Proč syn nechce sát mateřské mléko ve dne ale jen v noci?

Syn nyní 11 měsíců. Cca od 8 měsíců přikrmován - do této doby prakticky nic kromě MM nechtěl. Mezi 9 - 10 měsícem přestal VE DNE pít MM z prsu. Přisaje se v noci než jde spát. V noci se budí "cucne si" a zase spinká. Když mu ve dne mléko odstříkám, vypije ho. Je pravdou, že od doby co nepije přes den mě začal dost kousat. vždy když jsem mu zkoušela dát prso ve dne a nechtěl, tak mě do bradavky kousl. Teď občas kousne do ruky, když ho chovám. Mám ještě téměř 3. letého syna, který se ode mne napije i ve dne. velmi mě mrzí, že mladší nechce. Moc ráda bych ho kojila co nejdéle i ve dne. Jen doufám, že nepřestane i v noci. Spím mezi dětmi v posteli, zpívám jim, často se s nimi mazlím...někde zkrátka dělám chybu, jen nevím kde. Může te mi, prosím, poradit. Moc Vám děkuji. Michaela

Milá Michaelo,

podobnou situaci často vidíme v případech, kdy už delší dobu je tvorba mléka "na hraně" a kdy stačí jeden drobný zásah a tvorba klesne natolik, že dítě začne takto reagovat - snižováním počtu kojení a kousáním. Navíc, některé děti povahově projevují o kojení menší zájem a je potřeba jim prs aktivně nabízet. Řešením je začít zvyšovat tvorbu mléka a kojení aktivně nabízet a vymýšlet kreativní způsoby, jak syna k častějšímu kojení motivovat. Také si přečtěte důvody, proč může k poklesu tvorby dojít a zkuste je odstranit. Všechno je ideální udělat v osobním kontaktu s poradkyní při kojení z tohoto seznamu:
 
 

Kontaktujte poradkyni při kojení, abyste našly příčiny vzniku situace a zkuste zatím začít dělat kroky, které by mohly vést k tomu, aby se dítě vrátilo ke kojení přes den:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-prekonat-bojkot-pri-kojeni/

​Doporučujeme vám použít postupy uvedené v materiálu o bojkotu a je možné, že se opět vše vrátí do původního stavu a děťátko se bude opět kojit i přes den. Nejklíčovější v tomto bodě je udržení tvorby mléka odstříkáváním (odsáváním) v případě, že jsou přestávky mezi kojením přes velmi velké - toto můžete dítěti dávat do jídla nebo do hrníčku na pití. Odstříkavejte/odsávejte jenom v případě, že se dítě nekojí více jak 4-6hodin, případně celý den, nespoléhejte se, že tvorbu mléka udrží starší dítě, postupujte, jakoby jste kojila jenom mladší. (Samozřejmě starší se může kojit tak, jako doposud.) Pokud se aspoň někdy přes den přisaje, anebo si nejste jistá, protože se někdy přisává a někdy ne, tak je lepší neodsávat a soustředit se na dávání příležitostí ke kojení. Odstraňte případné důvody, pro které by se mohla tvorba snížit (příliš rychlé zavádění velkého množství příkrmů, používání flašek, dudlíku, saviček, brček, speciálních příkrmových sáčků a pod.). Tekutiny miminku dávejte z obyčejného otevřeného pohárku (bez sosáčku - sosáček je jenom jiný typ láhve). Tady naleznete seznam možných příčin poklesu tvorby:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

Krom toho využívejte kontakt kůže na kůži a společné spaní (zkuste spát těsně u sebe pod jednou peřinou), tak jako doposud, je pravděpodobné, že se přisaje, pokud bude v blízkosti vašeho odhaleného prsu​, když bude rozespalý v polospánku při usínání nebo probouzení. Zkoušejte to, ale bez toho, aniž byste jej do kojení nutila. Dejte mu čas a hodně fyzického kontaktu (dobře funguje např. společná koupel) s příležitostmi na kojení.