Od láhve k prsu, dá se rozkojit?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli jde nějakým způsobem naučit miminko sát z prsu... Po narození mělo mimčo problémy se zažíváním a muselo být měsíc v nemocnici na beztučném mléku podávaném z láhve. Teď jsme již doma ( za 3dny je malé 6týdnů) a můžeme pomalu začít zkoušet kojit. Celou dobu jsem odstříkávala, mrazák je plný :) Malá má chuť sát, myslím, že ji to i baví, u prsu vydrží, ale cucá to jak dudlík. Používám kloboučky, přisátá je podle mě dobře, něco si i vycucne, ale tu práci jazýčkem asi neumí odvádět správně...Jde to nějak naučit? Nebo to přijde časem samo? Děkuji Adéla

je nám líto, že jste měla tak náročný začátek s miminkem a zároveň gratulujeme, že jste to dobře zvládli i děkujeme za dotaz. Je skvělé, že se snažíte kojení rozběhnout dodatečně. Půjde to, zlepší se to, i když to může stát velké úsilí. Velikou výhodou je, že jste odsávala mléko a udržela tvorbu. Může být pro vás zajímavé, že díky unikátním vlastnostem mateřského mléka tímto mlékem můžete krmit neomezeně dlouho - mrazené mléko se nekazí, pokud ho nevyužijete teď, můžete ho později dávat do příkrmů. Po rozmrazení vydrží cca 1 týden a více v lednici. Můžete také používat na jedno krmení mix více lahviček. Dokonce stačí mléko rozmrazit při pokojové teplotě vyložením z mrazáku a podat miminku takovéto mléko pokojové teploty. Mléko vydrží při pokojové teplotě cca 1-2 dny.

Miminka se učí správné přisání kojením. To, co můžete udělat, aby se přisání miminka zlepšilo je přestat používat kloboučky. Přisání se postupně upraví během kojení. Jedním z klíčových kroků je také zabezpečit výborný tok mléka, který vede k lepšímu přísání. Níže uvádíme kroky, které vám v tomto procesu pomůžou. Čím více z nich se vám povede zavést do každodenní péče, tím větší budou šance, že se přisání brzo upraví. Má veliký význam kloboučky postupně odbourat. Velmi doporučujeme v tomto procesu kontaktovat poradkyni a sejít se s ní osobně, i několik krát, pokud bude ta možnost. Zkuste se podívat na poradkyni z okolí a sjednat si s ní návštěvu: 

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. K přisání miminko motivuje silný tok mléka, proto i když se vám zdá, že mléka je dost může pomoct tvorbu ještě zvýšit, ale toto se nedá přes internet vyhodnotit a je potřeba, aby poradkyně viděla kojení a vyhodnotila, co přesně pomůže. Někdy se miminko od prsu odtahuje tím, že se ještě jenom učí přisávat bez kloboučku, snaží se přisát stejně jako na klobouček (což na prsu nefunguje, protože přisání a pití přes klobouček je úplně jiné než přisání a pití přímo z prsu), a proto si neumí dobře regulovat tok mléka. Bude ještě potřebovat čas a pomoc, aby se naučilo správně přisávat a pít.

 Zkuste postupovat podle těchto bodů:

·        Zjistěte od zkušeného laktačního poradce, jak dosáhnout co nejlepší polohu a přisátí. Je však klíčové upravit polohu tak, aby bylo dosáhnuto co nejideálnějšího přisání. Podívejte se na tento článek o různých polohách při kojení a jak přisání co nejvíce upravit a zkuste zdokonalit přisání, pokud to půjde: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni

·        Pokud se dítě nepřisaje, nenuťte jej zůstat na prsu, nezabere to. Buď začne být zoufalé nebo se úplně vzdá. Dejte ho pryč od prsu, uklidněte ho (třeba houpáním) a zkuste to znovu. Je lepší zkoušet dávat jej na prs a dolů několikrát, než ho tlačit na prs, když se nepřisává. Nutit dítě na prs nebude fungovat a může způsobit, že dítě bude prs odmítat ještě úporněji.

·        Pokud dítě odmítá prs, nečekejte, až začne být naštvané. Vyzkoušejte ho krmit pár sekund až minutu nebo dvě po prstu a pak to zkuste znovu, možná na druhé straně. Krmení po prstu má primárně sloužit k tomu, aby se dítě připravilo na přisátí se na prs, ne abyste se vyhnuli používání lahve. ​Stejně může fungovat chvilku krmit dítě přes klobouček a po chvilce zkusit přisání na prs znovu. Jak krmit po prstu: 

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/krmeni-po-prstu-a-z-poharku/​

·        Pokud se dítě nepřisaje, dokončete krmení jakoukoliv metodou, která vám připadá být nejjednodušší. Krmení pohárkem funguje a je lepší než láhev.

·        Používání laktační pomůcky na prsu může pomoci. Dítě se s větší pravděpodobností přisaje, pokud je tok mléka rychlý. Laktační pomůcka zrychluje tok mléka.

- Je velmi důležité nepoužívat lahev, dudlík ani stříkačku - tyto pomůcky můžou celou situaci zhoršit. Poraďte se s poradkyní, jak můžete pstupně přestat jednotlivé pomůcky používat.

Zkušenosti s odbouráváním kloboučků jsou různé. Některým ženám fungovalo, když klobouček odložily ze dne na den a když se dítě odmítlo přisát, odstříkaly a dokrmily pohárkem. Pro jiné byl tento postup příliš namáhavý a vysilující a nedařilo se jim dítě dokrmit dostatečně, což pak vedlo k těžkostem při uklidňování a uspávání. Druhý postup může trvat déle, protože dítě se sáním na kloboučku uklidňuje a nemá takovou motivaci jako u prvního postupu snažit se přisávat na prs. Rozhodnutí, který postup a v jaké intenzitě, budete zkoušet, by mělo vycházet z vašeho poznání dítěte a vaší rodinné situace, můžete se poradit s poradkyní osobně.

Ať se vám moc daří. 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".