Laktace, tvorba mléka, předčasně narozený kluk

dobry den, v pondeli v noci jsem. porodila. cisarskym rezem v 35t chlapecka. Maly byl v inkubatoru a porad lezi na neonatologii. Kontakt matky dite na tvorbu mleka neprobiha, maly je napojeny a ve mne neprobiha zadny proces laktace. Jak muzu tvorbu mleka podporit, aby jsem casem mohla kojit?

Dobrý večer,
 
bylo by dobré v této situaci chodit za miminkem co nejčastěji klokánkovat. Zkuste se na tuto možnost zeptat. Situace v jednotlivých nemocnicích se velmi liší. Standardem péče v této situaci, i když není pořád všude běžný, v současnosti je přítomnost matky u dítěte 24hodin denně bez ohledu na stav miminka a jeho klokánkování, tzn. kontakt kůže na kůži mezi miminkem a matkou a kojení dle potřeb dítěte. Kojení je možné i v případě, že miminko je napojeno na "hadičky".
 
O klokánkování je napsáno více tady: https://kojim.webnode.cz/pro-maminky/temata/klokankovani/
 
Dálepak je povinností oddělení informovat vás dostatečně o tom, jak zahájit kojení a oddělení mají k dispozici odsávačky, které můžete používat už nyní. Měla byste odsávat anebo odstříkávát mléko 8x denně po 20 minut z každého prsu, z toho nejméně jednou v noci. Videonávod na odstříkávání mléka naleznete zde mezi video ukázkami, písmeno F
 
V případě, že se v prvních dnech po porodu nevyprázdňuje prs dostatečně, dochází kolem 3.-4. dne k přílišnému a bolestivému nalití prsou. Základem řešení v takovém případě je obklad ze zelních listů a zlepšení kojení/odsávání/odstříkávání a případné tlumení bolestí (i léky). Tento článek popisuje, jak v dané situaci postupovat:
 
Je důležité být v kontaktu a setkat se s poradkyní, která vám může pomoct už nyní ukázat, jak se starat o tvorbu mléka, odsávání, s kterou můžete natrénovat klokánkování a přikládání, správnou polohu a přisání, a která vám bude pomáhat i nadále až budete doma z porodnice.
 
Vyberte si poradkyni z tohoto seznamu, aby vám mohla i prakticky pomoct přímo v porodnici:
 
Může vám pomoct i tento článek, který obsahuje spoustu informací i odkazy na další články a video návody:
 
Ať se vám moc daří. Nebojte se, i když to může teď a v nejbližších dnech vypadat zoufale, brzo budete s miminkem a i v případě, že by se nedařilo úspěšně kojit, poradkyně vám dovede pomoct i později a všechno se dá napravit.
 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".