy bez poranění na bradavkách mastitidu dostávají a většina žen s trhlinkami na bradavce ji nedostane.

Mastitidu je nutno nejdříve odlišit od ucpaných/zablokovaných mlékovodů, protože ucpané a zablokované mlékovody nepotřebují léčit antibiotiky. Mastitida si ovšem často, ale ne vždy, vyžaduje antibiotickou léčbu. Zablokovaný mlékovod vypadá jako bolestivá, oteklá, zatvrdlá masa v prsu. Pokožka obklopující zablokovaný mlékovod je často dost červená, podobně jako při mastitidě (zánětu prsu), ale méně výrazně. Mastitida se obvykle spojuje také s horečkou a intenzivnější bolestí. Není ovšem vždy snadné rozlišit, zda jde o mírnou mastitidu nebo silně zablokovaný mlékovod. Obojí se spojuje s bolestivou boulí v prsu. Bez boule v prsu nelze diagnostikovat mastitidu ani zablokované mlékovody. Zablokované mlékovody mohou podle všeho přejít do mastitidy. Ve Francii lékaři pozorovali něco, co pojmenovali lymphangite, což je stav spojený s červenou pokožkou a horečkou, ale bez přítomnosti podkožní bolestivé boule. Podle nich si tento stav nevyžaduje antibiotickou léčbu. Ve své praxi jsem viděl několik případů, které zodpovídají tomuto popisu, a skutečně se problém vyřešil bez antibiotik. Ale na druhé straně, i plně rozvinutá mastitida se také často vyřeší bez antibiotik.

Nesprávné přisátí a v jeho důsledku nedostatečné vyprazdňování prsu je počátkem situace, v níž se mastitida vyskytuje s větší pravděpodobností. A stojí také za mnoha dalšími problémy s kojením. Proto je při prevenci zablokovaného mlékovodu nebo zánětu prsu klíčovým krokem správné přisátí, protože je to klíčové pro správné vyprazdňování prsu při kojení.

Zablokované mlékovody

Problém se zablokovanými mlékovody se téměř vždy vyřeší spontánně do 24 až 48 hodin od nástupu, i bez jakékoliv léčby. Když je přítomno zablokování, dítě může být během kojení neklidné na postižené straně, protože tok mléka bývá pomalejší než obvykle, pravděpodobně v důsledku tlaku působícího stažení ostatních mlékovodů. Problém se zablokovanými mlékovody můžete vyřešit rychleji:

1. Pokud budete pokračovat v kojení na postižené straně.

2. Lepším vyprazdňováním postiženého místa. Jedním způsobem, jak to udělat je přiložit dítě v takové poloze, aby jeho brada "směřovala" na zatvrzelé místo. Takže, pokud se zablokován mlékovod nachází na vnější, nižší části vašeho prsu (v poloze čtyřky na hodinách), bude nejlepší fotbalová poloha. Jiný způsob lepšího vyprazdňování prsu je použít stlačování prsu během krmení tak, že ruku máte kolem zablokovaných mlékovodů, a když dítě pije, vyvíjíte na to místo stálý tlak. (viz materiál Stlačování prsu).

3. Aplikováním tepla na postižené místo (s nahřívacím polštářkem nebo lahví s horkou vodou, ale dejte pozor, abyste si nepoškodili pokožku přílišným teplem působícím příliš dlouho).

4. Odpočinkem. (Není to vždycky snadné, ale vezměte si dítě s sebou do postele.)

Pokud je zablokovaný mlékovod spojen s malým bílým puchýřkem na konci bradavky, můžete jej propíchnout sterilní jehlou. Nahřejte jehlu na šití nebo špendlík nad plamenem, nechte ji vychladnout a propíchněte puchýř. Není potřeba do něj příliš vrtat. Stačí propíchnout vrchní nebo boční část puchýře. Někdy lze vymačkat z mlékovodu hmotu podobnou zubní pastě a mlékovod se okamžitě odblokuje. Nebo přiložte dítě na prs a ono vám ho možná odblokuje. Propíchnutí puchýře má navíc tu výhodu, že okamžitě snižuje bolestivost bradavky, i když se zablokování hned nevyřeší.

Pokud se problém se zablokovaným mlékovodem nedá do pořádku do 48 hodin (což je neobvyklé), často pomůže terapeutické použití ultrazvuku. Hodně ultrazvukových terapeutů si není vědomých tohoto použití ultrazvuku. Dávkování je 2 watty/cm ², nepřetržitě, 5 minut na postižené místo, jednou denně nanejvýš dvě dávky.

Pokud nezabere léčba během dvou po sobě jdoucích dnů, není důvod pokračovat v léčbě ultrazvukem. Nechejte si zablokovaný mlékovod znovu přehodnotit na klinice nebo lékařem. Pokud pomůže ultrazvuk, obvykle stačí jedna dávka. Zdá se, že ultrazvuk také předchází opětovnému výskytu zablokování, které se vždy vyskytuje v té samé části prsu. Může Vám pomoci i lecitin, jedna tableta (1200mg) 3-4krát denně, tato dávka předchází opakování zablokování, alespoň u některých matek.

Mastitida (zánět prsu)

Toto je můj přístup k zvládnutí mastitidy.

  • Má-li matka příznaky vyskytující se při mastitidě déle než 24 hodin, měla by začít užívat antibiotika. U příznaků kratších než 24 hodin, je vhodné předepsat antibiotika, ale počkat se zahájením užívání. Pokud se v průběhu následujících 8-12 hodin příznaky zhorší (větší bolest, rozšíření zarudnutí, zvětšení ztvrdlého místa), pak je vhodné předepsaná antibiotika začít užívat. Stejně tak, když se během následujících 24 hodin matčin stav nezhorší, ale ani nezlepší. Pokud však symptomy mastitidy začínají ustupovat, není důvod začít antibiotika užívat. Příznaky by měly postupně mizet a ztratí se v příštích 2 až 5 dnech. Horečka by měla klesnout do 24 hodin, bolest ustoupí do 24 až 48 hodin a zatvrdnutí prsu během několika následujících dní. Zarudnutí však může přetrvávat týden i déle. Jak se stav jednou začne zlepšovat, s antibiotiky nebo bez nich, toto zlepšování většinou pokračuje. Nevyvíjí-li se mastitida podle tohoto vzorce, navštivte lékaře.
  • Doporučení: Amoxicilin, obyčejný penicilin a některá další antibiotika, která se často předepisují při mastitidě, jsou obvykle při mastitidě zbytečné. Pokud potřebujete antibiotika, musí být účinná na Staphylococcus aureus. Antibiotika účinná na tuto bakterii jsou cefalexin, cloxacilin, flucloxacilin, amoxicilin-kyselina klavulinová, clindamycin a ciprofloxacin. Poslední dvě jsou vhodné pro matky alergické na penicilin. Během užívání těchto léků můžete a měla byste nadále kojit.
Zapamatujte si:
  • Pokračujte v kojení, pokud není natolik bolestivé, že kojení není možné. Pokud nemůžete pro bolest kojit, tak si alespoň odstříkávejte mléko, nejlépe jak umíte. Hned, jak jste toho schopna, začněte znovu kojit, čím dříve, tím lépe. Pokračovat v kojení pomáhá rychleji vyřešit mastitidu a rozhodně to není pro dítě nebezpečné.
  • Teplo (láhev s horkou vodou nebo nahřívací polštářek), aplikovaný na postižené místo napomáhá hojení.
  • Odpočinek pomáhá zvládnout infekci.
  • Horečka pomáhá zvládnout infekci. Snižujte horečku, jen pokud se cítíte špatně, ne jenom proto, že ji máte.
  • Léky na bolest (acetaminophen, ibuprofen) mohou velmi pomoci. Budete se cítit lépe a množství, které se dostane dítěti, je bezvýznamné. Acetaminophen je méně účinný, protože nemá protizánětlivý účinek.

 

Absces: Absces příležitostně komplikuje mastitidu. Nemusíte přestat s kojením, dokonce ani na postižené straně. V minulosti byl absces téměř vždy drénován chirurgicky. Nyní se namísto toho dělá stále častěji opakovaná aspirace jehlou nebo drenáž pod radiografickou kontrolou, tato metoda méně brání v kojení. Pokud potřebujete chirurgický zákrok, incize(řez) by se měla udělat co nejdál od dvorce. Kontaktujte lékaře.

Bulka, která nemizí: Pokud máte bulku, která nemizí nebo se nezmenšuje ani po několika týdnech, měl by vás prohlédnout lékař nebo chirurg nakloněný pro kojení. Aby vám vyšetřili bulku, nemusíte přestat kojit (ultrazvuk, mamograf a ani biopsie nevyžaduje přestat kojit, dokonce ani na postižené straně). Chirurg nakloněný kojení vám neřekne, že musíte přestat kojit, dříve než vám vyšetří bulku v prsu.

 

Materiál Zablokované mlékovody a mastitida, revize leden 2005
Autor: Jack Newman, MD, FRCPC, 2005

Překlad: Mamila, o.z., 2008

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.