Správný začátek

Nabízíme vám množství materiálů, pomocí kterých se můžete v těhotenství připravit na kojení. Pro kojení je důležitý správný začátek. První dny jsou kritické pro kojení a lehkost, s jakou začne.

Co můžete podniknout hned?

 1. Kontaktujte laktační poradkyni ve své oblasti. Mnohé z nich dělají přípravy pro těhotné ženy anebo nabídnou osobní setkání. Díky tomu se též s poradkyní poznáte a budete s ní moct zůstat v kontaktu i po porodu.
 2. Zakupte si naši knížku o kojení, která vás bude kojením od prvního dne provázet. Množství fotografií a konkrétních návodů vám pomohou při správném začátku.
 3. Kojení do velké míry ovlivňuje porod. Hledejte místo pro nerušený porod.
 4. Přečtěte si, jaké podmínky by měla splňovat porodnice, která podporuje kojení.
 5. Ihned po porodu je důležitý nepřerušovaný kontakt kůže na kůži matky a miminka. Položte si mimino na hruď a vychutnejte si tyto nezapomenutelné okamžiky.
 6. V kontaktu kůže na kůži setrvejte během celé doby pobytu na porodním sálu, během přesunu na pokoj a dálepak i na pokoji. Miminko může na vás nebo vedle vás spát a vy si také můžete odpočinout.
 7. Díky kontaktu kůže na kůži se miminko může přisát na prs samo. Již v těhotenství vás laktační poradkyně může naučit, jak vypadá správné přisání a jak poznáte, že miminko pije mléko.
 8. Domluvte si setkání s lakatční poradkyní co nejdříve po porodu, ideálně již v den příchodu z porodnice, aby zkontrolovala přisátí miminka a pití.

Videoukázka o kontaktu kůže na kůži po porodu s komentářem

Videoukázka UNICEF o samopřisátí

Kontakt kůže na kůži je možný i v případě císařského řezu:

Jak postupovat při kojení po porodu

 • Nechejte si miminko u sebe nebo při sobě v posteli v kontaktu kůže na kůži.
 • Využívejte společné spaní.
 • Sledujte své miminko, jeho projevy záujmu o kojení jako např. oblizování ručičky, otáčení hlavičky, hledání prsu, probouzení se, vyplazování jazýčku a pod. Začněte ho kojit jakmile uvidíte první náznaky zájmu o kojení.
 • Miminko kojte kdykoliv projeví o kojení zájem. Nemusíte uvažovat nadtím, proč se chce znovu kojit. Miminko má krom plného bříška i mnoho jiných potřeb, které mu kojení naplňuje. Miminka se mohou chtít kojit velmi často. Na druhou stranu, zdravé miminko, které je v kontaktu kůže na kůži, není potřeba na kojení budit - nenuťte mu kojení. Když mimink usne, využijte tento čas, nemyslete na to, proč spí tak dlouho. Stejně i opačně, pokud se chce kojit často, umožněte mu to.
 • Pokud nevíte, proč miminko pláče a je nespokojené, nabídněte mu prs.
 • Požádejte poradkyni, aby vám ukázala, jak miminko uklidnit.
 • Pláč miminka nemusí souviset s kojením. Nemusí to znamenat, že má hlad.
 • Miminka se učí kojit kojením, ne používáním lahvičky, stříkaček, prstu, dudlíku nebo kloboučků.
 • Pomáhejte miminku vypít více mléka stlačováním prsu.
 • Není potřebné vážit miminko před kojením a po kojení.

 • Je úplně v pořádku, když dobře nakojené dítě na prsu usne. Uspát miminko je jednou z funkcí kojení.

 

Co je úplně nejdůležitější?

Již v okamžiku porodu (i předtím) je v prsou mléko, které miminko může pít. Není pravda, že se v prvních dnech musí na mléko čekat. Kojení v prvních hodinách a dnech je klíčové! Není to symbolická záležitost, právě naopak, první dny jsou pro kojení rozhodující.

Přečtěte si i podrobný článek pro zdravotníky o správném začátku kojení.

Převzato z www.mamila.sk. 2019