Přestat kojit kvůli léčbě

1. 4mesice, 2. Plne kojena, 3. Ne

Dobry den,jsem atopik,pred tehu ekzem max trochu na rukou,behem tehotenstvi a ted po porodu se mi vygradoval straslivy ekzem po celem tele,kdy mi od koznich bxly predepsany kortikoidni masti silnejsi nez Locoid a Elocom,ale i tak se ekzem nezlepsil,a nedokazu se jimi mazat na velke casti tela,pac se bojim o malou.

Mam z toho velky stres,ktery take nicemu nepomaha,proto si myslim,ze jedinou moznosti je prestat kojit (i kdyz vubec nechci) a pokusit se ekzem radne zalecit kortikoidy a prejit pak na jiny druh lecby. Zkousela jsem i ruzne eliminacni diety a alternativni moznosti lecby,ale nic nepomaha tak jako pred otehotnenim,presne receno vubec a ekzem jen graduje a pribyva,nerada bych skoncila v nemocnici nebo na kortikoidnich tabletach..dekuji za odpoved

 

 

Můžete používat kortikoidy na pokožku a přitom dále bez omezení  kojit. Kortikoidy, které budete používat nijak nezvyšují množství kortikoidů, které se přirozeně nacházejí v mateřském mléce za běžných okolností. Není důvod k tomu, abyste miminko odstavila. Není potřebné ani kojení přerušit nebo časovat. Mast může být nanášená i na velké plochy těla. Kortikoidy je možné bezpečně při kojení užívat i infúzně nebo perorálně, protože jejich hladina v mléce se udržuje relativně konstantní bez ohledu na jejich koncentraci v krvi matky.

Takže když budete kojit a zároveň užívat určitý lék, vaše děťátko ve skutečnosti nedostane téměř nic z něj a zároveň bude kojeno, což představuje mimořádně důležitou ochranu pro jeho zdraví do budoucnosti - kojení je významný faktor dokonce nejenom pro zdraví vašeho děťátka ale i vašeho zdraví. Když se rozhodnete ukončit kojení, vystavujete své dítě mnohem závažnějším rizikům. Takže pokud srovnáte užívání léků během kojení s možností, že nebudete kojit a budete užívat léky, tak ve většině případů směruje rozhodnutí bez jakýchkoli pochyb ke kojení během užívání léků. Pokud byste nekojila, vaše děťátko ztratí možnost získávat stovky jedinečných látek, které se v mateřském mléku nacházejí společně s mnoha dalšími aspekty kojení.

Při užívání léků během kojení není potřebné časovat kojení v určitém odstupu od užití léku ani odsávat a vyhazovat mateřské mléko. Můžete pokračovat v kojení bez omezení jak obvykle. Toto platí u převážné většiny léků.

Rizika spojena s ukončením kojení jsou skutečná a vážná a mají vliv na zdraví matky i dítěte, mají ekonomické důsledky pro zdravotnictví a také pro samotnou rodinu. V diskuzích, kde jsou vyjádřeny iracionální obavy z užívání léku během kojení, se často opomíná např. zvýšený počet hospitalizací nekojených dětí, přičemž takových studií nejsou jenom desítky ale stovky, a léky, které děti z důvodů nemocí vyžadujících hospitalizaci dostanou, můžou mít krátkodobé i dlouhodobé důsledky. Navíc v důsledku nekojení můžou mít děti i mnohem závažnější onemocnění jako např. onemocnění dýchacích cest, záněty středního ucha nebo trávicího traktu. Kojením se dá předcházet množství dalších onemocnění od obezity nebo rakoviny prsu přes vysoký krevní tlak, riziko kardiovaskulárních onemocnění až po vysokou hladinu cholesterolu, diabetes 1. i 2. typu či arteriosklerózy. Pro matky znamená ukončení kojení zvýšené riziko rakoviny prsu, endometria, osteoporózy a diabetu 2. typu. V tomto ještě navíc nejsou zahrnuty zvýšené náklady na zubní péči či otázky týkající se kognitivního vývoje a chování dětí.

Materiály popisující všeobecné principy na toto téma:

Kojení a léčba matky

Kojení a užívání léků 

Kojení a onemocnění matky a dítěte

Kojení a prochlazení, bolest hrdla matky – čím zmírnit příznaky onemocnění

 

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".