Pomalé nalévání prsů

Dobrý den, syn má nyní měsíc, 4300g, měl žloutenku. Ze začátku kojení jsem využívala kloboučky, které jsem po 10 dnech po příchodu z porodnice odložila a snažila se kojit běžným způsobem. Avšak již v nemocnici dostával syn příkrm a ten dávám doposud. Vyžadoval 100ml příkrmu a já měla 20ml v prsou - stále plakal. Snažila jsem se ho doma neustále přikládat a příkrm jsem mu dávala jen výjimečně, avšak klesl hodně na váze a dětská lékařka řekla že musím dávat příkrm. Měla jsem málo mléka a tak proběhlo doposud i odstříkávání mezi kojením. Poslední dny jen kojím+příkrm bez odstříkávání. Chtěla bych úplně zrušit příkrm, potíž je v tom, že za dobu 3hod mezi kojením se mi neudělá tolik mléka. V ranních hodinách (po 4hod. spánku) se mi nalijí natolik, že díte krásně i saje a poté mu stačí dokrm 60ml. Takže ode mne si může vzít z obou prsů těch 60-70ml.Poté přes den již pocucá a někdy mu stačí dokrm 90ml, navečer už musím dát 120ml příkrmu, syn vybere jen trochu. Pokud stisknu prs tak opravdu jen mléko kape a neteče. Piju čaje, nutrimámu a mám homeo pro podporu kojení. Syn ráno saje opravdu s pauzou v bradičce, odpoledne bradička tzv. "kmitá" rychlé sání a občas s pauzou. Snažila jsem se dovolat i poradkyni, ale bez úspěchu. V Pardubicích mám jen 2 poradkyně ani jedna nebere tel :(asi zaneprázdněnost. Děkuji za radu jak dále postupovat, aby se vše rozjelo jak má.

 

Milá Žaneto,

Je vynikající, že se o kojení více zajímáte a hledáte pomoc. Blahopřejeme jak k narození miminka, tak k tomu, že jste tyto náročné týdny ustála, povedlo se vám přestat používat kloboučky a snažíte se udržet tvorbu mléka. Klíčem rozřešení celé situace je markantní zvýšení tvorby mléka, na které budete potřebovat účinnou léčbu. Čaje, komerční speciální výživové doplňky a další produkty pro kojící matky, či odstříkávání v tomto případě nejsou dostatečné, což je vidět i z toho, že doposud je situace téměř stejná.

Je důležité tuto situaci konzultovat na osobním setkání s poradkyní. (https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/#cpa ).

Kromě toho jsou podstatné tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení taky překontroluje uzdičky pod jazykem a pod horním rtem, které mohou způsobovat horší přisátí a vést k pomalejšímu přibírání. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. Začněte miminko dokrmovat laktační pomůckou přímo na prsu a přestaňte používat láhev či stříkačku (bez ohledu na druh láhve, protože každá kojenecká láhev negativně ovlivňuje přisátí dítěte na prsu):  https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

Začněte zvyšovat tvorbu mléka postupem, který popisuje tento materiál. Doporučujeme vám kromě všech ostatních kroků v materiálu, také začít užívat benedikt a řecké seno v uvedeném dávkování a zvážit také užívání léku vázaného na předpis domperidon (obch. název Motilium) pro zvýšení tvorby mléka.

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.