Odstavení od jednoho prsu, rána na bradavce

Dobrý den, dcerka má tři týdny. Plně kojíme, ale z porodnice jsem si přivezla jednu bradavku dost odřenou. Podle laktační poradkyně i pediatra máme techniku přisání v pořádku. Na horší prso jsem se snažila použít klobouček aby se bradavka zhojila, ale zatím bez úspěchu. Přes jednu třetinu bradavky mám škaredou ranku, prsa větram, mažu puralenem na noc jsem zkoušela i hemagelem. Po kojení se strup vždy rozmočí. Momentálně i prso pocitově štípe i během celého dne. Zvažuji jestli jej odstavit do zhojení a zkusit kojit jen z jednoho prsu, ale nevím jaký je v takovém případě postup. Můžete mi prosím poradit?
Děkuji

Milá Lucie,

Rozumím zoufalství této situace. Ovšem existuje řešení, i když možná bude trvat déle, než se bradavka plně zahojí. Níže popisuji kroky, které jsou důležité pro zahojení bradavky.

Není jednoduché diagnostikovat, co se přesně děje na bradavkách bez možnosti vidět situaci a znát další detaily. Prvním krokem při řešení problémů s bradavkami je vždy zlepšení polohy a přisání miminka. Zlepšení polohy je základem pro odstranění bolesti. Je nejlepší upravovat polohu během setkání s poradkyní, protože detaily přisání se často dají zlepšit až v osobním kontaktu. Je opravdu důležité zaměřit se aj na drobné úpravy přisání, protože aj ty můžou velmi ulevit od bolesti. Doporučujeme vám, abyste hned kontaktovala poradkyni z tohoto seznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyně vám také pomůže najít případné další důvody ne ideálního přisání dítěte, například přirostlou podjazykovou anebo horní uzdičku pod rtem. Také společně můžete zvážit, jestli by ve vašem případě mohlo jít aj o kvasinkovou infekci, řešení které najdete popsáno v tomto dokumentu, začněte užívat všechny přípravky, které jsou v něm popsány:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Kromě toho můžete do setkání s poradkyní udělat tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Prostudujte si aj tento materiál, kde jsou popsány obecné rady při bolestivých bradavkách: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/bolestive-bradavky/.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. Začněte miminko dokrmovat laktační pomůckou přímo na prsu, kterou zavedete, když uvidíte, že miminko už z méně bolestivého prsu pije méně. Případně dokrmujte z kalíšku. Přestaňte používat láhev či stříkačku (i dokrmování stříkačkou může negativně ovlivňovat přisání dítěte): https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

V případě, že budete potřebovat odstavit dočasně z jednoho prsu (toto je postup, který se spojuje s riziky, a který používáme až jako úplně poslední možnost po vyčerpání všech předšlých způsobů léčení bradavek). Pro udržení tvorby mléka odstříkávejte ideálně ručně z nekojícího prsu minimálně 8x denně po 20 minut, přičemž alespoň jedno odstříkání by mělo být v noci. Odstříkané mléko dávejte miminku pomocí laktační pomůcky přímo na prsu, kterou zavedete, když uvidíte, že miminko už z nebolestivého prsu pije méně. Případně dokrmujte z kalíšku. Nepoužívejte láhev či stříkačku (i dokrmování stříkačkou může negativně ovlivňovat přisání dítěte): https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/


V případě potřeby můžete do doby, než vyřešíte příčinu bolestí, užívat léky proti bolesti, např. ibuprofen, v dávkování pro dospělého dle příbalové informace.


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".