Nedostatek mléka v šestém měsíci?

Dobrý den. Mám 6m holčičku, dosud plně kojenou, nikdy neměla dudlík, porodní váha 2870g (49cm), ve 3m 5730g (60cm), v 4m 6270g (63,5cm), v 6m přírůstek pouze na 6650g (66,5cm), pediatrička doporučila přikrmovat Sunarem, protože mám určitě málo mléka. Od 4.měsíce zkoušíme na doporučení pediatričky trošku zeleninových a ovocných příkrmů, které jí dcerka s chutí... hladová mi nikdy nepřišla, po kojení už prs nechce (je možné ale že už tam není mléko...), nicméně nespokojeně nevypadá. Zkoušený Sunar plive (Avent lahvička), nevypije nic, do dudlíku kouše a nesaje. Od 5,5m je výrazně pohybově aktivní (spí málo, plazí se a pokouší se lézt, není chvíli v klidu- pediatrička říkala, že je v tomto na úrovni 8m dítěte), čemuž jsem přisuzovala, že posledního půl měsíce spíše vizuálně pohubla. Jak mám prosím postupovat? Zkusit jiné UM? Více kojit (myslím, že mám opravdu méně mléka, již podruhé mám menzes, malá většinou pije dlouho a usíná u toho, často je u kojení výrazně neklidná)? Více zel.příkrmů+kaše a jen kojit? Děkuji moc za odpověď.

 

Milá Veroniko,

 
kojení není možné posuzovat jenom podle údajů o hmotnosti. Za předpodkladu, že miminko dostatečně přibíralo v období plného kojení a po zavedení příkrmů postupně začalo méně přibírat, nejčastější příčinou takového chování je pokles tvorby mléka. Příkrmy se často zavádějí na úkor kojení. Při zavádění příkrmů je důležité, aby se nadále zabezpečovalo i dobré kojení. Některá miminka se totiž po zavedení příkrmů samy od sebe kojí hodně a výdatně, ale některá vzhledem na rychle zavedenené velké množství příkrmů a na snížený počet kojení, se kojí méně než by potřebovala, čímž se může příliš snížit tvorba mléka a následně miminka kojení mohou odmítat, zlobit se na prsu, cucat si ručičky a pod. Mateřské mléko je i po 6. měsíci důležitou součástí výživy, je nenahraditelné i v tomto věku, a pokrývá potřebu mnoha látek, které mnoho dětí v tomto věku ještě nejedí v dostatečném množství, přičemž zároveň obsahuje množství jedinečných látek. Příkrmy by se ke kojení měly přidávat, tedy dítě by se mělo kojit tak, jako v bodobí plného kojení. Pokud miminko v tomto veku nepřibírá dostatečně, řešením není zvyšovat snahu o přikrmování ani přidávání umělé výživy, ale zlepšit kojení. Je možné, že ve vašem případě by bylo potřebné zvýšit tvorbu mléka. Doporučujeme vám zavolat si poradkyni při kojení z tohoto seznamu, aby se s vámi potkala a posoudila pití miminka, ako i další okolnosti kojení.
 
 
Pokud by bylo potřebné zvýšit příjem mateřského mléka, případně zvýšit vašu tvorbu, budete spolu s poradkyní postupovat podle těchto materiálů.
 
 
​Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou takovéto situace bývá snížení tvorby mléka, což způsobuje, že dítě postupně pije méně mléka, je důležité si uvědomit, že více než samotné nepřibírání či hubnutí může postupně začít představovat problém chování dítěte při kojení - pokud dítě přestává být na prsu spokojené, začíná se kojit mnohem k​ratší dobu, než před nedávnem, je dobré řešit tuto situaci ještě předtím, než dospěje do bodu, kdy bude hůře řešitelná. Při snížení tvorby mléka se mnoho dětí začne chovat tak, že se méně kojí, jsou méně ochotné se přisát, někdy se přisávají a pijí jenom v polospánku, jinak se odtahují, prohýbají, či pláčou. I když toto vaše dětátko teď možná nedělá, potřebujete udělat tato opatření na zvýšení tvorby mléka, ještě než do tohoto bodu dospějete.
 
Krom výše uvedených kroků si také přečtěte tento dokument, který může také pomoct.
 
 
Samozřejmě, pokud se děťátko bude ochotné přisát a pít, kojte ho co nejčastěji (vytvářejte příležitosti pro nabídnutí prsu, např. v kontaktu kůže na kůži, u společného spaní v posteli, při nošení na rukou nebo v nosítku atd.) a prostřídejte prsy.
 
Podobně jako při kojení na požádání, udělejte při zavádění příkrmů následující:
  • sledujte své mimnko, jeho reakce, zájem, schopnosti, ne hodiny, kalendáře, a seznamy přikázaných a zakázaných potravin
  • umožněte miminku kojit se kdy chce, případně mu kojení nabízejte
  • dávejte miminku jídlo, o které jeví zájem
  • režim stravování přizpůsobte chodu své rodiny tak, aby byl praktický a vyhovoval vám i miminku
  • přestaňte mít z jídla strach
  • dodržujte základná pravidla bezpečnosti při malých miminkách, nedávejte kluzké kulaté jídlo (např. hrozny, arašidy) dřív jak budete mít jistotu, že je umí bezpečně sníst
  • konzistenci, typ jídla, jeho množství přizpůsobte zájmu dítěte a jeho chuti jíst
  • dítě se jíst jenom učí, dejte mu čas a využijte jeho nadšení pro objevování nových věcí a chutí v čase, kdy má o to zájem, vašim cílem není dítě nakrmit, ale naučit ho jíst. Mateřské mléko v tomto věku pokrývá výživové požadavky dítěte.
 
 
​Ale především - soustřeďte se na kojení- kojení aktivně dítěti nabízejte, pokud si jej samo neptá, aby bylo kojení dostatečně časté a výdatné. Pokud bude dítě výdatně kojené, bude přibírat bez ohledu na to, jaké množství příkrmů v tomto věku sní. Po 6. měsíci je zbytečné dávat umělé mléko, a to i v případě, že ejde o děti, které vůbec nejsou kojené. Kojené dítě, které má být nadále po 6. měsíci kojené, i po skončení plného kojení, získává "mléčné výrobky" z mateřského mléka a z výživového hediska nepotřebuje žádné další mléko, či mléčné výrobky, např. jogurty.​