Vyjádření k článku - Dlouhodobé kojení může některým dětem spíše ublížit

V poslední době se mezi pediatry objevují názory, že dlouhodobé kojení může negativně ovlivňovat zdraví dětí a doporučjí ženám děti předčasně odstavit.  Na populárních serverech se občas objevují články, předkládající veřejnosti názor, že dlouhodbé kojení nemá na zdraví dítěte žádný vliv či ho poškozuje. Články tohoto charakteru a negativní postoj některých lékařů k dlouhodobému kojení nás přiměl k tomu se této problematice věnovat.

Na jednom z řady populárních serverů byl uveřejněn článek s titulkem "Příliš dlouhé kojení může některým dětem spíše ublíži". Autoři článku tvrdí, že děti dlouhodobě kojené mají vyšší riziko alergických onemocnění. Uveřejněný článek je naprosto zavádějící a podává zkreslené informace. Studie ze, které článek vychází má řadu nedostatků:

a) sami autoři této studie říkají, že na podkladě jejich studie se nemaji dělat žádné závěry,
b) studie nezkoumá dlouhodobé kojení,
c) studie nebere do uvahy množství důležitých faktorů - jako třeba to, jestli dítě v porodnici dostalo umělé mléko; jestli byly děti skutečně výlučně kojeny.  

Například z této studie vyplývá, že ve 4 měsících bylo kojeno 60% dětí - což je absolutně nerealné číslo, pokud se bavíme o výlučném kojení.
d) kojení se netýka jenom alergií, ale množství dalších faktorů (o kterých víme - psychologické, výživové, prevence mnoha jiných onemocnění matky i ditete)
e) z této studie není vůbec jasné, jak autoři dospěli k věku "4 mesiců" a také, co by navrhovali dělat s dětmi, které by se měly ve 4 měsících odstavit, aby se vyhly alergii...

Na rozdíl od jedné studie, jejíž autoři sami tvrzdí, že se na jejím podkladě nemají dělat závěry, existuje dostatek vědeckých důkazů a studií, na základě kterých světové organizacie doporučují výlučné kojení do 6 měsíců a pak pokračovat v kojení se současným zaváděním příkrmů do 2 let a pak pokračovat v kojení spolu s příkrmy do té doby, než se dítě odstaví. Kojení není možné zužovat jen na jednu jedinou otázku - třeba na alergie. Kojení je v první řadě biologická norma a zároveň komplexní děj, který poskytuje dítěti širokou škálu nejrůznějších výživových, ale i psychických aspektů, které se často opomíjí a nezapočítávají do celé rovnice. Kromě toho je kojení jako způsob péče o dítě nenahraditelný, podobně jako je kojení nenahraditelné v mnoha jiných aspektech.

 

Získejte více informací o dlohodobém kojení:

https://preview.kojim.webnode.cz/news/dlouhodobe-kojeni/

https://kojim.webnode.cz/pro-maminky/prvnich-6-mesicu-s-miminkem/proc-kojit-starsi-dite-/