Příkrmy

To, že dítě začne jíst i jinou potravu při kojení, je vývojový milník, který dítě dosáhne přirozeně. Mnohem více než konkrétní čas nebo věk dítěte je důležité sledovat signály – signály, které znamenají, že je na jídlo připraveno. Znaky připravenosti jsou, že se zajímá o to když vy jíte, natahuje se za vaším jídlem, snaží se dát si ho do úst a podobně. Pokud tyto znaky vykazuje (bez ohledu na jeho věk), tak potom ho nechejte ochutnat jídlo, které si z vašeho talíře vybere. Pokud se tyto znaky ještě neprojevují, tak počkejte. Nemá cenu vnucovat dítěti jídlo, když ještě není připraveno, ani mu jídlo odpírat, pokud již připraveno je. Zároveň není dobré tento vývojový milník promeškat.

Většina dětí se zajímá o jídlo kolem 6 měsíce, tento věk je však orientační. A je pravda, že pro mnoho dětí tvoří velikou část příjmu jídla mateřské mléko ještě mnoho měsíců, některé začnou více jíst kolem roku s tím, že kojení samozřejmě pokračuje. Období, kdy se děti začnou zajímat o jídlo je období experimentování, zkoušení chutí a když se tento zájem objeví je nutno ho podpořit. Dávejte miminku možnost jídlo zkoušet kdykoliv, když má největší zájem a když je nejlepší pohoda. Při příkrmech není podstatné přesné časování, neexistuje nejlepší čas. Nejlepší čas je ten, když je děťátko spokojené a když má chuť papat. Mnohem důležitější než přesné množství a druh snězeného jídla je to, aby miminku chutnalo a aby mělo z jídla radost. V tomto bodě není úkolem rodiče dostat do miminka co největší množství jídla. Pokud sní pár lžiček, tak je to v pořádku, pokud má chuť sníst více, dejte mu více. Dávejte mu tolik, kolik chce. Podmínky pro jezení si vytvořte takové, které vám vyhovují. Je pravda, že mnoho miminek jí více a lépe, když jsou něčím zaujmuta. Je také dobré, když děťátko vezmete často s sebou ke stolu, když vy jíte a umožníte mu, aby se natáhlo za jídlem o které má zájem a jedlo ho. Pokud má chuť na chleba, nechejte mu jíst chleba. Miminka mají zájem o skutečné jídlo, které jí rodiče. Umožněte mu, aby jídlo bralo do rukou. Samo se jím krmilo a namáčelo ručičku do jídla a olizovalo ji. Miminko může jíst běžná zdravá rodinná jídla o která projeví zájem. Papat se bude učit postupně v průběhu následujících měsíců, není kam pospíchat a není se třeba znepokojovat množstvím nebo časováním jídla. Dávejte miminku jídlo o které projeví zájem, když vás vidí jíst. Pořadí zavádění jídel není důležité (pokud na to nemáte nějaký speciální důvod), mateřské mléko je sladké a proto klidně můžete mezi prvními příkrmy dávat ovoce.

Zavádět příkrmy před 6. měsícem?

Výlučně kojená miminka mají být výlučně kojeny přibližně do 6. měsíce a mají být přikrmovány v tom čase, kdy o příkrmy projeví zájem. Není pravda, že výlučně kojené děti  by měly být přikrmovány již od 4. měsíce – jde jen o nesprávnou interpretaci doporučení – podrobnější vysvětlení najdete v našem článku, ve kterém současně najdete vyjádření pro to, jak zavádět lepek. Výlučné kojení do přibližně  6. měsíce je velmi důležité a proto pokračujte v kojení.

Jaké jiné situace nejsou opodstatněným důvodem pro dřívější zavádění příkrmů

1. Příliš veliké děťátko

Kojení „velkého“ děťátka není odlišné od kojení „malého“ děťátka  a samozřejmě, že je ho možné kojit výlučně přibližně do 6 měsíců a potom dále kojit ve stejné míře s příkrmy až do přirozeného odstavení. Mateřské mléko je postačující i pro miminka, které přibraly rychleji a více než většina jiných miminek. Toto potvrzují nejen naše zkušenosti, ale i růstové grafy WHO, které jsou  založeny na normálním růstu tisíců dětí na celém světě, přičemž i těžší miminka jsou normální miminka, pro které kojení do doby než neprojeví zájem o příkrmy, je přesně to, co pro svůj růst potřebují.

2. Miminko se kojí často

To, že se chce miminko kojit často, případně se často budí, není ukazatelem toho, že by mu mateřské mléko nepostačovalo, navíc miminka se často chtějí kojit z mnoha jiných důvodů než jen pro to, že by potřebovaly pít mléko. Miminka se budí v noci často ne nezbytně jen pro mléko a nejjednodušší způsob jak je uspat je nakojit je.

Důležité je sledovat, jestli miminko při kojení dostatečně pije. A pokud by dostatečně nepilo, je možno v období výlučného kojení zvýšit příjem mléka, což je první strategie před tím, než bychom hledali jiné možnosti. Pokud by to bylo potřebné, bylo by ideální pořádat o pomoc laktační poradkyni, která vyhodnotí vydatnost pití miminka a navrhne vám kroky které mohou vést k tomu, že miminko bude pít více mateřského mléka.

Pokud je skutečně potřeba zvýšit kalorický příjem a nepodaří se to zvýšením příjmu mateřského mléka, potom je možné od ukončeného 4. měsíce místo dokrmování umělým mlékem zařadit jakékoliv příkrmy (z kterékoliv skupiny potravin: ovoce, zelenina, obilniny, maso, pokud ho jíte).

3. Dítě se začalo v noci častěji budit, chci mu dát kaši „na dobrou noc“

Není pravděpodobné, že by zavedení „kaše“ a podobných výrobků reklamovaných pro „lepší“ spánek ovlivnilo spánek miminka a to bez ohledu na marketing, který tyto kaše provází. Miminka se s největší pravděpodobností totiž nebudí z důvodu hladu, mají na probuzení mnoho jiných důvodů a kojení je nejlepší způsob, jak je nazpět uspat. Děti postupně budou růst a prospí noc samy od sebe bez toho, abyste pro to musely něco udělat.    

Dítě toho moc nesní

Mnoho maminek se snaží zvýšit množství příkrmů tím, že dítěti dávají do příkrmů své odsáté mateřské mléko. Toto je zbytečné, protože dítě má ze stravy získávat jiné jídlo a mateřské mléko je nejjednodušší získat přímo z prsu.

Mnoho dětí v prvních měsících zavádění příkrmů nesní reálně veliké množství jídla. Je to tak v pořádku. Miminka se zpočátku teprve jen učí jíst jídlo a je normální, že kojení tvoří drtivou část jejich celkového příjmu potravy. Stále kojte tak, jako doposud. PŘÍkrmy se ke kojení PŘIdávají, nemají tedy za úkol snižovat počet kojení nebo zájem děťátka o kojení. Klidně miminko kojte jako doteď, na požádání, kdykoliv chce. Hodně dětí se v tomto věku kojí i v noci velmi často anebo ještě častěji než před tím. Příkrmy většinou neovlivňují  počet nočních probuzení – naopak, někdy jejich počet ještě stoupne. Děťátko se bude učit jíst postupně, nenuťte ho do jídla, dejte mu jídlo ochutnávat, brát do ruky, olizovat, nechejte ho vybírat si z vašeho talíře to, na co má chuť. Doba, ve které děti začnou jíst větší množství příkrmů je různá pro různé děti. Hlavní otázka je, jestli Vaše miminko prospívá. Protože většina dětí, které jsou v prvních měsíců zavádění příkrmů dobře kojeny a zároveň jí trochu příkrmů, prospívá dobře a postupně se později rozpapají více. Není vhodné je do jídla nutit ani se nemusíte trápit.

Co když se v období přikrmování občas chce přechodně znovu jen kojit?

Mateřské mléko je i po skončení výlučného kojení ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte a ještě ve druhém roce života pokrývá téměř všechny výživové požadavky dítěte. Proto, pokud se dítě chce přechodně znovu jen kojit a odmítá příkrmy, není potřeba se obávat. Tato situace se často stává například, pokud je děťátko nemocné. Nemocné děti často chtějí být jen kojeny. Kojení jim totiž pomáhá překonat bolest, dodává jim imunitní látky a různé imunitní faktory a pomáhá jim, aby se lehčeji a dříve uzdravily. A mateřské mléko je během nemoci ta nejlepší potrava.

Jak pokračovat s kojením po skončení výlučného kojení?

Při zavádění příkrmů je důležité, aby se neustále zabezpečovalo i dobré kojení. Některé děti se totiž po zavedení příkrmů samy od sebe kojí velmi a vydatně, ale některé vzhledem k rychle zavedenému velkému množství příkrmů a sníženému počtu kojení se kojí méně, než by potřebovaly, čímž se může příliš snížit tvorba mléka a následně děti kojení mohou odmítat. Více o tomto tématu si můžete přečíst v našem článku.
 

Jak zavádět příkrmy?

Mnoho maminek má v otázce zavádění příkrmů “chaos“. Doporučení jsou skutečně nesmírně rozmanitá. Je pravda, že harmonogramy a přesné rozpisy jsou populární, podobně, jako jsou ještě stále populární (a nejednou i dodržovány) doporučení o tom, že miminko se má kojit v tříhodinových intervalech (příp. doporučení, že se nemá krmit dříve než za hodinu, například). Mnoho z těchto rad jsou bezdůvodně příliš opatrné a berou jeden metr na všechny – kombinují seznamy potencionálně alergizujících potravin a paušálně přepokládají, že dítě bude alergické na všechny (nemluvě o tom, že mezi potraviny, na které jsou lidé často alergičtí, patří například kravské mléko, které se dává bez rozmyslu novorozencům v podobě umělého mléka) Taktéž se tyto seznamy soustřeďují na vyjmenovávání „nevhodných“ potravin bez toho, aby objasňovaly, co by vlastně bylo projevem alergie a co v případě alergické reakce udělat.

Nejenže jsou opatření příliš svazující pro takovou potěšující událost, jakou jídlo může být, ale mnoho jich vychází z nesprávných předpokladů.  

Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení, protože existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují, že příkrmy jsou začátkem odstavování. Naopak, příkrmy se ke kojení, které zůstává zachováno ve stejném rozsahu, přidávají.

Dalším nesprávným předpokladem je, že kojení neprobíhá na požádání, ale že má tříhodinový režim v rámci kterého v 7:00 nakojíte a  10:00 zavedete ovocnou svačinku, čímž nahradíte kojení v 10:00. Časový harmonogram příkrmů se odvíjí od představy, že děti se kojí v konkrétních časových intervalech. Matky, které kojí na požádání, často říkají, že neumí předpokládat, kdy se miminko bude kojit a podle toho časovat příkrmy. Proto je často mate to, že děťátko nakrmí a ono potom chce ještě kojení. Anebo naopak, pokud je dítě již příliš hladové, není ochotno sníst příkrm a vytrvale se dožaduje kojení. V rámci myšlenky kojení na požádání je oboje normální, dítě se nadále kojí na požádání jestli již před příkrmem nebo po příkrmu. Ve skutečnosti na svačince, jejichž součástí je ovoce není nic magického. Stejně jako není nic magického na tom, že dítěti dáte večer právě kaši.

Mimochodem kaše (obzvláště ty drahé instantní, kupované) nejsou pro dítě žádnou nezbytností – a navíc často obsahují umělé mléko, které kojené dítě určitě nepotřebuje. Kaše se dá uvařit doma z různých obilnin (rýže, kukuřice, ovesné vločky, pohanka, proso atd.), případně můžete na večeři dát miminku cokoliv jiného, co byste běžně na večeři jedli.  

Je pochopitelné, že maminky se snaží najít ten nejlepší návod na to, jak krmit svoje miminko a proto se často do písmena drží nějakých návodů místo toho, aby sledovaly svoje děťátko a jeho reakce – podobně jako při kojení. Mnoho maminek nám píše o tom, jak moc se jejich miminko dívá například týden před ukončeným 6. měsícem na jablko, které ony jedí, ale rozmanité návody na přikrmování v nich vyvolaly takový strach, že ve snaze udělat to co nejlépe mu jablko nedají. Z běžného aktu jídla se stává strašák, kterým mohou svému miminku ublížit, pokud náhodou nedodrží nějaké pravidlo.

Maminky často jedí jindy než zbytek rodiny (například čekají, než děťátko konečně usne, aby se samy mohly v klidu najíst). Uspořádejte si časy jídla tak, aby vám vyhovovaly. Ale pokud je vaše miminko vzhůru v době, kdy jdete jíst, vezměte ho s sebou ke stolu a když má chuť na chleba, který vy jíte, využijte tuto příležitost a nabídněte mu ho. Anebo pokud bude chtít mrkev z vaší polévky, klidně mu ji dejte. Dodržujte takovou pravidelnost v jídle, která vyhovuje vaším zvykem v rodině.

Podobně jako u kojení na požádání udělejte následující:

 • Sledujte svoje miminko, jeho reakce, zájem, schopnosti, ne hodiny, kalendáře a seznamy přikázaných a zakázaných jídel
 • Umožněte miminku kojit se kdy chce, případně mu i kojení nabízejte
 • Dávejte miminku jídlo, o které jeví zájem
 • Režim stravování přizpůsobte chodu svojí rodiny tak, aby byl praktický a vyhovoval vám a miminku
 • Přestaňte mít z jídla strach
 • Dodržujte základní pravila bezpečnosti u malých miminek, nedávejte jim kluzké, kulaté jídlo (celé kuličky hroznů, arašídové oříšky) dřív, než máte jistotu, že je dokáže bezpečně sníst.
 • Konzistenci, typ jídla, jeho množství přizpůsobte zájmu děťátka a jeho chuti jíst
 • Dítě se ještě teprve učí jíst, dejte mu čas a využijte jeho nadšení pro objevování nových věcí a chutí v čase, kdy má o tom zájem
 • S příkrmem nemusíte čekat přesně do 6.měsíce. Doporučení WHO kojit výlučně do 6. měsíce je orientační, může to být o něco dříve nebo později.   

Mnoho ostatních záležitostí týkajících se příkrmů jsou spíše otázkou zdravého stravování a je nutno si je prostudovat osobně.

O tom, jakou vodu dávat kojenému děťátku pít a proč je speciální kojenecká voda nepotřebná si pročtěte tento článek.

Mléko a mléčné výrobky ve stravě dítěte

Po 6. měsíci je zbytečné dávat umělé mléko a to i v případě, že jde o děti, které vůbec nejsou kojeny s podmínkou, že jí dostatek rozmanité stravy v dostatečném množství. Po 1.roce děti taktéž nepotřebují umělé mléko, potřebují rozmanitou stravu v dostatečném množství, která jim poskytne potřebné živiny přirozené formě, ne ve formě uměle dodávaných vitamínů a jiných uměle přidávaných látek v umělém mléku.

Kojené dítě, které má být nadále po 6. měsíci kojeno, i po skončení výlučného kojení získává „mléčné výrobky“ z mateřského mléka a z výživového hlediska nepotřebuje žádné další mléko nebo mléčné výrobky např.jogurty. Mateřské mléko je mnohem kvalitnější než jakýkoliv jogurt (jakkoliv reklamovaný) a to i z hlediska obsahu probiotik. Na druhé straně, pokud v rodině jíte jogurty a budou patřit do jídelníčku Vašeho dítěte v budoucnu, začněte mu ho dávat, kdy to budete považovat za správné, ale nemáte kam pospíchat. Co se týká typu jogurtu – toto je vaše spotřebitelská volba, neexistuje žádné doporučení, takováto doporučení jsou často ovlivňovány (vědomě či nevědomě) marketingem. Jestliže chcete dávat dítěti mléčné výrobky, protože je jako rodina konzumujete, dávejte mu ty, které v rodině jíte. Všechny ostatní pravidla ohledně mléčných výrobků se týkají otázek zdravé výživy a ty je možno najít na mnoha jiných místech. Při přípravě stravy (kaše, polévky, omáčky atd.) můžete používat kravské mléko, pokud to tak běžně děláte i pro ostatní členy rodiny.

Umělé mléko anebo příkrmy?

Pokud je miminku už více jako 4 měsíce a nedostává na prsu dost mléka - v meziobdobí, než soplečně s poradkyní zvýšíte tvorbu mléka a uděláte další opatření pro zlepšení kojení - je nejvhodnějším řešením podávání příkrmů: toho, co miminku chutná. Umělé mléko v této situaci už není potřebné (pokud je dítěti více než 4 měsíce). V tomto věku je mnohem vhodnější zavést kalorické příkrmy (tzn. čerstvé jídlo), které je vhodnější než umělé mléko. Podávání jídla je zdravější z mnoha důvodů:

 1. jídlo se dá podávat lžičkou anebo prstem maminky a není potřebné používat láhev
 2. čerstvé jídlo je v tomto věku vhodnější než sušené umělé mléko, protože obsahuje čerstvé suroviny, vitamíny a minerály v přirozené podobě
 3. důvodem podávání příkrmů je také to, aby se zvýšil kalorický příjem dítěte, což mu může pomoct v tom, aby bylo ochotno se přisát a pít z prsu
Navíc podávání umělého mléka (nebo jakékoliv jiné tekutiny) láhví může postupně ještě více zhoršovat kojení, což je o důvod více, abyste přešla z dokrmování láhví na přikrmování tuhou stravou, kalorickým jídlem. Základní principy takovéhoto přikrmování jsou:
 • nedávat jednosložkové příkrmy (např. jenom samotná mrkev nebo jiná zelenina samotná), protože toto není postačující z hlediska toho, aby dítě získavalo dostatek kalorií.

Mělo by jít o běžné normální zdravé jídlo rodiny. Příklady mohou být:

 • banán
 • avokádo
 • ovesné vločky s olejem
 • brambory, sladký brambor, kombinované např. s dýní hokaido
 • všechny druhy obilovin (jáhly, pohánka, amarant, quinoa, rýže, kukuřice, atd.)
 • maso
 • jogurty, pokud je rodina konzumuje, v rozumném množství tak, aby nezačaly tvořit celý jídelníček dítěte
 • kravské mléko do vaření, pokud nezačne tvořit významnou část příkrmů dítěte
 • naklíčená semínka, naklíčeny luštěniny (cizrna, mungo, atd)
 • mandlové mléko s obiloviny a ovocem anebo zeleninou plus olej
 • jakákoliv zelenina, ovoce, jako doplněk k příkrmům
 • do každého jídla přidávat olej, je možné též používat mletá lenová semínka, sušené švestky anebo merůňky

 

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.