Pláče a vzteká sa při kojení

Dobrý den,
mám 3 měsíčního chlapečka. Od narození je plně kojený. S krmením nebyly potíže, avšak poslední týden spolu u krmení „bojujeme“…Dříve jsem ho kojila každé kojení z obou prsou pil 20 minut. Poslední týden pije krátce (cca 5 minut) a dávám mu každé kojení obě prsa. Několikrát se během kojení přisává a pouští. Na začátku to dělá méně. Po chvíli se začne „vztekat“ a poplakávat, pouští se a přisává více, ale nevydrží – mně osobně připadá, že už všechno mléko vypil. V té chvíli si ho přendám na druhé prso a zase pije. Pak se to samé opakuje. Pak už jen pláče a já končím s krmení. Dám ho odříhnout a už nepláče…Hlad podle mě nemá, přibírá, plenky má počůrané, kojím ho cca po 2 až 3 hodinách – dříve než si o jídlo říká pláčem..Ale trápí mě, že po téměř každém kojení pláče a není spokojeně napapaný, jako býval kdysi…Připadá mi, že mléka by chtěl více…Co myslíte Vy? Moc děkuji za odpověď.

Milá Petro,

I když je těžké přesně určit situaci přes internet, chování miminka, které popisujete, pravděpodobně souvisí s reakcí na tok mléka, který miminko vnímá jako nedostatečný. Takové situace se stávají z několika příčin, mezi které může patřit i to, že přisátí miminka není od začátku úplně správné a v důsledku toho se tvorba mléka postupně snižuje. Může to být také důsledek snahy o časování kojení, odkládaní kojení na později, kojení na základě režimu (např. každé tři hodiny), snahy kojení zkracovat anebo kojení jenom z jednoho prsu místo nabízení obou u každého kojení. Toto je poměrně nenápadný proces, který začne být zjevný až v období,  kdy se miminko začne přisávat a odtahovat, natahuje bradavku, zlobí se, kroutí se, pláče a znova se přisává a znova pláče, až se úplně odmítne přisát.

Tato situace se paradoxně často stává maminkám, jejichž miminka výborně přibírají a které mají od začátku velmi mnoho mléka, ale může se to stát i jiným. Důvodem je, že s tím souvisí i to, že miminko je zvyklé na rychlý tok mléka a pokud se tento zpomalí, tak bez ohledu na ještě stále vysokou tvorbu mléka, miminko nemusí být spokojené a reaguje tak, jak popisujete – rozpláče se, saje si pěstičku, zlobí se při kojení atd. Tato situace má někdy tendenci zhoršovat se až do úplného odmítání prsu.

 Přečtěte si tento podrobný návod, co v takové situaci dělat: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/odmita-prs/

 V této situaci je klíčové sejít se s poradkyní při kojení osobně, zejména proto, že je těžké přes internet přesně zjistit, o jaký problém se jedná: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/ ale také proto, že vás poradkyně naučí několik praktických věcí, upraví polohu, vyšetří uzdičku pod jazykem, která může s celou situací souviset a společně budete moci vyhodnotit příčinu a pokusit se jí odstranit.

Kromě toho jsou podstatné tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení taky překontroluje uzdičky pod jazykem a pod horním rtem, které mohou způsobovat horší přisátí a vést k pomalejšímu přibírání. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. 

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.
 

Doufáme, že vám rady pomůžou.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".