Slabé mléko

Mám slabé mléko a dokrmuji nutrilonem.Nechala jsem si napsat prášky parlodel že kojení ukončím ale miminko stále hledá prso a nemůžu ji uklidnit.Prášky beru dva dny a chci se zeptat jeli možné je už nebrat a pokračovat v kojení? Děkuji za rychlou odpověd.

 

Milá Simono,

samozřejmě, že je možné se ke kojení vrátit a má veliký význam, abyste podnikli kroky k tomu, aby bylo miminko opět kojeno. Slabé mléko ve smyslu nízké výživné hodnoty neexistuje. Každá žena tvoří mléko složením unikátní pro své miminko, které plně pokrývá jeho potřeby. Ve vašem případě jde o množství mléka, které se tvoří a také, zda-li dítě vypije všechno mléko, které je v prsou dostupné. Proto je důležité, abyste udělala následující:

1) přestaňte užívat Parlodel,

2) zvyšte tvorbu mléka,

3) přestaňte používat láhev na dokrmování. Naučte se dokrmovat jiným způsobem.

4) Naučte se, jak znovu přilákat miminko na prs.

Se všemi kroky vám prakticky pomůže poradkyně při kojení. Vyberte si nejbližší v tomto seznamu: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Kromě toho jsou podstatné tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení taky překontroluje uzdičky pod jazykem a pod horním rtem, které mohou způsobovat horší přisátí a vést k pomalejšímu přibírání. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. Začněte miminko dokrmovat laktační pomůckou přímo na prsu a přestaňte používat láhev (bez ohledu na druh láhve, protože každá kojenecká láhev negativně ovlivňuje přisátí dítěte na prsu):  https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

Začněte zvyšovat tvorbu mléka postupem, který popisuje tento materiál. Doporučujeme vám kromě všech ostatních kroků v materiálu, také začít užívat benedikt a řecké seno v uvedeném dávkování a zvážit také užívání léku vázaného na předpis domperidon (obch. název Motilium) pro zvýšení tvorby mléka.

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.

 


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".