Pomalé přibírání, vztekání se při kojení

Dobrý den,
Prosím Vás moc o radu.
Mám doma holčičku starou tři a půl měsíce. Prvních šest neděl nebyl žádný problém - dcerka krásně přibývala, pila cca 10 minut a byla spokojená.
Pak ale přišel zlom, když jsem přesně v den ukončení šestinedělí dostala menstruaci. Mléka bylo méně, zřejmě jí ani nechutnalo, vztekala se,odtahovala.
Věděla jsem, že určitý úbytek mléka v tomto období je běžný,tak jsem prostě nadále kojila a přikládala co nejčastěji.
Jenže od té doby mám pocit, že se dcera naučila pít pouze ,,přední,,mléko (Vím, že toto rozdělení není úplně vypovídající). Nicméně, dcera pije pouze cca 3-4 minuty z jednoho, pak se začne vztekat a vyžaduje druhé. Zkouším vždy měnit kojící polohu,ale ona to stejně pozná, párkrát cucne a zase řev (mléko v prsu ale pořád je).
Tak přiložím k druhému a zase spokojeně pije cca 3 minuty. 
Její váhový přírůstek je mizerný. Porodní váha byla 3270g a ve třech měsících měla pouze 4380g. Jinak je to velmi spokojené,aktivní mimčo. Plenky počurané,kaká cca jednou za dva dny ( ted teda trochu bojujeme s hustější stoličkou)
když jsem jí zkoušela vážit, kolik vypije, tak to byla cca 110ml, někdy méně, někdy více. 
Jenže opravdu moc nepřibývá. Již před dvěma měsíci mi bylo doporučeno od MUDr přikrmování UM, ale přijde mi to hrozná škoda, když mám mléka dostatek a je tučné (sledovala jsem při odstříkávání), takže držím a příkrm jsem nedala. Nicméně jsem z toho stále nervózní.
Vřele Vám děkuji za odpověď a Váš čas. 
Hezký den, Andrea

 

Milá Andreo,

v této situaci je možné podniknout několik kroků, aby miminko začalo přijímat více mateřského mléka z prsou a tak začalo více přibírat. Cílem poradenství při kojení je nakrmené a spokojené miminko, ale toto nemusí nevyhnutně znamenat dokrmování umělým mlékem láhví. Je to možné dosáhnout díky prsu, kojení a mateřskému mléku – zlepšením kojení.

Prvním krokem při řešení problémů s kojením není podání umělé výživy. Řešením je zlepšení kojení a pomoc při tom, aby mohlo miminko vypít více mateřského mléka, což je možné. Všechny potřebné kroky s vámi projde poradkyně při kojení osobně:

https://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/

protože ve vašem případě může hodně udělat úprava polohy a přisání, přičemž se poradkyně zaměří na různé detaily, které je těžké nastudovat z fotek a videoukázek. Společně s poradkyní se naučíte rozlišit pití během kojení a sání bez pití a jak toto správně vyhodnotit.

Je zajímavé, jak moc se dá pomoct už samotnou úpravou polohy a přisání – toto může opravdu nesmírně pomoct a jde o pomoc okamžitou.

Společně s poradkyní byste měla udělat tyto kroky:

1) Naučit se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Výsledkem jakékoliv správné polohy by mělo být správné asymetrické přisání, při kterém dolní ret miminka pokrývá větší část dvorce než horní ret a nos se prsu nedotýká. Od správného přisání závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení zkontroluje uzdičku pod jazykem miminka, která může způsobovat část situace, kterou popisujete.

A též se podívejte na fotky různých poloh při kojení a toho, jak v nich dosáhnout správné asymetrické přisání:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte se, jak pomoct miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/stalcovani-prsu/

Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Krom toho je důležité, aby miminko nedostávalo ani láhev, ani dudlík a klobouček - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat.

Pokud by skutečně bylo potřebné miminko dokrmit, udělejte to laktační pomůckou přímo na prsu:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

3) Pokud byste s poradkyní vyhodnotily, že miminko potřebuje získávat více mléka i přesto, že jste zlepšila polohu a přisání miminka a pomáháte mu získávat více mléka stlačováním prsu, pomůže vám také, když bylinkami a jinými prostředky zvýšíte tvorbu mléka tak, abyste postupně nemusela dokrmovat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

4) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".