Kojení se stridorem dítěte

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně opakujících se problémů s kojením. Syn 2,5 měsíce plně kojeny má od narození stridor, tj. zúžení dýchacích cest,  doteď prospíval,  nyní za 2 týdny přibral jen 100 g. Standardně kojení probiha tak, že se syn stale odpojuje a znovu prisava a vyžaduje střídáni prsou (střídám asi 4x), několikrát davam odrihnout, abych ulevila a vracím zpět k prsu. Kojeni po několikátém vystřídání prsou konci většinou brekem, uklidní se, až když mu prso nenutím. Takto to jde nějakou dobu, než začnu kvůli jeho odmítání přicházet o mléko a přichází problém. Nez stihnu zareagovat a začnu po každém kojení ještě odsávat, mám mléka méně a tím víc se syn rozčiluje, když mu neteče. Při nedostatku mléka se snažím dokrmovat 1x-2x denne odsatym mlékem buď stříkačkou přes prst anebo kalma flaškou od medely, při obojím brek, vztekani, odmítání. Laktace se mi potom po pár dnech odsávání upraví a já mám opět mléka dost, ale syn stejně dokáže sát jen pár minut a po chvíli začne brečet a odvrací se od prsa a odmítá ho, i když jsem si jistá, že už mám mléka dost. Tuto krizi s nedostatkem mléka řeším asi už počtvrté. Podotýkam, že uz od narození je na synovi znát, že ho kojení velmi namáhá, přisuzuji to jeho problémům s dýcháním (stridor). Jak mám prosím postupovat, aby se z kojení, které je v tuto chvíli boj pro obě strany stala alespoň trochu snesitelná zalezitost. Děkuji.

I když se po internetu nedá spolehlivě vyloučit, že stridor sehrává roli, z toho co jste napsala je několik důvodů, proč si myslím, že je velmi nepravděpodobně, že je situace způsobená stridorem. Potíže, které popisujete, vidíme v laktačním poradenství často, je to jeden z častých problémů při kojení, s řešením kterého máme bohaté zkušenosti. Dalším důvodem je, že stridor nebývá u kojení problém.

Doporučuji vám co nejdříve se setkat s poradkyní osobně. Zkuste si vybrat poradkyni z tohoto seznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

V osobním kontaktu krom jiných postupů popsaných níže, je důležité, aby se poradkyně zaměřila na vyšetření uzdičky pod jazykem a pod horním rtem. Přirostlé uzdičky můžou způsobovat potíže, jaké popisujete, a je to častý problém při kojení. Vyšetření uzdiček vyškolenou laktační poradkyní společně s upravením polohy a přisání a vyhodnocení případných jiných příčin je teď klíčové.

To, co můžete zatím udělat, je podívat se na videa fotky správného přisání a zkusit je napodobit. Naučte se správně stlačovat prsa při kojení, a tím pomoct synovi vypít více mléka. V případě, že se odpojuje předtím, než se mohl výdatně napít, využívejte pohupování a pohyb např. na balónu, v houpacím křesle anebo v šátku/nosítku, aby vydržel na prsu v klidu déle. Pokud budete dokrmovat, zkuste se naučit dokrmovat laktační pomůckou přímo na prsu. (V textu jsou zároveň hypertextové odkazy na jednotlivé kroky.)

Než se situace vyřeší s pomocí poradkyně, se kterou společně osobně můžete najít příčinu, je možné, že budete potřebovat udržovat dobrou tvorbu mléka i jinak než jenom kojením samotným: můžete začít užívat byliny pískavici-řecké seno a benedikt lékařský v dávce 3x3 tablety (500mg) z obojího denně.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".