Pomaleji přibírá

Občas se stává, že děti, kterým se během prvních pár měsíců při výlučném kojení velmi dobře daří, přestanou po 2 - 4 měsících přibírat tak dobře jako dosud. Toto může být zcela normální jev, protože růstová křivka kojeného dítěte nevypadá stejně jako dětí, krmených umělým mlékem. Někdy se může zdát, že kojené děti rostou příliš pomalu, avšak ve skutečnosti děti krmené umělým mlékem rostou příliš rychle. Kojení je normální, přirozený a fyziologický způsob krmení kojenců a batolat. Používat jako model to, co není normální, děti krmené umělým mlékem, je nelogické a vede to k chybám v poradenství.

V některých případech může pomalejší přírůstek hmotnosti dítěte způsobovat nemoc. Dokrmování umělým mlékem, však nemoc neléčí a může dítě ochudit o blahodárné účinky výlučného kojení.

Dá se posoudit, kdy dítě získává mléko a kdy ne (podívejte se na videa). Pokud nezískává mléko správným způsobem, je nepravděpodobné, že by bylo dítě nemocné, ale pravděpodobně matce poklesla tvorba mléka. Nejčastější příčinou neobvykle malého přírůstku hmotnosti po prvních pár týdnech nebo měsících je, že se matce snížila tvorba mléka.

Proč se mohla tvorba mléka snížit?

1. Začali jste užívat hormonální antikoncepci, nitroděložní tělísko Mirena, podkožní implantáty hormonální antikoncepce anebo užíváte samotný estrogen nebo progesteron. Je dobré vědět, že kojení samotné, zvlášť pokud kojíte výlučně, má antikoncepční účinek.

2. Jste těhotná. Těhotenství jednoznačně snižuje tvorbu mléka.

3. Snažili jste se natáhnout intervaly mezi kojeními nebo "naučit" dítě, aby spalo celou noc. Pokud je to tak, kojte dítě, když je hladové nebo si saje ruku, zkrátka kojte dle potřeb dítěte. Zvažte bezpečné způsoby společného spaní tak, aby se dítě mohlo kojit v noci a vy jste nemusela na kojení vstávat.

4. Začali jste častěji používat láhev. Je lepší se vyhnout použití láhve úplně, ale příležitostné podání láhve obvykle neovlivňuje tvorbu mléka. Pravidelné, časté používání láhve způsobuje, že se dítě přestane přisávat, a tak získává z prsu mléko hůře. Často se potom dítě začne odtahovat od prsu ještě předtím, než prs „vyprázdnilo“ a tvorba mléka poklesne. Podívejte se níže v tomto textu na část o posledním důvodu, který si vyžaduje podrobnější vysvětlení. Pokud musí dítě nakrmit někdo jiný než vy, pak je lepší použít pohárek (ne pohárek s náustkem, který je v podstatě to samé jako láhev). Podívejte se na tato videa.

5. Příležitostně může snížit tvorbu mléka emocionální "šok".

6. Nemoc, hlavně pokud je spojena s horečkou, může někdy způsobit snížení tvorby mléka. Rovněž mastitida (zánět prsu) a zablokovaný mlékovod. Naštěstí nemoc matky obvykle nesnižuje tvorbu mléka.

7. Je možné, že máte příliš mnoho povinností? Je jednoduché nechat se vtáhnout do toho, abyste začali naplňovat představy jiných lidí o tom, co byste měli dělat. Nepřetěžujte se domácími pracemi. Spěte, když spí dítě. Pokud jste unavená, lehněte si k dítěti, když se kojí a dovolte si usnout. Ujistěte se, že jste upravila podmínky společného spaní tak, aby bylo bezpečné tak, jak je definoval UNICEF a UK Baby Friendly tadyhttps://www.babyfriendly.org.uk/pdfs/sharingbedleaflet.pdf .

8. Některé léky mohou snížit tvorbu mléka. Toto je možné při užívání některých antihistaminik jako Benadryl. Pseudefedrin (Sudafed) také může snížit tvorbu mléka. Je dobré vědět, že tyto dva léky se často nachází v lécích na rýmu anebo alergii.

9. Při krmení kojíte jen z jednoho prsu. Kojit jenom z jednoho prsu jenom proto, abyste dodržovali nějaké pravidlo není dobrý nápad. Při nedostatečném přibývání anebo dítěti, které má koliku, může hodně pomoct, když při kojení „dokončíte“ jednu stranu předtím, než nabídnete druhý prs, ale pravidla a kojení nejdou dobře dohromady. Pokud dítě nepije, tedy nezískává mléko, není důvod, aby dítě trávilo na prsu dlouhou dobu sáním bez pití. Měli byste „dokončit“ jednu stranu a pokud chce dítě druhý prs, nabídnout mu druhou stranu. Jak víte, že dítě „dokončilo“ první prs? Protože dítě už nepije, i při stlačování (podívejte se na tyto videa a materiál o Stlačování prsu). To neznamená, že byste měly dítě odtáhnou od prsu hned jak už minutu nebo dvě nepije (může se vám ještě spustit mléko, dejte tomu trochu času), ale pokud je zřejmé, že dítě už nepije, můžete dítě odtáhnout od prsu a nabídnout mu druhý prs. Jak zjistit jestli dítě pije nebo ne. Podívejte se na tato videa. Pokud dítě pustí prs samo od sebe, znamená to, že „dokončilo“ kojení z tohoto prsu? Ne nevyhnutelně. Děti často prs pustí, když se tok mléka zpomalí anebo někdy, když se matce spustí mléko a dítě se odtáhne, protože ho překvapil náhlý silný tok mléka. Pokuste se jej znovu přisát na tento prs, ale pokud dítě zjevně nepije i při stlačování, vyměňte strany.

10. Možná je i kombinace několika uvedených příčin.

11. Někdy tvorba mléka poklesne bez zjevné příčiny. Ve skutečnosti však důvod pro tento pokles tvorby mléka není až tak náročné odhalit, když uvážíme informace uvedené v následujícím odseku a naučíme se, jak zjistit, jestli dítě z prsu získává mléko (anebo nezískává).

 

Tento důvod (číslo 11) vyžaduje podrobnější vysvětlení. Pokud je tok mléka slabý, zvyknou si děti v prvních pár týdnech usínat na prsu. Toto zpomalení toku se vyskytuje rychle potom, co se dítě začalo kojit, pokud dítě není správně přisáté. Dítě, které není správně přisáté, ale jeho matka má bohatou tvorbu mléka, může přibírat dostatečně, ale to, že získává mléko, závisí na tom, že se matce spouští mléko. Dítě bude sát, spát a sát, přičemž nezíská hodně mléka, ale občas se může objevit spouštěcí reflex, a tak dítě vypije víc, i když bude v polospánku. Když však bude dítě starší, mnoho dětí se od prsu odtahuje, když tok mléka poklesne, často již po pár minutách od začátku kojení (Některé děti dokonce velmi brzo, i když jsou dětí, které se neodtáhnou nikdy a také je možná kombinace usínajícího dítěte, které se někdy odtahuje, v závislosti od toho, jak má hlad a jakou má náladu.) Častěji se to vyskytuje u dětí, které hned na začátku dostaly láhev, může se to však vyskytnout i u dítěte, které láhev nedostávalo. Matka pak často přeloží dítě na druhý prs, ale tam dítě bude dělat totéž. Může být nadále hladové, a může odmítat prs, přičemž si bude raději sát ruku. Nedostane ani ty dávky mléka, které by dostalo při opakovaném spouštěcím reflexu, kdyby zůstalo na prsu. A tak dítě pije méně, a také tvorba mléka se snižuje a tok mléka se zpomaluje ještě dříve během krmení (protože mléka je méně) a dostáváme se do začarovaného kruhu. Nemusí to vždy probíhat takto, mnohé děti mohou přibírat, i když stráví na prsu jen krátkou chvíli. Mohou se odtahovat a sát si ruku, protože chtějí více sát (protože sání je pro ně příjemné), ale pokud dobře přibírají, není se čeho obávat. Je však dobré, když se dítě na prsu nezlobí. Aby se tomuto předešlo, je důležité správné přisátí hned od začátku. Mnoha matkám je však řečeno, že přisátí je dobré, i když ve skutečnosti není. Dobré přisátí může pomoci, někdy i v pozdějším období. Používání techniky stlačování prsu zajistí, že dítě bude pít dál (podívejte se na tento materiál pro zvýšení přísunu mateřského mléka a videa).
Někdy může výrazně zvýšit tvorbu mléka domperidon, často jej za tímto účelem používáme. Neměla byste ho však užívat, pokud jste těhotná. Po prvé, během těhotenství nebude mít účinek a i když nejsou důkazy proto, že by se nesměl užívat během těhotenství, to, že takovéto důkazy neexistují, neznamená, že je během těhotenství bezpečný.

Jak se dá zjistit, že dítě na prsu opravdu pije?
Pokud dítě získává mléko (pokud má prs v ústech a dělá sací pohyby, neznamená to ještě, že skutečně získává mléko), měli byste při pozorování brady vidět, jak udělá pauzu poté, co maximálně rozevře ústa a předtím, než zavře ústa, takže jedno sání vypadá takto: (široce otevře ústa -> pauza -> zavře ústa) - video. Pokud byste si to rádi sami vyzkoušeli, vložte si ukazováček nebo jiný prst do úst a zkuste sát, jako kdybyste pili brčkem. Při nasávání vám brada klesne a zůstane dole, dokud sajete. Když přestanete sát, brada se vrátí do původní polohy. Tato pauza, viditelná na bradě dítěte při kojení, znamená, že má ústa plné mléka. Čím je delší pauza, tím více se dítě napilo. Když už jednou víte o pauze, dokážete odlišit mnohé nesmysly o kojení, které se říkají kojícím matkám, jako např. "Kojte dítě 20 minut na každé straně." Dítě, které nepřerušovaně tímto způsobem (s pauzami) pije 20 minut, možná už druhou stranu nebude chtít. Dítě, které saje (nepije), může být hladové i po 20 hodinách na prsu. Podívejte se na videa ukazující, kdy dítě na prsu pije (anebo nepije) a také, jak dítě přisávat na prs a jak používat stláčení prsu).
 

Materiál Slow Weight Gain Following Early Good Weight Gain. február 2009©

Napsal a upravil (pod různými jinými názvy): Jack Newman MD, FRCPC, 1995-2005©

Revize: Jack Newman MD, FRCPC IBCLC a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009©

 

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.