Uspávání miminka na rukách

Dobrý den. Mám 4 měsíčního syna. Prospívá dobře, por. váha 3,5 kg a 55cm, na kontrole ve 3 měsících měl 6,5 kg a 67 cm. Je plně kojený. Syn prakticky od narození je zvyklý na uspávání na rukách houpáním, spí 4x denně po hodině, vesměs v náručí nebo v kočárku. Na prsu mi přes den málokdy usne. V noci spal normálně, pokud jsem ho ve 20:00 uspala tak do 6 do rána spal pěkně s 3 přestávkama na kojení, kdy jsem nakojila a syn hned usnul, popřípadě jsem mu dala dudlík. Ted poslední týden se něco změnilo, syn začal být v noci neklidný, myslela jsem, že má nějaký spurt tak jsem mu častěji nabízela prso, jenomže mléka má asi dost, napije se svých 10-20 min a víc nechce a pak pláče, zkusila jsem ho tedy po každém kojení v noci uspat na rukách a to pomáhá. Jenomže jak ted z toho ven, nemůžu mít syna přes noc v náručí, jsem vyčerpaná ale zároveň ho nechci nechat plakat, mám ještě 3-letou dceru a nechci aby ji pláčem probudil. Je tedy možné, že si syn zvykl na usínání v náručí houpáním a to stejné vyžaduje i v noci? Mám počkat až to přejde? Možná to je jen nějaká etapa, která odezní. Syn nemá teplotu, přes den je čilý, není nemocný. Děkuji.

Situace, kdy se dítě začne najednou dramaticky chovat jinak bez zjevné příčiny (např. nemoc), pravděpodobně znamená pokles tvorby mléka a to, že se miminku už na prsu nelíbí tak, jako tomu bylo doposud. Tento proces je někdy velmi pozvolný a postupný a pokles tvorby nemusí být ze začátku vidět, ani se nemusí projevit na přibírání. Někdy dokonce ke zpomalení přibírání nedojde, protože děti doženou kojení v noci a během nošení. Někdy se tato situace postupně zhoršuje a dochází k tomu, že se miminko u kojení kroutí, odtahuje, znovu se přisává, anebo odmítá některá anebo všechna kojení.

V této situaci je důležité být v osobním kontaktu s poradkyní při kojení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

​Během osobní konzultace byste mohly společně vyhodnotit, jak vypadala situace v předchozích týdnech a měsících a pokusit se odhalit příčinu odmítání kojení. Dobrá tvorba mléka se neztratí ze dne na den. Nejčastěji jde o kombinaci faktorů, které v minulosti způsobovaly postupné pomalé snižování tvorby mléka. Setkání s poradkyní je také důležité, protože je přes internet těžké spolehlivě vyhodnotit situaci.

Kontaktujte poradkyni při kojení, abyste našly příčiny vzniku situace a zkuste zatím začít dělat kroky, které by mohly vést k tomu, aby se zlepšilo kojení:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-prekonat-bojkot-pri-kojeni/

Podívejte se na tyto časté příčiny pozvolného poklesu tvorby mléka a pokuste se je odstranit:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

​Doporučujeme vám použít postupy uvedené v materiálu o bojkotu a je možné, že se opět vše vrátí do původního stavu a děťátko bude opět usínat u kojení.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".