Kojení - je důležité správně začít

Jack Newman, MD

Kojení je přirozený, fyziologický způsob krmení kojenců a malých dětí a lidské mléko je specificky uzpůsobené pro kojené dítě. Umělá mléka vyrobená z kravského mléka nebo ze sojových bobů jsou jen zdánlivě podobná mateřskému mléku a reklamy, které tvrdí opak, jsou zavádějící. Kojení by mělo být lehké a bezproblémové pro většinu matek. Dobrý začátek pomáhá tomu, aby kojení bylo zážitkem štěstí pro maminku i dítě.

Převážná většina maminek je dokonale uzpůsobena k tomu, aby svoje děti výlučně kojila přibližně 6 měsíců. Ve skutečnosti většina maminek má více než dostatek mléka. Zastaralé metody v nemocnicích, založené na krmení z láhve, naneštěstí stále převažují v příliš mnoho zdravotnických institucích a výsledkem je, že kojení se pro mnoho maminek a dětí stává těžkým, až nemožným. Aby bylo kojení pevně ustanovené, je rozhodující dobrý začátek v prvních dnech po porodu. Na tomto místě je důležité dodat, že navzdory těžkému začátku, se z mnoha maminek a jejich dětí stávají úspěšné kojící páry.

Klíčem k úspěšnému kojení je, aby se dítě správně přisálo. Dítě, které se přisaje správně, dostává i dostatek mléka. Dítě, které se dobře nepřisaje, má daleko větší těžkosti při získávání mléka, hlavně pokud je ho málo. Špatnému přisátí je možné přirovnat snahu nakrmit dítě z láhve, ve které je příliš malá dírka – láhev je plná mléka, dítě ho však mnoho nedostane. Pokud se dítěti nedostává dost mléka, většinou zůstává na prsu dlouhou dobu a tak způsobuje matce bolest. Bohužel kdokoliv může říci, že se dítě přisálo správně, i když to není pravda. Příliš mnoho lidí, kteří by měli o těchto věcech vědět, jednoduše neví, jak správné přisátí dítěte vypadá. Zde je několik způsobů, jak si kojení ulehčit.

1. Správné přisátí je rozhodující pro úspěch. Toto je klíč k úspěšnému kojení. Příliš mnoha maminkám bohužel „pomáhají“ lidé, kteří neví, co je správné přisátí. Jestliže vám někdo říká, že přisátí vašeho dvoudenního miminka je správné, navzdory tomu, že máte velmi bolestivé bradavky, buďte skeptičtí a zeptejte se někoho jiného, kdo o tom něco skutečně ví. Před tím, než odejdete z porodnice, by vám měli ukázat, jak je dítě přisáté správně, kdy skutečně dostává mléko z prsu a jak zjistit, jestli dostává mléko z prsu (typ sání: ústa doširoka otevřená – zastavení poklesu brady – zavřená ústa). Podívejte se na videa o přisávání dítěte. Jestliže opouštíte porodnici a o tomto nevíte nic, rychle se obraťte na zkušenou poradkyní – pročtěte si materiál Správné přisátí. Někdy zdravotnický personál přesvědčuje matku, že jestliže je pro ni kojení bolestivé, přisání není dobré (což je většinou pravda) a matka by měla dítě odtáhnout a zkusit to znovu - toto není správný postup.

Správné pozice dítěte se může docílit správným tlakem na jeho zátylek a posunutím dítěte směrem dolů. Bolest obvykle ustoupí a správné přisání by se mělo trénovat při kojení ze zdravého prsu, nebo při dalším kojení. Odtahování dítěte od prsu a snaha o opětovné přisátí jen znásobuje bolest a poškození prsu.

2. Dítě by mělo být přiloženo k prsu hned po porodu. Převážnou většinu všech novorozenců lze přiložit k prsu v průběhu prvních minut po porodu. I výzkumy potvrzují, že většina dětí, pokud se jim dá šance, se již pár minut po porodu umí sama připlazit k prsu po maminčině břiše, přisát se a sama se kojit. Tento proces může trvat hodinu a déle, avšak matce a dítěti by se tento společně strávený čas měl dopřát, aby se mohli společně poznávat. Děti, které se samy přisají, mají potom o mnoho méně problémů s kojením. Tento proces si nevyžaduje žádné úsilí ze strany matky; tvrzení, že matka je na to po porodu příliš unavená, je nesmysl. Mimochodem studie dokázaly, že těsný fyzický kontakt kůže na kůži mezi maminkou a dítětem zahřívá dítě lépe, než inkubátor (podívejte se na část kontakt kůže na kůži).

3. Maminka a dítě by měli být na pokoji spolu. Na separaci zdravé maminky od zdravého miminka není absolutně žádný lékařský důvod a to ani na krátkou dobu.

  • Nemocnice, které rutinně maminky od dětí po narození separují, používají zastaralé postupy a důvody na separaci často mají jen proto, aby rodičům daly najevo, koho třeba poslouchat (nemocnici) a kdo má poslouchat (rodiče). Často jsou důvody na separaci falešné. Například dítě, kterému odešla smolka před porodem. Pokud je dítě již pár minut po porodu úplně v pořádku, bude se mu dobře dařit i dále a nemusí být na několik hodin umístněno v inkubátoru „na pozorování“ Doplněno: pamatujte si, že nejlépe děťátko pozoruje vlastní maminka!

  • Pro tvrzení, že matky, které jsou oddělené od dětí, si lépe odpočinou není žádný důkaz. Naopak, jsou více odpočaté a méně stresované, pokud jsou se svými dětmi. Maminky a děti se tak učí spát ve stejném rytmu. A tak když se miminko probouzí na krmení, maminka se také začne přirozeně budit. Toto není pro maminku tak únavné, jako když se probudí z hlubokého spánku, do kterého často upadne, když dítě spí a probouzí se jinde než ona. Pokud mamince ukážeme, jak kojit dítě, když s ním spí v posteli, lépe si odpočine.

  • Dítě dává najevo, že je připravené na krmení již dlouho před tím, než začne plakat.

  • Může se například změnit jeho dýchání, nebo se může začít protahovat. Maminka, která spí lehkým spánkem, se vzbudí, začne jí téct mléko a klidné miminko nakojí. Dítě, které už určitý čas plakalo před tím, než bylo přiloženo na prs, ho může odmítnout, pokud je vyhladovělé. Maminky by měly být povzbuzovány v tom, aby spaly společně s dětmi již v nemocnici. Pro maminky je to skvělý způsob, jak si odpočinout, když své miminko kojí. Kojení by mělo znamenat odpočinek, ne únavu.

4. Dětem by se neměly dávat umělé náhrady prsu. Zdá se, že se diskutuje o tom, jestli existuje zmatení dudlíkem. Dítě přijme cokoliv, co mu poskytne rychlý tok mléka. A bude odmítat krmení, které mu ho neposkytne. Proto v prvních dnech, kdy maminky produkují jen málo mléka (jak to příroda naplánovala) a dítě dostane láhev, ze které mléko teče rychle, začne dítě upřednostňovat láhev. Přijít na to proč, není žádná věda, přestože se zdá, že mnoho zdravotníků, kteří by ženám měli pomáhat, toho není schopno. Všimněte si toho, že zmatené není dítě! Zmatení dudlíkem zahrnuje mnoho problémů, včetně toho, že se potom dítě není schopné přisát se na prs tak dobře, jak by mohlo a matka má potom bolestivé bradavky. Fakt, že dítě je schopné pít i z prsu i z láhve neznamená, že láhev nemá negativní vliv. Proč používat láhev v případě, že dítě potřebuje být dokrmováno, když existují jiné způsoby!

5. Žádné omezení v délce a frekvence kojení. Dítě, které pije správným způsobem nestráví na prsu dlouhé hodiny. Dítě, které se takto chová, se většinou nepřisává správně a nedostává všechno mléko, které by mohlo. Najděte si pomoc, která vám pomůže napravit přisátí dítěte a používejte techniku stlačování prsu, aby dítě získalo více mléka. Stlačování v prvních dnech velmi dobře pomáhá tomu, aby začalo dobře téct kolostrum. Tato metoda a ne dudlík, ne láhev a ne odnesení dítěte sestřičkám je to, co skutečně pomůže.

 

Autor: Jack Newman, MD, FRCPC 2005

Převzato z www.mamila.sk, 2013

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.