Správný začátek
Nabízíme vám množství materiálů, pomocí kterých se můžete v těhotenství připravit na kojení. Pro kojení je důležitý správný začátek. První dny jsou kritické pro kojení a lehkost, s jakou začne.
Co můžete podniknout hned?
- Kontaktujte laktační poradkyni ve své oblasti. Mnohé z nich dělají přípravy pro těhotné ženy anebo nabídnou osobní setkání. Díky tomu se též s poradkyní poznáte a budete s ní moct zůstat v kontaktu i po porodu.
- Zakupte si naši knížku o kojení, která vás bude kojením od prvního dne provázet. Množství fotografií a konkrétních návodů vám pomohou při správném začátku.
- Kojení do velké míry ovlivňuje porod. Hledejte místo pro nerušený porod.
- Přečtěte si, jaké podmínky by měla splňovat porodnice, která podporuje kojení.
- Ihned po porodu je důležitý nepřerušovaný kontakt kůže na kůži matky a miminka. Položte si mimino na hruď a vychutnejte si tyto nezapomenutelné okamžiky.
- V kontaktu kůže na kůži setrvejte během celé doby pobytu na porodním sálu, během přesunu na pokoj a dálepak i na pokoji. Miminko může na vás nebo vedle vás spát a vy si také můžete odpočinout.
- Díky kontaktu kůže na kůži se miminko může přisát na prs samo. Již v těhotenství vás laktační poradkyně může naučit, jak vypadá správné přisání a jak poznáte, že miminko pije mléko.
- Domluvte si setkání s lakatční poradkyní co nejdříve po porodu, ideálně již v den příchodu z porodnice, aby zkontrolovala přisátí miminka a pití.
Videoukázka o kontaktu kůže na kůži po porodu s komentářem
Videoukázka UNICEF o samopřisátí
Kontakt kůže na kůži je možný i v případě císařského řezu:
Jak postupovat při kojení po porodu
- Nechejte si miminko u sebe nebo při sobě v posteli v kontaktu kůže na kůži.
- Využívejte společné spaní.
- Sledujte své miminko, jeho projevy záujmu o kojení jako např. oblizování ručičky, otáčení hlavičky, hledání prsu, probouzení se, vyplazování jazýčku a pod. Začněte ho kojit jakmile uvidíte první náznaky zájmu o kojení.
- Miminko kojte kdykoliv projeví o kojení zájem. Nemusíte uvažovat nadtím, proč se chce znovu kojit. Miminko má krom plného bříška i mnoho jiných potřeb, které mu kojení naplňuje. Miminka se mohou chtít kojit velmi často. Na druhou stranu, zdravé miminko, které je v kontaktu kůže na kůži, není potřeba na kojení budit - nenuťte mu kojení. Když mimink usne, využijte tento čas, nemyslete na to, proč spí tak dlouho. Stejně i opačně, pokud se chce kojit často, umožněte mu to.
- Pokud nevíte, proč miminko pláče a je nespokojené, nabídněte mu prs.
- Požádejte poradkyni, aby vám ukázala, jak miminko uklidnit.
- Pláč miminka nemusí souviset s kojením. Nemusí to znamenat, že má hlad.
- Miminka se učí kojit kojením, ne používáním lahvičky, stříkaček, prstu, dudlíku nebo kloboučků.
- Pomáhejte miminku vypít více mléka stlačováním prsu.
-
Není potřebné vážit miminko před kojením a po kojení.
-
Je úplně v pořádku, když dobře nakojené dítě na prsu usne. Uspát miminko je jednou z funkcí kojení.
Co je úplně nejdůležitější?
Již v okamžiku porodu (i předtím) je v prsou mléko, které miminko může pít. Není pravda, že se v prvních dnech musí na mléko čekat. Kojení v prvních hodinách a dnech je klíčové! Není to symbolická záležitost, právě naopak, první dny jsou pro kojení rozhodující.
Přečtěte si i podrobný článek pro zdravotníky o správném začátku kojení.
Převzato z www.mamila.sk. 2019