Kojení s kloboučkem

Dobrý den, mám 5-ti týdenního chlapečka a již na sále jsme měli problém s přisátím k prsu. Sestra na sále nade mnou mávla rukou s tím, že mám ploché bradavky a že se takhle nepřisaje. Adámek se narodil drobnější-3040 gramů(nyní má něco kolem 3,5 kilo), den po porodu zežloutl a tak byl hodně spavý. Prso stále nemohl chytit. Dokud jsem se neozvala, tak si mne žádná sestra ohledně kojení nevšimla. Malému jsem odsávala a dostával z lahve. Mne dali klobouček. S ním se už k prsu přisál. Pil ale málo a tak nás domu pouštěli s tím že mám dokrmovat UM a kojit s kloboučkem. Ano bradavky mám plošší a španě se mi vytvarují. Doma se mi začalo dělat mléka víc a tak dokrm nebyl třeba, za 5 týdnů asi 4x dokrm dostal. Mléka jsem měla ještě pár dnů zpět dostatek, nyní se mi však prsa nenalévají a mléka ubývá. Hrozně ráda bych kojila bez kloboučků, ale nenašla jsem zatím žádnou poradkyni která by byla ochotna pomoci-bydlíme u Berouna.. Nerada bych kvůli kloboučku přišla o mléko úplně.Přikládat bez kloboučku zkouším stále, ale malý si bradavku odmítá vzít:/ Předem děkuji za Váš čas a odpověď.

 

Milá Barboro,

Je skvělé, že se snažíte hledat řešení aktivně. Všechno se dá napravit. Je nám líto, že jste v porodnici zažívala těžké chvíle a nenašel se nikdo, kdo by vám pomohl. V této situaci by vám pomohlo sejít se s poradkyní osobně. V tomto seznamu najdete poradkyní ze svého okolí:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. Také pomáhá společná koupel a jakékoliv jiné příležitosti s intenzivním fyzickým kontaktem. K přisání miminko motivuje silný tok mléka, proto je úplně klíčové zvýšit tvorbu mléka.

 Zkuste postupovat podle těchto bodů:

·        Zjistěte od zkušeného laktačního poradce, jak dosáhnout co nejlepší polohu a přisátí. ​ ​ Není nevyhnutelné používat zmiňovanou příčnou polohu, kterou doporučujeme při poradenství většině matek, je možné nadále používat polohu fotbalovou, pokud vám nejvíce vyhovuje, je však klíčové upravit polohu tak, aby bylo dosáhnuto co nejideálnějšího přisání. Na druhé straně, pokud mají děti potíže s přisáváním, někdy není praktické polohu upravovat, protože je to může u kojení vyrušit. Podívejte se na tento článek o různých polohách při kojení a jak přisání co nejvíce upravit a zkuste zdokonalit přisání, pokud to půjde: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

·        Když se dítě přisává na prs, stlačte prs, aby dítě dostalo mléko. Zkoušejte to na prsu, který dítě podle všeho upřednostňuje, nebo na prsu, který má více mléka, nebo na té straně, na níž je vám to pohodlnější, pokud neexistuje jiné kritérium. Nikoli však na prsu, kterému se dítě více brání. Nejvyšší šance, že se dítě přisaje, jsou těsně po probuzení (bez změny polohy, ještě předtím než miminko otevře oči), v noci anebo při pohupování (např. na gymnastickém míči).

·        Pokud se dítě přisaje na prs, začne sát a pít (naučte se, jak zjistit, že dítě opravdu získává na prsu mléko - viz materiály Správné přisátí a videa)

·        Pokud se dítě nepřisaje, nenuťte jej zůstat na prsu, nezabere to. Buď začne být zoufalé nebo se úplně vzdá. Dejte ho pryč od prsu a zkuste to znovu. Je lepší zkoušet dávat jej na prs a dolů několikrát, než ho tlačit na prs, když se nepřisává. Nutit dítě na prs nebude fungovat a může způsobit, že dítě bude prs odmítat ještě úporněji.

·        Pokud dítě odmítá prs, nečekejte, až začne být naštvané. Vyzkoušejte ho krmit pár sekund až minutu nebo dvě po prstu a pak to zkuste znovu, možná na druhé straně. Krmení po prstu má primárně sloužit k tomu, aby se dítě připravilo na přisátí se na prs, ne abyste se vyhnuli používání lahve. ​ Jak krmit po prstu: 

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/krmeni-po-prstu-a-z-poharku/​

·        Pokud se dítě nepřisaje, dokončete krmení jakoukoliv metodou, která vám připadá být nejjednodušší. Krmení pohárkem funguje a je lepší než láhev.

·        Používání laktační pomůcky na prsu může pomoci, často však vyžaduje pomoc dalšího člověka. Dítě se s větší pravděpodobností přisaje, pokud je tok mléka rychlý. Laktační pomůcka zrychluje tok mléka.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".