Pije mě dítě dostatečně?

Dobrý den, prosím Vás o radu.. mám osmitýdenního chlapečka, který je plně kojen, za poslední dva týdny nastanou situace, kdy pije z jednoho prsu krátce, cca 5 min., pak začne plakat a odtahovat se, ikdyž mléko ještě v prsu je, dám odbrknout a zkouším znovu přisát k tomu samému prsu, ale většinou už nechce. Do té doby než nastaly tyto bojkoty pil pěkně vždy z jednoho prsu a když měl dost, tak spokojeně prs pustil. Zkoušela jsem ho proto vážit kolik toho vypije, když se takto vzteká, a výsledek je cca 80ml. Vážila jsem i když se sám od prsu spokojeně odpojil a to většinou vypije tak cca 100 ml někdy i 120. Nevím jestli, když začne plakat, mu nabízet i druhé prso, protože se podle mě dostane jen k tomu přednímu mléku, které mu teče v podstatě samo, ale když má opět sát intenzivně, tak už odmítne, nebo mu stačí těch 80 z toho jednoho? Chci ho motivovat k sání, používám i stlačování prsu, tak nevím jestli je efektivní nabízet druhý prst. Tato situace není vždy, asi tak 2x denně. Kojím 6x - 7x za 24 hod, porodní váha byla 3440 g, ve 14 dnech 3560 g, v 6 týdnech 5150 g, v 7 týdnech 5300 g a 8 týdnech 5450 g. Za poslední týden přibral 150 g, je to dostačující? Beru i homeopatika na zvýšení laktace. Dále by mě zajímalo, jestli lze říct, kolik je cca předního mléka v jednom prsu? A zda vede častější sání pouze toho předního mléka k bolesti bříška? Děkuji Vám za Váš čas a odpověď

 

​Milá Martino,

Chování mimi​nka​, které popisuj​ete​,​ pravděpodobně​ souvisí s reakcí na tok mléka, který miminko vnímá jako nedostatečný. Takové situace se stávají z několika příčin, mezi které může patřit i to, že přisátí miminka není od začátku úplně správně a v důsledku toho se tvorba mléka postupně snižuje.​ Může to být také důsledek snahy o časování kojení, odkládaní kojení na později, kojení dle hodinek (např. každé tři hodiny), snahy kojení zkracovat anebo kojení jenom z jednoho prsu místo nabízení obou u každého kojení.​ Toto je poměrně nenápadný proces, který vypukne až v období,  kdy se miminko začne přisávat a odtahovat, natahuje bradavku, zlobí se, ​kroutí se, pláče a znova  se přisává a znova pláče, až se úplně odmítne přisát.

Tato situace se paradoxně stává maminkám, jejichž miminka výborně přibírají a které mají od začátku velmi mnoho mléka. Důvodem je, že s tím souvisí i to, že miminko je zvyklé na rychlý tok mléka a pokud se tento zpomalí, tak bez ohledu na ještě stále vysokou tvorbu mléka, miminko nemusí být spokojené a reaguje tak, jak ​popisujete – rozpláče se, saje si pěstičku, zlobí se při kojení atd. Tato situace má​ někdy​ tendenci zhoršovat se až do úplného odmítání prsu.

 

​Přečtěte si tento podrobný návod, co v takové situaci dělat: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/odmita-prs/

 

Bylo by užitečné sejít se s poradkyní při kojení osobně: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

 

Koncept "předního" a "zadního" mléka není velmi užitečný, protože veškeré mléko, které miminko pije, je důležité a vzácné a pokud dostatečně přibírá, není potřeba nic víc řešit. Svým složením a vzhledem je mateřské mléko jedinečné a liší se:

- od matky k matce

- od jednoho krmení ke druhému

- z jednoho dne na druhý

- v průběhu jednoho kojení

- dle počtu dětí atd.

 

​Mnoho žen si z důvodu rozdělování mléka na "přední" a "zadní" myslí, že to "přední" je méně kvalitní anebo že je potřeba, aby bylo miminko na prsu co nejdéle, aby se dostalo k "zadnímu mléku". Mnohem důležitější než soustřeďování se na "zadní" mléko, je zaměřit pozornost na to, aby miminko na prsu pilo a bylo spokojené s tokem mléka, protože miminko může být na prsu přisaté a to ještě nemusí znamenat, že i pije. Pokud navíc nepije, tak nejenom, že nepije "zadní" mléko, ale nepije žádné mléko. "Přední" mléko může obsahovat vše, co miminko ke svému růstu potřebuje, pokud je dostatečně kojeno. Podstatné tedy je, aby miminko na prsu pilo. Rozdělování mléka na přední a zadní také může vést k tomu, že matky i přes nespokojenost miminka trvají na "dopití" jednoho prsu přesto, že již miminko s tokem mléka na něm není spokojeno a potřebovalo by se napít ještě z druhého prsu. Takto vystřídat prsa se dá během jednoho kojení i vícekrát a ještě je možné aj použít stlačování prsu k tomu, aby vypilo více mléka.​ Rozdělování mléka na "přední" a "zadní" není praktické také z toho důvodu, že se nedá určit, kdy teče jedno a kdy druhé. Miminka pijí různá množství mléka, která se můžou lišit jednak od jednoho kojení k druhému, jednak i od miminka k miminku, takže se nedá ani přesně stanovit množství mléka, které by mělo miminko pít. Je důležité, aby na prsu pilo, aby bylo na prs přikládáno dle svých potřeb (tedy ne dle hodinek nebo nějakého přesného režimu) a aby bylo na prsu spokojené.

​Mezi další možné příčiny nespokojenosti a pláče miminka (což se často interpretuje jako "bolest bříška") patří:​

1) Nedostatečný příjem mléka ze strany miminka anebo nedostatečný tok mléka během kojení (i když celkový příjem může být dostatečný).

2) Nedostatečný spánek miminka anebo to, že potřebuje pomoci usnout.

3) Miminko někdy během kojení oznamuje potřebu čurat nebo kakat. Některé miminka můžou být velmi nespokojené, když se tato potřeba ignoruje. Někdy tedy pomůže v této situaci miminko rozbalit z plínky.

4) Přílišná únava miminka, příliš velké množství podnětů, předrážděnost.

5) Situace, kdy má matka nadměrnou tvorbu mléka.

6) Používání dudlíku nebo dokrmování láhví.

7) Potřeba miminka být nošené, v kontaktu s matkou. Někdy i během spánku.

8) Někdy může být příčinou např. cizorodá bílkovina. Není to však běžné ani pravděpodobné. Tehdy může pomoci vyloučit  např. kravské mléko a jeho produkty ze stravy matky i dítěte.

9) Jiné příčiny. Medicínské příčiny.

Většina dětí nepotřebuje po kojení dávat odříhnout a není potřebné ani sledovat, co matka jí. Můžete jíst, na co budete mít chuť.

​Pro podrobnější vysvětlení těchto bodů se podívejte na tento článek: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/.

Vyhodnocování přibírání je náročné a pro úplnou přesnost by bylo potřeba vidět kojení a mít více údajů o přibírání, nicméně přibírání, které zmiňujete, se jeví být naprosto v pořádku a zcela rovnoměrné. Nezdá se, že by váš syn měl problémy s přibíráním.

 


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".