Málo pije, usíná u kojení

Dobrý den, prosím o radu ohledně mého kojení s kterým mám trochu problém od začátku. Po propuštění z porodnice jsem měla málo mléka, což jsem zjistila až na kontrole u pediatra, kdy syna převážila a docela zhubl. Ano plakal, ale mysleli jsme si, že ho bolí bříško, ale měl hlad. Takže jsme dokrmovali UM. Po návštěvě laktační poradkyně jsem se pěkně rozkojila (vypil cca 115ml). Po kojení jsem ještě odstříkavala a tímto mlékem jsem ho dokrmovala v noci, protože mi u kojení usínal a málo pil. Takhle to probíhalo několik týdnu s tím, že jsem pak odstříkávání zrušila a jenom plně kojila. Ale poslední dva týdny pozoruju, že syn (nyní dva měsíce) začal u kojení zase usínat. Byl spavý už od začátku, prý to bylo žloutenkou a časem se to zlepší. Ale bohužel ke zlepšení nedošlo. A já jsem z toho už docela nešťastná. Nyní u kojení vydrží tak 5min a usne. Já se ho snažím všelijak budit, ale pak vydrží 2min a konec. Střídám prsa, přehazuju si ho jak horký brambor, takže pak moje kojení trvá skoro hodinu a já jsem pak z toho strašně unavená. A hlavně málo pije. Náhodně jsem ho teďka vážila a vypije cca 80 ml, což se mi zdá strašně málo. Kojím co 3 hodiny, v noci co 4 hodiny, sám se budí. Tím že u toho kojení usíná a v noci nevydrží ani těch 5 min, tak jsem začla zase dokrmovat UM (jenom v noci). Což vypije a pak je v klidu. Je mi jasné, že z lahvičky (mám calmu) se mu saje líp než z prsa, ale já už nevím jak ho pořádně nakrmit aby neplakal. No a pak je tady ještě druhý problém, když náhodou u kojení neusne, tak začne strašně plakat, vrtí se, tahá mě a nechce sát. Asi ho u toho bolí bříško (před kojením dávám kapky espumissan) a pak toho taky vypije strašně málo. Nyní jsem začala zase odstříkávát, piju čaje a doufám, že se laktace rozjede, protože mi příjde, že mám asi míň mléka. Ale zase příbírá docela pěkně, nyní má 5700g, porodní váha byla 3850g (pak 3500g). Děkuji za Vaší odpověď.

Dobrý den,
 
ráda bych vám pomohla s výběrem poradkyně, která by vám spolehlivě pomohla a dořešila s vámi situaci do konce, abyste mohla plně kojit bez starostí. Zkuste se podívat do tohoto seznamu, která poradkyně je vám nejblíže a případně napište odkud jste, abych mohla někoho konkrétního doporučit.
 
 
To, co popisujete, jsou znaky toho, že miminko nepřijímá dostatek mléka. Někdy není příčinou tvorba mléka, někdy je tvorba dostatečná, ale miminko si nedovede vypít všechno, co má v prsou k dispozici, čehož náslekem dochází i poklesu tvorby. Tvorba mléka totiž závisí od toho, jak se prsa vyprázdňují. Čím více mléka se odebíra, tím více se následně tvoří. Proto vám patrně pomohlo odsávání a dokrmování, které když jste ukončila, situace se opět zhoršila. To, že se po kojení někdy kroutí a pláče, je také znakem, že by se potřeboval ještě kojit, dobře se napít, a následně usnout. Toto nejsou bolesti bříška a nemusíte mu dávat Espumisan, který dle studií navíc nezlepšuje "bolesti bříška". To, co potřebujete, je sejít se s poradkyní z výše uvedeného seznamu, aby mohla pomoct vyhodnotit celou situaci, pomoct prakticky s polohami při kojení a vyšetřit v pusince miminka stav uzdiček pod jazykem a pod horním rtem. To, co popsiujete, je poměrně typické pro přirostlé uzdičky, více o nich můžete číst tady:
 
 
Zatím se můžete soustředit na tyto kroky:
 
1. Začněte zvyšovat tvorbu mléka postupem, který popisuje tento materiál. Společně s poradkyní můžete zvážit také užívání bylin pískavice a benediktu v tabletách ve vysokém dávkování 500mg tablet - 3  tablety 3x denně z obojího. Kojicí čaje obsahují velmi malé množství výluhu bylin, jsou opravdu jenom podporou kojení, nezvyšují mléko dostatečně v případě, že existuje reálný problém. Pokud vám nechutnají, nemusíte je pít.
 

2.Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzejí (ještě než otevřou oči) a u usínání. K dobrému pití miminko motivuje silný tok mléka, proto je úplně klíčové zvýšit tvorbu mléka.

3. Naučte se, jak dokrmovat přímo na prsu u kojení pomocí laktační pomůcky. Prakticky vám to může ukázat i poradkyně na setkání. Šance se nesmírně zvýší, pokud postupně přestanete používat láhev, kloboučky a dudlík. Naučte se podávat dokrm pomocí laktační pomůcky na prsu při kojení. 

Kromě toho jsou podstatné tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

Je důležité kontaktovat poradkyni při kojení a zůstat s ní v kontaktu i dlouhodobě.

S pozdravem,

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".