Mám přestat kojit?

Dobry den, mam syna skoro 6 mesicu a uz 3 mesice drzim bezmlecnou dietu...malej ma porad ale zilky krve ve stolici..je jeste neco, na co dite takhle reaguje? uz jsem objednana na gastro..asi mi tam stejne reknou at uz nekojim. tyden uz davam prikrm, mrkev ,brokolice.jinak jen kojim . jsem uz z toho unavena..uvazuji,ze to ukoncim sama ..ale nevim jak se to dela :-( mleka mam dost ..dekuji za odpoved ..Hanka 

 

Dobrý den Hanko,

Pokud jste 3 měsíce striktně držela bezmléčnou dietu – a to znamená nejenom vyloučení kravského mléka, ale i všech produktů obsahujících kravské mléko a aj různé sušenky a další zpracovaný tovar, který obsahuje např. sušené mléko, a krev ve stolici dítěte přetrvává, tak můžete alergii na bílkovinu kravského mléka vyloučit. Velmi často se objevuje krev ve stolici v souvislosti se sníženým příjmem mateřského mléka, a toto nemusí být úplně zjevné, ale zvýšení přijmu často pomůže. Je dobré vyloučit příčiny krve ve stolici, které se stravou dítěte nesouvisí. Krev ve stolici může souviset aj s dokrmováním umělým mlékem, byť i jenom občasným.

Doporučujeme vám osobně se sejít s poradkyní z níže uvedeného seznamu, která dle pozorování kojení a zhodnocení celé vaší situace, navrhne postupy pro zvýšení příjmu mateřského mléka. Seznam: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Některé postupy pro zvýšení příjmu mléka najdete tady: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-zvysit-prijem-materskeho-mleka/

Podívejte se také na tento seznam příčin snižování tvorby mléka a zkuste všechny možné příčiny odstranit: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

K postupnému snižování tvorby mléka, které nemusí být hned patrné, může vést i používání kloboučků, dudlíku, či dokrmování.

Malá množství krve ve stolici si někdy nevyžadují žádné úpravy ani léčbu a postupně se stolice upraví i bez jakýchkoliv zásahů.

Můžou být nápomocné i tyto předešlé odpovědi v poradně:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=404

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=512

V této situaci není dobrý řešením přestat kojit. Je velmi důležité, abyste dále kojila. Kojení je ještě minimálně do dvou let dítěte pro jeho i vaše zdraví velmi důležité. Oplatí se věnovat úsilí tomu, abyste mohla dále pokračovat. Příkrmy se mají ke kojení přidávat, ne ho nahrazovat. Po 6. měsíci kojení pokračuje dále stejně, jako do té doby. Setkání s poradkyní vám může pomoct aj v tom, že získáte praktické rady pro to, jak zjednodušit péči o dítě tak, abyste nepociťovala tak velkou únavu. I když matky často v péči o malé dítě pociťují únavu a vyčerpanost, často se zavedením změn může celá situace hodně zlepšit. Mezi změny, které můžou pomoct zmírnit pocit únavy, patří například:

- Nedělat zbytečné věci v péči o dítě: Dítě se nemusí koupat každý den, nemusí být celý den v čistém oblečení, nemusí chodit každý den ven, nemusí se po každém kojení přebalovat a dávat odříhnout, atd. Zamyslete se nad tím, co vás unavuje, a jestli jsou ty činnosti opravdu nevyhnutelné.

- Můžete si zjednodušit péči o domácnost a vaření tím, že si seženete do domácnosti pomoc anebo některé činnosti budete dělat méně často anebo přestanete úplně. Mnoho matek například zjistilo, že nepotřebují vůbec žehlit. K žehlení se vrátily až v době, kdy se péče o dítě zjednodušila natolik, že na to opět zbyl čas.

- Mnoho činností se dá lépe skloubit s péči o dítě, když ho budete mít v nosiči na sobě tak, aby měl přístup k prsu, mohl se dívat na to, co děláte, a vy takto budete mít obě ruce volné na činnosti, které potřebujete dokončit.

- Chodit s dítětem ven, naučit se kojit venku, dělat aktivity pro sebe společně s dítětem, setkávat se s dalšíma matkama s dětmi v podobném věku.

- Začít navštěvovat podpůrné skupinky kojení ve svém okolí. Seznam skupin najdete tady: https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

- Začít spát s dítětem v posteli. Kojení v noci se takto může velmi ulehčit. Mnoho matek říká, že když začaly spávat s dítětem v posteli, lépe se vyspaly, protože nemusely v noci na kojení vstávat, a tak se v noci neprobraly úplně a lehko mohly pokračovat v spánku dál, zatímco se dítě nakojilo a opět usnulo.

Další tipy můžete probrat s poradkyní v osobním styku, a také na podpůrných skupinách.

 


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".