Noční kojení u kojence staršího 6 měsíců

Dobrý den, kojím dvouletého syna, běžně ve dne i v noci na požádání. Překvapila mne kamarádka, která četla "odborný" článek, který tvrdí, že dítě starší 6 měsíců by se nemělo v noci kojit, protože vydrží v noci nejíst a tak by se to mělo odnaučit a vědět, že se v noci spí a ne jí. Kamarádka má 6 měsíční holčičku, kterou kojí a začala pomalu dávat příkrmy. Dítě je ale převážně stále kojeno, obávám se, aby pak nedošlo třeba omezením nočního kojení k dehydrataci nebo jiným potížím. Bohužel i přes usilovné hledání nemohu najít článek/odborný názor, který by dle mého tento nesmysl vyvracel. Máte odkaz na takový článek, nebo můžete mi dát nějaké stanovisko k této problematice? Děkuji

 

Milá Kamilo,

Moc nás těší, že kojíte dvouletého syna dle jeho potřeb bez omezování a taky, že jste se na nás obrátila! Vážíme si veškerou podporu.

Názor, že od určitého věku by se dítě nemělo v noci kojit, zahrnuje dva nesprávné předpoklady:

1) že je pro miminko anebo malé dítě normální přespat bez probuzení celo noc

2) že se děti kojí jenom z hladu/žízně

Níže nabízíme naše stanovisko k těmto dvěma tématům:

1) Je normální a správné, že se malé děti v noci budí.

Všichni spíme ve spánkových cyklech (tedy nespíme nepřerušovaným spánkem), jediný rozdíl mezi dospělými a miminky je, jak jsou schopni po ukončení jednoho spánkového cyklu upadnout do dalšího. Dospělí se v této fázi otočí, změní polohu, apod. Někdy se probudí více, někdy méně, někdy si to vůbec nepamatují.

Pro kojené děti je přechod mezi spánkovými cykly umožněný kojením. Toto vždy byla jedna z funkcí kojení – ulehčit opětovné usnutí dítěte po ukončení jednoho spánkového cyklu. Dítě navíc může během noci vypít podstatnou část svého denního příjmu mléka a je důležité pro jeho prospívání (nejenom jako tekutina, ale i z hlediska přibírání a rozvoje orgánů a mozku). V noci se matkám tvoří nejvíce prolaktinu a děti mají možnost vypít dostatečné množství mléka. To, že dáte dítěti v noci prs, je nejlepší a nejjednodušší způsob, jak ho znovu uspat. Spánek dětí a počet probuzení se v průběhu času mění. A nezávisí to jen od kojení nebo hladu dítěte. Děti se budí z rozličných důvodů, a kojení jim pomáhá znovu usnout. Můžou se budit velmi často. Intervaly probouzení se nemusí s věkem prodlužovat. Někdy se miminka po půlroku budí častěji než novorozenci. Ovlivňujou je totiž více podněty během dne, rychlý rozvoj mozku, zpracovávání nových zážitků, získávání nových dovedností, růst zubů. Můžete si však být jistí, že všechny děti se jednou budit přestanou a budou spát celou noc bez toho, abyste je to museli speciálně učit.

Více si můžete přečíst tady. V prvním článku naleznete aj typy, jak se lépe vyspat.

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spanok/

2) Děti se v noci kojí z různých důvodů, nejenom kvůli hladu/žízni

Děti mají aj jiné potřeby než jenom hlad. Jiné fyzické a psychické potřeby nejsou o nic méně důležité než hlad. Nemůžeme je odsouvat jenom proto, že si „logicky“ zdůvodníme, že nemá hlad. Bolest, chlad, potřeba kontaktu a ujištění o přítomnosti pečující osoby jsou stejně legitimní potřeby miminka a dítěte. Realita je taková, že je normální, když se miminko v noci budí, aby byly uspokojené jeho rozmanité potřeby jedinečným způsobem: kojením. Otázku nočního buzení tedy neřeší umělé mléko, kaše, či jiné jídlo či pití – děti se nebudí z důvodu hladu, budí se pro jiné důvody a tyto důvody nejlépe pokrývá kojení. To, že dítě pije během kojení mateřské mléko, je vynikající a důležité, ale z pohledu nočního buzení je pro dítě mimořádně důležité něco jiného: a sice sání na prsu, přítomnost matky, schopnost kojení opět dítě uspat, apod. Toto není možné nahradit vodou, mlékem, láhví, nebo čímkoliv jiným. Jde o důležitou potřebu dítěte, která po jejím naplnění sama od sebe odezní a zanechá po sobě pouto důvěry mezi matkou a dítětem a dobré spací návyky, a toto už jim nikdo nevezme.

Je studiemi dokázáno, že jakmile se začne noční kojení omezovat, velmi brzo dochází k celkovému ukončení kojení. Noční kojení totiž představuje velmi důležitou součást kojení.

Tento článek je rozhovor s Dr. Jackem Newmanem (Kanada), ve kterém odpovídá na některé podobné otázky.

https://kojim.webnode.cz/news/proc-kojit-starsi-dite/


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".