Mražení a uskladňování mateřského mléka

Jak skladovat mateřské mléko

Na to, kolik může byť mateřské mléko v chladničce a mrazničce existuje množství názorů, ale ve všeobecnosti pro domácí použití je to víc než se běžně uvádí, přičemž rozhodujícím faktorem je to, zdali mateřské mléko ještě stále dobře chutí – třeba však dát pozor na skutečnost, že chuť mateřského mléka se mění, i proto, že v mateřském mléce se nacházejí látky, které pomáhají štěpit jednotlivé složky mateřského mléka, a navzdory tomu je úplně v pořádku.

Mateřské mléko obsahuje rozličné látky, které umožňují jeho použití po velmi dlouhou dobu od odsátí či odstříkaní.

Mateřské mléko v chladničce vydrží několik dní, v mrazničce mnoho měsíců. Jakákoli další specifikace je jenom odhadem a pravděpodobně omezováním skutečné délky toho, kolik mateřské mléko vydrží.

Na skladování mateřského mléka můžete využívat jakékoli nádoby, které vyhovují z hlediska hygienického atd.

Mléko můžete skladovat v chladničce anebo rovno v mrazničce a přilévat k němu čerstvě odsáté mléko. Můžete mrazit po menších dávkách ihned, co má tu výhodu, že najednou rozmrazíte menší množství, které miminko vypije. Při zmrazovaní můžete vložit nádobku přímo do mrazničky.

Odsávat si mléko do zásoby preventivně?

Některé mamičky se rozhodnou odstřikovat si mléko a skladovat ho pro náhlý případ nouze. Toto však není potřebné.

Pokud je děťátku víc než 4 měsíce a kdyby se náhodou vyskytla raritní situace, kdy skutečně matka nemůže určitou dobu kojit, v tomto věku již umělé mléko nepotřebuje, stačí běžná strava, na tuto přechodní dobu nepotřebuje ani odstříkané mléko.

V některých případech mamičky odsávají mléko do zásoby, aby ho mohli použít později také do kaší při zavedení příkrmů, toto je ale zbytečné, protože děťátko má ze stravy získávat jiné jídlo a mateřské mléko je nejsnazší získat přímo z prsníku.

Je dobré vědět, že mnohé situace, ve kterých se matce doporučí přerušit kojení, se dají řešit při zachovaní kojení, a tak je vysoko pravděpodobné, že snaha nahromadit mléko pro případ jistoty bude zbytečná a bude matku stát mnoho úsilí a energie. Kojící matka se totiž může léčit, může podstoupit různé vyšetřovací metody, mnohé situace, které se běžně řeší odloučením matky a dítěte, je možné řešit jinak.

Převzato z www.mamila.sk, 2017

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.