Kousání

Kousání během kojení může mít několik příčin:

  1. Některá miminka takto reagují na snížení tvoby mléka a kousnou ke konci kojení při zpomalení toku mléka. Tehdy je řešením tvorbu mléka zvýšit. Zkuste vyloučit příčiny, pro které by se tvorba mléka mohla snižovat.
  2. Někdy kousání souvisí s růstem zubů. Toto většinou přejde samo.
  3. Někdy miminko kousne, když usíná a trhne se ze spaní.
  4. Někdy se miminka u kojení hrajou a kousnou. V takovýchto situacích se zkuste vyhnout tomu, aby se miminko na prsu jenom hrálo. Pozorujte, kdy se to děje a pokuste se tomu zabránit a předejít. Zkuste mu říct: "Ne!" Postupujte podle toho, jak miminko znáte. Není na to univerzální návod, jenom dobré poznání vašeho dítěte a hledání toho, co ve vašem vzájemném vztahu funguje. Pokud to půjde, zkuste nekřičet. Postupně toto období odezní. V některých případech pomůže, když ke k závěru kojení zabezpečíte, aby bylo miminko dostatečně hluboko přisáté (jako novorozenec) anebo když ho jemně přitáhnete k prsu (i přestože přirozená reakce je mimino odtáhnout), protože tehdy je menší pravděpodobnost, že bude mít možnost kousnout.
  5. Také by bylo dobré vyloučit možnost, že je bolest z kousnutí způsobená infekcí. Nejčastější příčina pozdního nástupu bolestí bradavek je kandidóza prsu. Takováto bolest je silná a je potřeba jí řešit, protože s takovouto bolestí je mimořádně náročné pokračovat v kojení. Existují speciální postupy, jak takovouto bolest léčit. Rány na prsu se nevytvářejí jenom proto, že miminkou začaly růst zuby.