Miminko se dusí

Dobrý den. Mám sedmitydenní dceru a plně ji kojim. Od začátku nám dělá problémy rihani. Zkusili jsme veškeré polohy a jen málokdy to vyjde. Nicméně malá hodne hlta a to i tehdy, kdyz dostatečně odstrikam, aby z prsu nesel takovy proud. A tím už nam začíná věčný koloběh blinkani... nekdy si ublinkne trosku, ale dnes mi dvakrat vyhodila obrovské množství mléka. Nejhorší je, ze ji to vždy léta i nosem... když jsem ji zvedla, zacala jakoby lapat po dechu.. hned jsem ji bouchla do zadicek a radeji i oticila briskem dolu... netrvalo to naštěstí moc dlouho, i kdyz pro me byla ta chvilka nekonečna. Zároveň kdyz ma větší hlad, hlta mi neuvěřitelne u prsu a už se mi také několikrát stalo, ze se zakuckala a na chvili prestala dýchat... hrozne me tyto situace stesuji a upřímně se bojim každého dalšího kojení s začínám toho mit fakt dost... doktorka mi radila ten Nutriton, ale před tim me zas varovaly kamarádky, ze je z toho boleni briska. Začínám byt fakt bezradna... tímhle stykem a mym stresem přijdu brzy akorat tak k mleko. Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den, milá Míšo,
 
úplně chápu vaše obavy a neklid. Blinkání může být velmi stresující, speciálně když se spojí s kuckáním, nebo je množství velké. Níže popisuji několik rad, jak si můžete situaci ulehčit.
 
Mnoho dětí po kojení blinká. Bez ohledu na to, jestli mléko, které miminko blinká, je natrávené nebo řídké, nebo se jedná o blinkání obloukem - samotné blinkání, pokud není provázeno ještě dalšími příznaky a miminko je zdravé, není potřeba řešit, i přestože to pravděpodobně rodiče trápí. I pokud se stane, že mateřské mléko teče i z nosu (často je to při kojení vleže), není to problém. Je to způsobeno tím, že ústa a nos miminka jsou propojeny, ale mateřské mléko vzhledem ke svým vynikajícím vlastnostem při přechode sliznicí nosu, nezpůsobuje miminku žádný problém, dokonce může odstraňovat bakterie a viry a podporuje imunitu miminka vystéláním sliznic během blinkání. Není potřeba dělat speciální opatření, není potřeba dělat delší rozestupy mezi kojením ani kojení nějak omezovat, ani používat speciální přípravky - takováto opatření by mohla naopak vést k potenciálním problémům s kojením. Mnoho děti se po blinkání chce kojit a je to tak úplně v pořádku. Kojení je totiž uklidní, pokud jim bylo něco nepříjemné a pomůže jim, aby se cítili lépe.
 
Odříhávání reálně neovlivní to, jestli dítě bude nebo nebude mít apnoickou pauzu nebo jestli bude blinkat. Podle jedné studie dokonce odříhávání může zvýšit možnost, že dítě bude více blinkat. Pro mnoho rodičů je odříhávání uklidňující, ale reálně pro něj neexistuje medicínský důvod. Nejbezpečnější je nenechávat dítě spát samo v místnosti, mělo by být pod neustálým dohledem (a během spánku rodičů alespoň v jedné společné místnosti, ideálně však v kontaktu kůže na kůži ve společné posteli za dodržení bezpečnostních zásad společného spaní), ukládat dítě na spánek na záda, přičemž je dobré vědět, že přímý kontakt s matkčiným tělem během spánku dle výzkumů lékaře Jamese McKennu vede k úplné eliminaci apnoických páuz (období, kdy se dítě po dobu 20 sekund a více nenadechne).
 
Ohledně nasávání vzduchu a přisáti, zkuste se podívat na fotky, videa a návod, jak co nejvíce upravit přisání a polohu miminku:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Podívejte se také na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Též se podívejte na fotografie správného přisátí.

 

Ohledně silného toku mléka

Odsávání mléka při vysoké tvorbě mléka pravděpodobně není úplně nejvhodnější řešení, protože tvorba se takto může díky odsávání dále zvyšovat a celý problém se v konečném důsledku může zhoršit a po odstříkání mléka může být tok mléka pro dítě příliš pomalý (ve srovnání s tokem, který zažívalo předtím - bez ohledu na to, že ten mu také možná nevyhovoval úplně) a dítě se může odtahovat a být nespokojené i z toho důvodu, že není spokojeno s pomalým tokem mléka. Jako vhodnější než odstříkávání se jeví to, že po spuštění mléka necháte mléko jenom volně vytéct, pokud je to skutečně potřebné. Jedna věc, která někdy dobře funguje, aby nevytékalo mléko z druhého prosu při kojení, je hned po spuštění mléka zatlačit na bradavku druhého prsu a držet jí stlačnou nějakou dobu.

Opatření, která mohou pommot zvládat přilišnou tvorbu mléka:

- snažit se o co nejlepší přisání. Při skutečně výborném přisání dokáže miminko mnohem lépe kontrolovat tok mléka, i když je silný.

- pokud mléko stříká, nechat ho vystříkat a následně miminko přiložit.

- důležité je, aby bylo miminko kojeno co nejčastěji s krátkými časovými rozestupy  ještě předtím, než se v prsu nahromadí přiliš mnoho mléka. 

- úspěšnou strategii je také, abyste se snažila co nejvíce vyprázdnit jeden prs předtím než nabídnete druhý - to znamená sledovat, jestli miminko pije, a pomoct mu "dopít" prs stlačováním prsu. Na druhý prs ho můžete přeložit, ppokud na prvom prsu už nepije. Druhý prs tedy můžete nabídnout kdykoliv, když má dítě po dopití prvého prsu ještě zájem o kojení. Stlačování prsu je úspešnou strategii při vysoké tvorbe mléka.

- kojit miminko ještě předtím, než je velmi hladové, protože tehdy bude mít větší trpělivost, když začne mléko stříkat.

- kojit miminko ještě předtím, než se plně probudí, nabídnout prs při prvních náznacích probouzení

- v celé této situaci velmi pomáhá nošení miminka a společné spaní, protože obojí podporuje to, aby mimiko nemělo přiliš dlouhé přestávky mei kojením, co je v takovéto situaci žádoucí

- při vysoké tvorbě mléka je dobré, když se nepoužívá dudlík, protože krom jiného, maskuje projevy zájmu o prs, a tak se dítě kojí, když už je přiliš hladové

- je dobré, aby miinko krom stříkání mléka zažilo na prsu i pozitivní chvíle, takže je dobré nechávat jej usnou na prsu i potom, co se dobře napilo

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".