Ubývající mléko

Dobrý den,
mám 3,5 měsíční dceru, plně kojím, nedokrmuji.
Máme za sebou bojkot kojení, kdy malá brečela jen uviděla prso v důsledku snížení tvorby mléka, prsa se již tolik nenalévají a musela se snažit... pila odstrikane mléko z calmy od medely.
Takže jsme dva dny spolu zůstaly v posteli, kojily tělo na tělo, kojily ve vaně, já jsem pila čaje, brala homeopatika a za dva dny vypadalo, že se mléko opět zpět. Jenže jen v jednom prsu. V levém je to v pohodě, ale pravé je měkké, oproti levému. To se sice již nenalívá, ale je jakoby "plné" na dotek. Pravé prso do teď vezme jen v noci nebo přes den, když je rozespalá. Když kojíme, začínáme pravým a během kojení se k němu vracíme, střídáme prsa, ale mám pocit, že je v něm mléka míň a míň a spouštěcí reflex žádný :-(. Zkouším pravé odsávat el. odsávačkou, ale už nevím, co víc pro to mám udělat... Máte pro mě prosím nějakou radu:-(??

Dobrý den,

V této situaci je možné podniknout několik kroků, aby miminko začalo přijímat více mateřského mléka z prsou. 

Všechny potřebné kroky s vámi projde poradkyně při kojení osobně:

https://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/

protože ve vašem případě může hodně udělat úprava polohy a přisání, přičemž se poradkyně zaměří na různé detaily, které je těžké nastudovat z fotek a videoukázek. Společně s poradkyní se naučíte rozlišit pití během kojení a sání bez pití a jak toto správně vyhodnotit.

Je zajímavé, jak moc se dá pomoct už samotnou úpravou polohy a přisání – toto může opravdu nesmírně pomoct a jde o pomoc okamžitou.

Společně s poradkyní byste měla udělat tyto kroky:

1) Naučit se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Výsledkem jakékoliv správné polohy by mělo být správné asymetrické přisání, při kterém dolní ret miminka pokrývá větší část dvorce než horní ret a nos se prsu nedotýká. Od správného přisání závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení zkontroluje uzdičku pod jazykem miminka, která může způsobovat část situace, kterou popisujete.

A též se podívejte na fotky různých poloh při kojení a toho, jak v nich dosáhnout správné asymetrické přisání:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte se, jak pomoct miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/stalcovani-prsu/

Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Krom toho je důležité, aby miminko nedostávalo ani láhev, ani dudlík a klobouček - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat.

Pokud by skutečně bylo potřebné miminko dokrmit, udělejte to laktační pomůckou přímo na prsu:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

3) Pokud byste s poradkyní vyhodnotily, že miminko potřebuje získávat více mléka i přesto, že jste zlepšila polohu a přisání miminka a pomáháte mu získávat více mléka stlačováním prsu, pomůže vám také, když bylinkami a jinými prostředky zvýšíte tvorbu mléka

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

4) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.