Problém s vyprázdňováním

Dobrý den,  mám dvouměsíčního chlapecka. Je plně kojeny, jen že ze začátku jsem musela dát 3x UM večer, protože jsem mu už nestačila. Pak se ale laktace zase rozjela. Nyní nás trápí prdíky, používáme na doporučení doktorky probiotika kapky a před kojením espumisan a také rourku, zhruba 2x denně, když vidím, jak tlačí a nic. To s sebou přineslo už týden žádnou stolici. Jen když dám rourku, tak něco málo vyjde ven a konzistenci, barvu má v pořádku. Obsahuje i bílé hrudky. Aby toho nebylo málo, maličký teď vyžaduje kojeni každou hodinu. Předtím vydržel zhruba 2-2,5h. Přibira krásné, 1kg měsíčně. Může to spolu nějak souviset? Jak mu mohu já pomoci s vyprázdněním. Cvicime nozickama, masírujem i nahrivame bříško. Děkuji, Denisa 

 

Milá Deniso,

vaši situaci není jednoduché vyhodnotit přes internet, a proto vám doporučujeme obrátit se na poradkyni při kojení osobně:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

abyste dostala konkrétně na míru šitá doporučení k vaší situaci. Obecně se často za bolestí bříška (prdíky) schovává nespokojenost miminka, která pramení z jiných příčin. Jestli je tomu tak i u vás je potřeba určit v osobním kontaktu. Jeden z důležitých bodů je vyhodnocení kojení vašeho miminka, jeho pití a chování na prsu během kojení. Někdy bývá projevem sníženého příjmu mléka ze stran miminka jeho potřeba být neustále na prsu. Proto v první řadě potřebujete s poradkyní vyhodnotit pití miminka a jeho chování během kojení. Podívejte se na videá přisávání a pití a zkuste je napodobit:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pokud by se ukázalo, že může jít o problém s příjmem mléka, kroky, které vám pomůže poradkyně realizovat a které mohou pomoci jsou blíže popsané tady:

1) Naučit se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Podívejte se také na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Též se podívejte na fotografie správného přisátí.

Naučte se, jak pomoci miminku vypít více mléka stlačováním prsu: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/stalcovani-prsu/

2) Krom toho je důležité, aby miminko nedostávalo ani láhev, ani dudlík a klobouček - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. 

3) Pokud byste s poradkyní vyhodnotily, že miminko potřebuje získávat více mléka i přesto, že jste zlepšila polohu a přisání miminka a pomáháte mu získávat více mléka stlačováním prsu, pomůže vám také, když bylinkami a jinými prostředky zvýšíte tvorbu mléka

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

4) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí.

5) Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. 

 

Setkání s poradkyní vám doporučujeme i proto, abyste mohla co nejdříve najít skutečnou příčinu a mohla tak přestat používat rektální rourku Rektální rourka ani léky totiž v této situaci nejsou dobrý nápad. Speciálně při kojeném miminku, které nemá důvod mít zácpu, se často rektální rourka používá v situacích, kdy miminko ve skutečnosti trápí jiné příčiny. "Prdíky" nemusí souviset s problémem při vyprázdňování, i když se někdy jeví, že rourka pomohla, může jít o něco, co souvisí s kojením (a proto má smysl zkontrolovat kojení a pití). Navíc samotný fakt, že miminko tlačí, ale nic nejde, neznamená, že je potřeba s tím něco dělat - někdy je to jenom příznak toho, že se chce vykakat a pomůže například rozbalení do plenky a podržení v klubíčku nad umývadlem (mísou...). Speciáně pokud se v této situaci začne používat teploměr nebo rektální rourka přináší to s sebou riziko, že miminko začne mít problém s vyprázdňováním, který se většinou ještě zhorší potom, jak se začnou zavádět příkrmy. 

Přečtěte si i tento článek (zatím slovensky):

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Přejeme hodně štěstí a trpělivosti!

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".