Obtížné sání z jednoho prsu

Dobrý den, mám měsíčního chlapečka, protoze velmi líně sál v nedostatečném množství, měla jsem i málo mléka. Díky odsavacce jsem si slušně navodila laktaci a nyní nejdříve nakojim a poté dokrmim lahvičkou adekvátní množství. Nyní už vypije i jen z levého prsu kolem 70ml, takže dokrmy postupně omezují. Bohužel z pravého prsu vypije jen kolem 15ml a pláče. Měla jsem obě bradavky hodně rozbolavele, myslela jsem, že je to dáno otokem, ten však ustoupil a situace je stejná. Přitom z tohoto prsu odsavam během 15min i 70ml a po sundání podprsenky odkapává mleko. Nechápu, že i když se snaž í a celkem hezký saje, tak mu to nejde...Nevíte, čím to může být a co s tim? Dekuji

 
 
Milá Jitko,
 
je vidět, že jste již za kojení pořádně bojovala a pevně věříme, že brzo po několika úpravách už bude vše v pořádku.

Doporučujeme vám v této situaci spolupracovat s poradkyní při kojení osobně, protože je těžké přes internet přesně určit, co se u vás děje. Najděte si poradkyni z tohoto seznamu z vašeho okolí:

www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/


Maminky většinou mívají odlišné množství mléka v jednom a druhém prsu, přičemž někdy je tento rozdíl nepatrný. Přečtěte si podrobnější vysvětlení a řiďte se radami popsanými tady:  https://kojim.webnode.cz/news/jedno-prso-mensi/

 

Další kroky, které mohou pomoci jsou blíže popsané tady:

1) Naučte se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Podívejte se také na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Též se podívejte na fotografie správného přisátí.

2) Abyste se vyhnula láhvi, potřebujete se naučit krmit miminko jiným způsbem, což vám také ukáže poradkyně:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/krmeni-po-prstu-a-z-poharku/

3) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".