Odmitani kojeni

Dobry den, nasemu synovi bude za tyden 10 mesicu a je tomu 14 dni, co zacal odmitat prso. Doslo k tomu ze dne na den, jakoby z niceho nic. Nepouzivame dulik, ani savicku ci jine siditko. Do te doby byl na 90 % kojeny a zdalo se, ze mu to staci, obcas si vzal trochu maso-zeleninoveho prikrmu nebo ovoce. Ale zhruba poslednich 14 dni ji vse, co mu dame a nema s nicim problem. Odsavam pravidelne po dvou hodinach a MM mu davame lzcikou a jde to celkem dobre. Zatim verim, ze se vrati k prsu a branim se tomu dat mu nejake siditko. Rano dostava MM, pak nejke ovoce a MM, v poledne maso-zeleninovy prikrm cca 200 g, opolede opet kousek ovoce, MM, ovci jogurt a pred spanim opet MM. Usina kolem 22 hodiny a spi celou noc cca do 8 hodin. Ja ovsem vstavam na odsavani i v noci, dale na laktaci uzivam Ricinus, kojici caj, masazni olej na prsa. Snazim se ho prikladat, ale jakmile se k nemu priblizi prso zacne se odtahovat. Snazim se zvysovat/udrzovat laktaci, nenutim prso, odbourat stres z nastale situace, travime spolu maximum casu (nosime, spi s nami uz od narozeni, hrajeme si spolu....). Jen ho proste nemuzu nalakat zpet k prsu. Cetla sem, ze kojit se da zacit vzdy a spousta lidi naopak rika, ze uz prso nechce, protoze je velky kluk a ze se s tim mam smirit. A take odsavani je pro me docela casove narocne, protoze jeste k tomu s pritelem mame penzion, takze kazda minuta casu je nam draha. Myslite, ze je sance, ze jeste budeme kojit? Mate nejake rady jak na to? Dekuji vam moc za vasi odpoved, pomoc a podporu!

Milá Martino,

Situace, kdy dítě začne způsobem​, jaký popisujete, odmítat kojení, pravděpodobně znamená bojkot.

Od přirozeného odstavení, ke kterému dochází mnohem později, se kromě jiného liší i tím, že dítě většinou není úplně spokojené s tím, že se nekojí - přes den se může chovat relativně klidně, ale v kritických okamžicích (usínání, bolest, únava, atd.) může být mnohem nespokojenější, protože by kojení potřebovalo, ale odmítá jej.

V této situaci je důležité být v osobním kontaktu s poradkyní při kojení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

​Během osobní konzultace byste mohly společně vyhodnotit, jak vypadala situace v předchozích týdnech a měsících a pokusit se odhalit příčinu odmítání kojení. Dobrá tvorba mléka se neztratí ze dne na den. Nejčastěji jde o kombinaci faktorů, které v minulosti způsobovaly postupné pomalé snižování tvorby mléka. Přečtěte si zatím tento článek, možná v něm najdete některé faktory, které se mohou týkat vaší situace:​

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Kontaktujte poradkyni při kojení, abyste našly příčiny vzniku situace a zkuste zatím začít dělat kroky, které by mohly vést k tomu, aby se dítě vrátilo ke kojení:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-prekonat-bojkot-pri-kojeni/

​Doporučujeme vám použít postupy uvedené v materiálu o bojkotu a je možné, že se opět vše vrátí do původního stavu a děťátko se bude opět kojit. Nejklíčovější v tomto bodě je udržení tvorby mléka odstříkáváním (odsáváním) - toto můžete miminku dávat do jídla nebo do hrníčku na pití. Odstraňte případné důvody, pro které by se mohla tvorba snížit (příliš rychlé zavádění velkého množství příkrmů, používání flašek, dudlíku, saviček, brček, speciálních příkrmových sáčků a pod.). Tekutiny miminku dávejte z obyčejného otevřeného pohárku (bez sosáčku - sosáček je jenom jiný typ láhve).

Krom toho využívejte kontakt kůže na kůži a společné spaní (zkuste spát těsně u sebe pod jednou peřinou), tak jako doposud, je pravděpodobné, že se přisaje, pokud bude v blízkosti vašeho odhaleného prsu​, když bude rozespalý v polospánku při usínání nebo probouzení. Zkoušejte to, ale bez toho, aniž byste jej do kojení nutila. Dejte mu čas a hodně fyzického kontaktu (dobře funguje např. společná koupel) s příležitostmi na kojení. Pokud udržíte tvorbu mléka, máte šanci že se zanedlouho miminko opět bude kojit jako předtím. Momentálně se nemusíte obávat, že by mu z hlediska výživy něco chybělo, zejména, pokud se ke kojení vrátí.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".