Krmení po prstu a z pohárku

Krmení po prstu

Metoda krmení po prstu pomáhá naučit dítě přisát se na prs, když dítě prs odmítá. Pročtěte si materiál Dítě se k prsu nepřisává. I když je možné krmení po prstu použít na nakrmení miminka, aby se tak dalo vyhnout umělým náhradám prsu, toto není hlavním účelem této metody. Navíc jestli jde o dítě, které se přisává k prsu a je potřebné ho dokrmovat, mělo by se dokrmovat pomocí laktační pomůcky na prsu, ne po prstu. Pročtěte si materiál Používaní laktační pomůcky a podívejte se na videoukázky. Příliš často se krmení po prstu používá na nakrmení dítěte, kterého matka má bolestivé bradavky a kvůli tomu kojení přeruší. Prý to nevadí kojení a matka takto získá čas na léčení bradavek. Nekojit dítě přímo z prsu by v jakémkoli případě, včetně bolestivých bradavek, mělo byť poslední možností a je potřeba se jí všemi způsoby snažit vyhnout. Pročtěte si materiály Jak se miminko přisáváBolestivé bradavkyProtokol na léčbu kandidózyFlukonazol a podívejte se na videoukázky zobrazující přisávaní dítěte.

Krmení po prstu je možné použít v těchto případech, pokud se už předtím vyzkoušelo krmení z kalíšku:

1. Dítě z nějakého důvodu odmítá prs nebo na prsu příliš usíná, a proto se nedokáže dobře nakojit. Je to také velmi dobrý způsob, jak probudit spavé dítě v prvních dnech života, pokud je těžké jej probudit a obáváme se o jeho prospívání.

2. Zdá se, že dítě není schopno správně se přisát na prs, a tak nezískává mléko správným způsobem. (Jestli se však dítě přisává, i když možno ne správně, na dokrmení je lepší použít laktační pomůcku na prsu).

3. Dítě je z nějakého důvodu odděleno od matky. V takové situaci je však lepší nakrmit dítě kalíškem. Krmení po prstu není v tomto případě ideálním způsobem krmení dítěte, protože prvotním účelem krmení po prstu je motivovat nepřisávající se dítě k přisání.

4. Kojení je dočasně přerušeno (skutečně opodstatněné přerušení kojení je raritní). Pročtěte si také materiály Užíváni léků během kojení a Kojení a choroba matky.

5. Máte tak bolestivé bradavky, že si nemůžete přiložit dítě na prs. Krmení po prstu poskytne na několik dnů čas na jejich léčbu, aniž byste si způsobovaly další problémy použitím umělé náhrady prsu. Krmení z kalíšku je v této situaci vhodnější a je méně časově náročné. Přestat kojit by mělo být úplně poslední možností, příliš často se však používá jako první možnost. Správná poloha a správné přisátí pomůžou zmírnit bolest mnohem efektivněji než krmení po prstu (pročtěte si také materiál Bolestivé bradavky). Pomůže také univerzální mast na bradavky. Nechat bradavky odpočinout není dobrou radou, a jestli se to doporučí během prvních pár dnů, může to být i velikou chybou. Přerušit kojení na pár dnů nemusí přinést očekávané bezbolestné kojení, a když opět začnete kojit, může byt přisátí horší a někdy se dítě úplně odmítne přisát.

Krmení po prstu je mnohem více podobné kojení, než krmení lahví. Aby se dítě takto nakrmilo, musí mít jazyk dolů, vepředu nad dásní, ústa doširoka otevřená (čím větší prst použijete, tím lépe) a vysunutou spodní čelist. Navíc, pohyb jazyka a spodní čelisti je podobný tomu, který dítě dělá, když se krmí na prsu. Krmení po prstu se nejlépe používá, když připravujete nepřisávajíce se dítě na uchopení prsu. Mělo by se použít maximálně na jednu - dvě minuty těsně předtím, než se pokusíte přiložit dítě na prs, když se přisát odmítá. Krmení z kalíšku je většinou jednodušší a rychlejší v případě, že matka není přítomna, aby nakrmila dítě a je lepší na dokončení krmení, pokud je krmení po prstu pomalé.

Důležité: Pokud se dítě přisává, je mnohem lepší použít krmení cévkou laktační pomůcky přímo na prsu, pokud je dokrmování skutečně nezbytné. Pročtěte si také materiály Používaní laktační pomůcky a Protokol na zvýšení přísunu mateřského mléka. Krmení po prstu není vhodná metoda pro dokrmování dítěte, které se přisává.

Krmení po prstu (nejlépe se dá naučit pozorováním a praxí), podívejte se také na videoukázku Nepřisávajíce se miminko - krmení po prstu na to, aby se přisálo.

1. Umyjte si ruce. Je lepší, pokud je nehet na prstu, který chcete použít, nakrátko ostříhaný, ale není to nutné.

2. Je dobré být v poloze, která je pohodlná pro vás i pro dítě. Hlava dítěte by měla být podepřena jednou rukou, která zároveň podpírá i jeho ramena a krk; dítě by mělo být na vašem klíně v polosedě a tváří otočené k vám. Avšak jakákoli poloha, která vám a dítěti vyhovuje a která vám umožňuje držet prst rovně v ústech dítěte, splní účel stejně.

3. Budete potřebovat laktační pomůcku zhotovenou z hadičky (cévka CN-01, cévka pro novorozence s nízkou porodní hmotností) a nádobky s víčkem či lahvičky se savičkou (ve víčku či savičce vytvoříme otvor, kudy budeme protahovat cévku CN-01). Cévka je uzavřena zálepkou, tu otevřeme a odstřihneme. Následně protáhneme cévku víčkem tak, aby širší část cévky směřovala na dno nádobky. Nádobku naplníme nejlépe odstříkaným mlékem nebo jiným dokrmem a nádobku uzavřeme.

4. Nasměrujte hadičku tak, aby dosedala na měkkou část ukazováku, palce nebo prostředníku. Konec hadičky by neměl přesahovat konec vašeho prstu. Je nejjednodušší uchopit hadičku v oblasti, kde se jemně ohýbá, mezi palcem a prostředníkem a pak umístit ukazováček pod hadičku. Pokud to uděláte správně, není potřebné přilepovat hadičku k prstu.

5. Prstem s hadičkou jemně polechtáte rty dítěte, dokud neotevře ústa dostatečně na to, abyste do nich mohli vsunout prst. Pokud je dítě velmi spavé, ale potřebuje být nakrmeno, prst můžete do úst jemně protlačit. Pokud je to nutné, odtáhněte dítěti spodní ret. Dítě většinou začne sát, i když spí a přísun tekutiny jej obvykle vzbudí.

6. Vložte prst s hadičkou tak, aby měkká část prstu směřovala nahoru. Držte prst narovnaný, nakolik můžete, abyste udrželi jazyk dítěte rovný a vpředu. Dítě obvykle začne sát prst, čímž umožní prstu vniknout ještě hlouběji do úst. Dítě obvykle nebude prst odmítat, i když bude příliš hluboko v ústech, pokud není najedené nebo velmi navyklé na láhev.

7. Stáhněte dítěti bradu dolů, pokud má dolní ret otočený dovnitř úst.

8. Tato technika funguje, pokud dítě pije. Pokud krmení probíhá velmi pomalu, můžete zvednout láhev nad hlavu dítěte, toto však obvykle není nutné. Snažte se držet prst rovně, zplošťujíc jazyk dítěte. Snažte se nesměřovat prst nahoru, ale držet ho rovně. Netlačte na patro úst dítěte.

9. Použití krmení po prstu tak, že stříkačkou vtlačujeme mléko do úst dítěte, je dle mého názoru pro matky příliš složité na to, aby to dělaly samy, a určitě není účinnější než snadné použití lahve s odstřiženou dírou v dudlíku, ze kterého vychází hadička. Smyslem krmení po prstu není nakrmit dítě! Smyslem je cvičit dítě, aby sálo správným způsobem, takže vtlačování mléka do úst dítěte, překazí celý účel krmení po prstu.

Jestliže máte problémy s přisáním dítěte na prs nebo se sáním na prsu, pamatujte, že vyhladování dítěte může všechno ještě zhoršit. Zmenšete hlad tím, že přibližně na minutu použijete techniku ​​krmení po prstu. Když se dítě trochu uklidní a správně saje prst (obvykle kolem minuty), zkuste mu znovu nabídnout prs. Pokud se znovu setkáte s obtížemi, nenechte se odradit. Vraťte se ke krmení po prstu a zkuste to opět později nebo při dalším krmení. Tato technika obvykle funguje. Někdy je však nutno krmit po prstu několik dnů, příležitostně týden nebo více.

 

Krmení z kalíšku (nejlépe se to naučíte pozorováním a praxí)

Krmení z kalíšku (také z pohárku, malé skleničky, lžičky...) j0 

e metoda krmení dítěte, která existuje již velmi dlouho. Měla by se použít na krmení dítěte, které se ještě nepřisává a je vhodnější než láhev. Neměla by se používat na dokrmování dítěte, které se přisává.

1. Posaďte si dítě vzpřímeně do klína s podepřenou hlavou a to tak, že jednu ruku máte pod rameny a krkem.

2. Použijte kalíšek, malou lékovou skleničku nebo nízký pohárek, když se poprvé učíte tuto metodu.

3. Přiložte okraj kalíšku jemně na spodní ret dítěte.

4. Přibližte tekutinu k spodnímu rtu dítěte tak, aby ji dítě nabíralo jazykem jako kočka. Nevlévejte tekutinu do úst dítěte.

5. Je důležité zachovat hladinu tekutiny nejlépe ve vodorovné poloze, aby ji dítě mohlo neustále nabírat jazykem.

6. Postupujte pomalu podle toho, jak se tomu oba učíte. Nakonec se to může stát velmi rychlým a účinným způsobem krmení, dokud se dítě nenaučí uchopit prs. Je to také dobrá metoda na to, abyste se vyhnuli láhvi a dudlíku.

Jestli opouštíte nemocnici s tím, že se dítě krmí po prstě anebo z kalíšku, domluvte si návštěvu s poradkyní při kojení. Čím dříve, tím lépe. I poté, co se dítě začne přisávat na prs, nadále možná bude potřebovat dokrmování laktační pomůckou po určitou dobu; protože přesto, že se přisává, přisání nemusí být ještě ideální a nemusí zajišťovat dostatečný příjem mléka.

 

Materiál Finger and cup feeding. 2009©

Napsal a upravil: Jack Newman MD, FRCPC, 1995-2005©

Revize: Jack Newman MD, FRCPC IBCLC  a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009©

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.