Miminko se odtahuje a place po chvilce kojeni

Mam 4.5 mesicniho chlapecka, plne kojim, zadne um ani prikrmy, ani voda nebo caj, maly ma neco malo pres 8 kg, pribira pekne, ale posledni 3 tydny pri kojeni bojujeme, v noci pije bez problemu, ale pres den mi u prsa usinal a ted po chvilce, co zacina usinat zacne v podstate kricet jakoby bolesti, jako by ho bolelo brisko, odtahuje se, zase se chce napit, zase zakrici...je to vycerpavajici, takze to chvili zkousime a pak to vzdam, jakmile ho od prsa oddelam, tak je v pohode, smeje se, nic ho netrapi....nevim si s tim rady. Kojim porad stejne, zadna zmena, snazim.se ho nechavat odbrknout, ale nic nepomaha...nejhorsi je to vecer pred spanim

Milá Veroniko,

I když je těžké přesně určit situaci přes internet, chování mimi​nka​, které popisuj​ete​,​ pravděpodobně​ souvisí s reakcí na tok mléka, který miminko vnímá jako nedostatečný. Takové situace se stávají z několika příčin, mezi které může patřit i to, že přisátí miminka není od začátku úplně správně a v důsledku toho se tvorba mléka postupně snižuje.​ Může to být také důsledek snahy o časování kojení, odkládaní kojení na později, kojení dle hodinek (např. každé tři hodiny), snahy kojení zkracovat anebo kojení jenom z jednoho prsu místo nabízení obou u každého kojení.​ Toto je poměrně nenápadný proces, který vypukne až v období,  kdy se miminko začne přisávat a odtahovat, natahuje bradavku, zlobí se, ​kroutí se, pláče a znova se přisává a znova pláče, až se úplně odmítne přisát.

Tato situace se paradoxně stává maminkám, jejichž miminka výborně přibírají a které mají od začátku velmi mnoho mléka. Důvodem je, že s tím souvisí i to, že miminko je zvyklé na rychlý tok mléka a pokud se tento zpomalí, tak bez ohledu na ještě stále vysokou tvorbu mléka, miminko nemusí být spokojené a reaguje tak, jak ​popisujete. Tato situace má​ někdy​ tendenci zhoršovat se až do úplného odmítání prsu.

 ​Přečtěte si tento podrobný návod, co v takové situaci dělat: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/odmita-prs/

 Bylo by užitečné sejít se s poradkyní při kojení osobně, zejména proto, že je těžké přes internet přesně zjistit, o jaký problém se jedná: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

 Od posouzení pití miminka se bude odvíjet aj rada, co dál dělat.

Kromě toho jsou podstatné tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení taky překontroluje uzdičky pod jazykem a pod horním rtem, které mohou způsobovat horší přisátí a vést k pomalejšímu přibírání. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. 

Další kroky, které mohou pomoci jsou blíže popsané tady:

1) Naučte se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Podívejte se také na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Též se podívejte na fotografie správného přisátí.

2) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.