Rozkojení po šestinedělí

Dobrý den, moc vás prosím o radu. Mám 7 týdenního chlapečka (porodní váha 2900g, nyní 4300g), už z porodnice jsme šli s dokrmem. Krmím co tři hodiny, jsem mu schopna dát kolem 30ml MM (víc tam není, zkoušela jsem pak ještě odsavat) + dostává 90ml nutrilonu (buď stříkačkou přes prst, nebo cévkou po prsu). Většinou mi u prsa usíná a vypadá, že nemá hlad, pak když mu začnu dávat umělé přes prst, tak se najednou probere a vypije vše. Stále se snažím rozkojit, piji kojici čaje, pestře jím, beru piskavici a jestrabinu, homeopatika. Myslím, že malý saje dobře. Bradavky mě nebolí, prsa mám citlivá, ale nepřijde mi, že by se nějak moc nalévala. Dočetla jsem se na vašich stránkách, že se mám snažit kojit častěji a do toho odstříkavat. Mám mu pokaždé když ho kojim dat nutrilon (a kdyžtak kolik)? Jak dlouho ho mám nechat u prsa? Musím ho co dvě hodiny budit i v noci, nebo stačí když si v noci odstrikam? A je vůbec ještě šance abych normálně plně kojila? Děkuji za radu Petra

 

Těšíme se, že bojujete za kojení. Situace se dá napravit. Doporučujeme vám sejít se s poradkyní z tohoto seznamu - hledejte ve své oblasti:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

S výběrem poradkyně vám můžeme pomoct, když napíšete odkud jste.

Do setkání s poradkyní zkuste postupovat takto:

1) Podívejte se na návod a videa toho, jak můžete dokrmovat umělou výživou přímo při kojení na prsu. Cévku zavádějte do pusinky miminku již od začátku kojení. Celý postup s vámi projde poradkyně osobně. Ohledně toho, kolik dokrmovat a jak často je potřebné se vidět osobně. Zatím to dělejte tak, jako doposud, dokrm cévkou dávejte již od začátku kojení.

https://kojim.webnode.cz/news/jak-a-kdy-dokrmovat/

2) Podívejte se na fotografie správného přísání, videa správného přisání, zkuste je napodobit. Naučte se jak miminku pomoct vypít více mléka stlačováním prsou.

3) Učiňte kroky z návodu na zvýšení tvorby mléka, začněte užívat byliny Pískavice 500mg 3 tablety 3x denně a zároveň Benedikt lékařský 500mg 3 tablety 3x denně, které se dají objednat po internetu.

4) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs spolu se zavedením laktační pomůcky (zkuste mít umělou výživu nachystanou předem a čekejte až se miminko probudí, abyste ho mohla začít krmit hned), pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Až dopije dokrm a pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.

Odstříkávání/odsávání mléka v tomto případě nemusíte dělat. Tento postup doporučujeme jenom v případě, že se miminko vůbec nepřisává a z prsu nepije a není možné dokrmovat laktační pomůckou, což z popisu není váš případ.

Situace se dá napravit, dokrmování laktační pomůckou nesnižuje tvorbu mléka, učí miminko lépe se přisávat a množství dokrmu je možné postupně pomalinku snižovat až dojde k postupnému zvyšování tvorby mléka (využitím kontaktu kůže na kůži, úpravou polohy a přisání, stlačováním prsu a užíváním bylin). V případě, že v ukončeném 4. měsíci bude miminko dostávat dokrm, začínáme s přechodem z umělé výživy postupně během asi dvou měsíců na kalorické příkrmy v takovém množství, aby bylo možné umělou výživu úplně vyloučit a dále kojit s příkrmy. Dále se dítě může s příkrmy kojit ještě několik let. Přesný postup se dozvíte od poradkyně.

Projděte si společně s poradkyní také tento materiál obsahující seznam toho, co může snižovat tvorbu mléka, a v případě, že se vás něco ze seznamu týká, zkuste to odstranit (nejčastěji antikoncepce, tělísko...). 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".