Návod na léčbu kandidózy

Ať je příčina bolesti bradavek ve vašem případě jakákoliv, pokud máte bolestivé bradavky, důležité je vylepšit co nejvíce přisání. I v případě, že příčinou bolesti bradavek je Candida (plíseň, moučnivka, soor), zlepšení přisání bolest zmírní.

Při „ideálním“ přisání dítě pokrývá větší část dvorce bradavky (tmavší části kolem bradavky) spodním než horním rtem. Všimněte si také, že nos dítěte se prsu nedotýká. Nemusí být jednoduché změnit přisání dítěte, které je starší než 3-4 měsíce, vyplatí se to však zkusit. Podívejte se také na naše video ukázky správného přisání. Podrobný popis správného přisání naleznete v tomto článku: Jak se miminko přisává.

Diagnostika Candida albicans (plísně)

Infekce způsobená kvasinkou Candida albicans se diagnostikuje těžce a matky by se o to neměly pokoušet samy. Bolest způsobena kvasinkou Candida albicans je lehce zaměnitelná s bolestí způsobenou nesprávným přisáním anebo vazospazmem (Raynaudův fenomén, syndrom bílé bradavky). Kromě toho může být příčin bolesti bradavek více. Rozlišit mezi různými možnými příčinami bolesti bradavek vám pomůže poradkyně při kojení.

Na bolest bradavek: Léčba aplikovaná na bradavky

Univerzální mast na bradavky je míchaná mast, kterou může předepsat lékař a která vznikne smícháním těchto složek:

● Mupirocin, 2 % mast (15 gramů)

● Betametazon, 0, 1 % mast (15 gramů)

● K tomu se přidá mikonazolový prášek tak, aby výsledná koncentrace mikonazolu byla 2 %. Tato kombinace má celkový objem o něco víc než 30 gramů. Pokud není dostupný mikonazolový prášek, může se použít klotrimazolový prášek (není ovšem tak vhodný jako mikonazol, protože často způsobuje podráždění) anebo flukonazolový prášek tak, aby výsledná koncentrace byla 2 %. Pokud se použije prášková forma, dosáhne se vhodnější koncentrace antifungální látky a koncentrace mupirocinu a betametazonu zůstává vysoká.

● Někdy může pomoct přidat do masti ibuprofenový prášek do výsledné koncentrace 2 %. Běžně to však nepředepisujeme, protože je mast náročnější na výrobu a je o tuto přidanou složku dražší. Většinou univerzální mast na bradavky dobře zabírá a v takovém případě není potřebné přidávat další složky.

Mast se nanáší v tenké vrstvě po každém kojení (s výjimkou kojení, při kterém matka použila genciánovou violeť, pokud se léčí i s ní). V tenké vrstvě znamená, že bradavka a dvorec bradavky se budou lesknout, ale mast nebude možné vidět. Není potřeba ji smývat či stírat, ani když vám to poradí lékárník.


 

Univerzální mast na bradavky může být použita při jakékoli příčině bolesti bradavek (proto je „univerzální“), nejenom v případě kandidózy (plísně, moučnivky). Používejte mast, dokud bolest necítíte již pár dnů a potom pomalu snižujte četnost jejího používaní během několika dnů do úplného vysazení. Pokud nepociťujete zmírnění bolesti po 3-4 dnech užívaní anebo pokud je potřebné mast používat déle než dva nebo tři týdny, dokud bolest nezmizí úplně, sežeňte si kvalifikovanou pomoc, ale nadále mast užívejte.

Jestli se to nezlepšuje, přidejte:

● Genciánovou violeť

Genciánová violeť může být používána spolu s univerzální mastí na bradavky od začátku, ale neměla by se používat samostatně, protože vysušuje a často jenom samotná nezabírá dostatečně. Používejte ji jednou denně během 4-7 dní. Jestli po 4 dnech bolest úplně odezní, přestaňte ji používat. Jestli se stav po 4 dnech jenom zlepší, ale nezmizí úplně, pokračujte do 7. dne užívání. Pokud nevidíte výrazné zlepšení ani po 7 dnech, vysaďte ji úplně, protože už pravděpodobně nepomůže. Jestli se stav po 4 dnech používaní vůbec nezmění, přestaňte ji používat, pokračujte v používaní univerzální masti jak je uvedené výše a vyhledejte kvalifikovanou pomoc. Genciánová violeť se ředí na koncentraci 1 %. Většinou je však rozpouštěná v 10 % alkoholu, protože není dobře rozpustná v čisté vodě. Množství alkoholu je zanedbatelné, protože dítě při každém použití genciánové violeti požije jenom kapku léčiva. Je však možné požádat lékárníka, aby rozpustil genciánovou violeť v glycerínu místo alkoholu, pokud si to budete přát. Používáme 1 % genciánovou violeť, kterou vám musí v lékárně zředit z běžně dostupné 2 %.

● Extrakt z grapefruitových semínek v přibližně 30% koncentraci (například Citrovital), aktivní složkou je „citridical“, který by se měl používat spolu s univerzální mastí na bradavky. Zředěným roztokem kapek potírejte přímo bradavky. Není nutné ho udržovat v chladničce. Měl by být uzavřený a používat se, dokud se vytvořený roztok nespotřebuje celý.

Použití extraktu z grapefruitových semínek - kapky:

● Smíchejte 5-10 kapek v 30 ml vody.

● Použijte vatovou tyčinku na čistění uší, kterou aplikujete roztok na obě bradavky a dvorce po každém kojení.

● Nechejte roztok zaschnout a následně naneste univerzální mast na bradavky.

● Pokud používáte i genciánovou violeť: po nanesení genciánové violeti vynechejte užití roztoku z extraktu z grapefruitových semínek, to natřete až po dalším kojení.

● Používejte, dokud bolest nezmizí a potom pomalu přestávejte s jeho používáním nejméně během jednoho týdne.

● Jestli se po 2-3 dnech bolest výrazně nezlepší, zvyšte koncentraci o 5 kapek na 30 ml vody. Můžete koncentraci zvyšovat až na 25 kapek/30 ml vody.

● Pokud zpozorujete odlupování pokožky, vysychání či bílá místa na pokožce, nahraďte 1-3-krát za den univerzální mast olivovým olejem po každém kojení a snižte koncentraci roztoku z extraktu z grapefruitových semínek. Pokud se odlupování pokožky nezmírní, přestaňte používat roztok z extraktu z grapefruitových semínek.

● Ošetřit můžete i oblečení: do prostoru pro aviváž nakapejte 15-20 kapek.

● Extrakt z grapefruitových semínek se může použít spolu s užíváním tabletek s extraktem

z grapefruitových semínek a s probiotiky.

Pokud se nic nezlepšuje anebo trpíte navíc i bolestí prsou, která nereaguje na léčbu bradavek, přidejte:

● Orální užívání extraktu z grapefruitových semínek. Aktivní složkou je „citridical“. Používáme tabletky nebo kapsle v dávce 250 mg (většinou jedna tabletka obsahuje 125 mg), které matka užívá 3-4 krát za den. Pokud je to pro matku přijatelnější, může užívat tekutou formu extraktu 3 krát denně 10 kapek rozpuštěných ve vodě (toto je méně účinné než užívání tabletek a chuť je mírně hořká).

Orální užívání extraktu z grapefruitových semínek je první volbou před tím, než se vyzkouší flukonazol, anebo se může přidat k flukonazolu v případech, že se situace nezlepšuje.

● Probiotika: Acidophilus a Bifidus (s FOS, tedy frukto-oligosacharidy, je v pořádku). Matka by měla užívat 2-3 krát denně 1-2 kapsle (kapsle obsahující 10 miliard baktérií). Probiotika by se měla užívat s nejméně hodinovým odstupem od orálního užití extraktu z grapefruitových semínek. Dítě může také dostávat probiotiká 2x denně přibližně 7 dnů. (Matka si může navlhčit prst a nalepit na něj prášek s probiotickými kulturami, který získá rozložením kapslí, a nechat dítě sát svůj prst těsně před kojením.)

Jestli se to pořád vůbec nezlepšuje, přidejte:

● Flukonazol. Jestli bolest přetrvává a je pravděpodobné, že problém způsobuje Candida, přidejte flukonazol v úvodní dávce 400 mg a následně 100 mg 2-krát denně nejméně po dobu dvou týdnů, dokud matka nepociťuje žádnou bolest alespoň týden. Léčba flukonazolem by neměla trvat jenom dva týdny. Mělo by se pokračovat i v používání univerzální masti a může se zopakovat léčba genciánovou violetí. Flukonazol by se neměl používat jako léčivo první volby, zejména pokud je problémem bolest bradavek. Jestli se používá, měl by se přidávat k už používaným lokálním a orálním lékům, neměl by se používat samostatně. Trvá 3-4 dny, než začne flukonazol účinkovat, i když v určitých situacích trvalo 10 dnů, než se účinek dostavil. Jestli po 10 dnech používaní flukonazolu necítíte žádnou úlevu, je velmi pravděpodobné, že už fungovat nebude a měla byste přestat s jeho užíváním.

Jiné léky:

Na bolest hluboko v prsu, ibuprofen 400 mg každé 4 hodiny až do doby, než léčba začne účinkovat (maximální denní dávka je 2400 mg denně).


 

Materiál Candida Protocol©

Napsal a upravil (pod různými jinými názvy): Jack Newman MD, FRCPC, 1995-2005©

Revize: Jack Newman MD, FRCPC a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009©

Překlad: MAMILA, o. z., 2013

Převzato z www.mamila.sk, 2016

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.