Špatné přisátí

Dobrý den, mám chlapečka jsou mu 3 měsíce a už od začátku bojujeme s kojením. Nechce se přisát, když už se prisaje po treba i hodine tak pije 2 minuty a zase se pusti a znova řev, stridame prsa, polohy, po ránu ji uplne v pohode, klidne saje i hodinu, ale přes den je to katastrofa. Vecer pred spaním uz se neprisaje vubec a to se muzu snazit jak chci, nakonec to skonci tak ze si da um a pak teprv se prisaje ke me a usne. Um jsme začali davat na doporuceni dr. Pribira hezky porodni vaha 3,97kg a ted 6,5kg. Nevím jak mu pomoct lepe se prisavat, hrozne me mrzi ze jsme mu dali tu flašku. Už v porodnici jsme meli problem s kojenim, hned po porodu me dali na jip kde nemohl byt a donesli ho az za 2 dny, jestli to nebude taky timhle. Rada bych ho kojila co nejdyl. Dekuji za radu jak začít opet plně kojit, jestli to je vubec ještě možné. Pěkný den J.

Milá Jančo,

ve vašem případě je možné zlepšit kojení.

Doporučujeme vám v této situaci spolupracovat s poradkyní při kojení osobně. Najděte si poradkyni z tohoto seznamu z vašeho okolí:

www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyně vám poradí:

- jak miminko opět přilákat ke kojení v klidu

- jak zjistit, kdy miminko pije na prsu, a jak posoudit vydatnost kojení, abyste uměla posoudit, jestli je potřeba miminko dokrmovat a kolik

Kroky, které vám pomůže poradkyně realizovat a které mohou pomoci jsou blíže popsané tady:

1) Naučit se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Podívejte se také na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Též se podívejte na fotografie správného přisátí.

2) Abyste se vyhnula láhvi, potřebujete se naučit krmit miminko jiným způsbem, což vám také ukáže poradkyně:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

3) Pokud by se miminko nepřisávalo, začněte si odsávat anebo odstřikovat mléko - alespoň 8x denně po 20 minut z obou stran, z toho alespoň jednou v noci. Podívejte se, co více dělat, když se miminko nepřisává:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/dite-se-neprisava-k-prsu/

4) Krom toho je důležité, aby miminko nedostávalo ani láhev, ani dudlík a klobouček - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. Pokud by bylo miminko ochotné se přisát, je důležité zabezpečit mu výborný tok mléka, např. dokrmovaním přímo na prsu pomocí laktační pomůcky.

5) Budete potřebovat zásadně zvýšit tvorbu mléka prostředky, které vám doporučí poradkyně v osobním kontaktu:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-zvysit-prijem-materskeho-mleka/

6) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. Také pomáhá společná koupel a jakékoliv jiné příležitosti s intenzivním fyzickým kontaktem. K přisání miminko motivuje silný tok mléka, proto je úplně klíčové zvýšit tvorbu mléka. Pokud by se miminko nepřisálo, nakrmte ho z pohárku/kalíšku a buďte s ním v kontaktu kůže na kůži.

Poradkyni vyhledejte co nejdřív, potřebujete okamžitou a intenzivní pomoc.

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".