Kojení adoptovaného dítěte (v otázkách a odpovědích)

1. Je kojení možné, i když matka dítě neporodila?

Ano.

2. Může kojit i adoptivní matka, která pro hormonální problémy nemohla otěhotnět?

Ano.

3. Může kojit také matka bez dělohy, vaječníků, příp. pokud jsou vaječníky nefunkční?

Ano.

4. Je kojení biologického dítěte zárukou úspěšného kojení adoptovaného dítěte?

Ne, kojení biologického dítěte ještě nic nezaručuje, ale samozřejmě zkušenost s předchozím kojením při dalším velmi pomáhá. Na kojení adoptovaného dítěte je dobré se připravit.

5. Můžou adoptované dítě kojit i ženy v menopauze?

Ano.

6. Stojí kojení adoptovaného dítěte za to?

Ano. Kojit adoptované dítě je stejně důležité jako kojit biologické dítě. Adoptované děti potřebují kojení dokonce ještě víc. Kojení pomáhá při vytváření vztahové vazby – a to je důležité pro dítě i pro matku a v konečném důsledku pro celou rodinu. Mateřské mléko v jakémkoliv množství je pro každé dítě nesmírně cenné. A i kojení bez mateřského mléka má význam, kojení znamená mnohem víc než jenom příjem mateřského mléka. Kojení má dokonce význam i pro zdraví kojící adoptivní matky.

7. Do jakého veku dítěte je možné se o kojení pokoušet?

Neexistuje horní hranice. Při starších dětech však může být otázkou, jestli je dítě ochotné se přisát. I když se dítě nepřisává, samotné mateřské mléko má velký význam. A dítě se může přisát i po dlouhém období, kdy se nepřisávalo.

8. Můžu kojit dítě, které je nemocné, má nějaký chronický problém anebo je postižené?

Nemocné děti potřebují kojení ještě víc než zdravé. Při některých problémech (Downův syndrom, deformity apod.) je někdy potřeba víc úsilí anebo dostatek poznatků a pomoci, ale právě takové děti kojení velmi potřebují.

9. Můžu kojit, i když dlouhodobě užívám léky (alergie apod.)?

Ano. Dlouhodobé užívání léků i v případě akutní potřeby (léky proti bolesti, teplotě apod.), není překážkou pro kojení. Výjimek z tohoto pravidla je minimum.

10. Bude se mi tvořit dostatek mléka?

To se nedá dopředu vědět. Je možné, že budete mít dostatek mléka, ale také možné, že množství mléka úplně nepokryje potřeby miminka. Ale i trocha mateřského mléka je cenná. A kojit znamená mnohem víc než jenom poskytovat mateřské mléko.

11. Přisaje se moje miminko na prs?

Čím menší miminko, tím je pravděpodobnost vyšší. Ale každé miminko má potenciál se přisát a "neadoptované" miminka s tím můžou mít také problém. Tato otázka si vyžaduje kvalifikovanou pomoc, čas a trpělivost. Některá miminka se po prvé přisají v překvapivě "vysokém" věku. Otázka toho, jestli se vůbec miminko přisaje, je při kojení jedna z nejdůležitějších.

12. Jak mohu podpořit to, aby se miminko přisálo?

 • Kontakt kůže na kůži co nejčastěji každý den
 • Nošení v nosítku v blízkosti odhaleného prsníku
 • Společné koupání
 • Společné spaní
 • Zkoušet přisátí v polospánku dítěte
 • Nácvik krmení po prstu
 • Nepoužívat láhev, krmit jinak
 • Masáž celého těla
 • Maximum fyzického kontaktu
 • Používáni laktační pomůcky, aby dítě k přisátí na prsník stimuloval tok mléka
 • Neodradit miminko nucením na prs, všechny zážitky při prsníku by měli být pozitivní
 • A HLAVNĚ: co nejlepší tvorba mléka – toto je nejvíce rozhodující faktor

 

13. Má to celé smysl?

Ano. Kojení se skládá ze dvou základních věcí:

a. mateřské mléko

b. Samotné sání na prsníku.

Obojí má velký význam. I kapky mateřského mléka podporují imunitní systém dítěte, pozitivně vplývají na jeho zdraví, jsou jedinečnou potravou. I sání na prsníku má nesmírný význam pro vztah matky s dítětem a kojení je daleko víc než jenom mléko. Sání na prsníku bez ohledu na množství nebo přítomnost mléka dokáže dítě upokojit, pomůže mu překonat situace, o kterých není schopné komunikovat, dává mu možnost cítit se příjemně, reguluje teplotu, tep, dýchání, činnost srdce, pomáhá při chorobě, pádech, hněvu. Je to vynikající nástroj na vytvoření vztahové vazby.

14. Je kojení adoptovaného dítěte náročné?

Nemusí to tak být, ale začátek může být někdy těžký a emocionálně náročný, ale začít kojit je v některých případech náročné také pro biologické matky. Je však možné, že všechno proběhne snadněji, než si představujete.

Budete potřebovat podporu poradkyně při kojení a také i rodiny. Do snahy o kojení se musíte vložit úplně celá, musíte být pevně rozhodnutá, nemá smysl „to jenom zkusit“. A toto může být vyčerpávající po psychické stránce. Je potřeba mít realistické očekávání. Kojení vás do mateřství zaangažuje velmi fyzickým způsobem, který jste možno neočekávali. Můžete zažívat smíšené pocity, můžete být velmi unavená. Okrem starostlivosti o miminko budete muset zvládnout i tuto další oblast „navíc“. Jde o dlouhodobou snahu, která může trvat celé týdny. Ale to, co získáte, za tu námahu stojí. A kojit s radostí a potěšením potom můžete velmi dlouhou dobu. Kojení je investice, která se vám rozhodně vrátí. Mnohé adoptivní matky jsou při kojení úspěšnější než biologické, protože jejich odhodlání může být větší.

15. Jak se mám rozhodnout, jestli chci kojení zkusit?

 • Informujte se o tom, co kojení adoptovaného dítěte obnáší.
 • Je dobré vědět, že kojené děti jsou jiné než děti krmené umělou výživou – můžou se častěji budit, spát v kratších úsecích, chtít se kojit často nebo dlouho, ale to všechno je pro jejich další vývin důležité a fyziologické.
 • Určete si, čeho chcete dosáhnout a co je pro vás již „úspěchem“.
 • Získejte podporu partnera a rodiny a vysvětlete jim, o co se snažíte.
 • Najděte si zkušenou poradkyní při kojení, která je vám ochotná poskytovat dlouhodobé poradenství na každodenní bázi.
 • Získejte co nejvíce informací o kojení jako takém.
 • Společně s partnerem a poradkyní si vytvořte plán, jak budete postupovat.
 • Dodržujte plán, v případě potřeby ho přehodnoťte.
 • Setkejte se s adoptivní mamičkou, která své dítě kojí anebo kojila.
 • Začněte navštěvovat setkání podpůrných skupin kojících matek.

16. Budu potřebovat speciální pomůcky?

Závisí od věku dítěte, ochoty přisát se a od tvorby mléka. Nekupujte nic dopředu, vytvořte si plán s poradkyní při kojení. Je možné, že využijete laktační pomůcku nebo odsávačku mléka. Jsou to pomůcky, které někdy používají i biologické matky.

17. Od kdy se mám na kojení připravovat?

Ihned jak víte, že je pravděpodobné, že můžete mít miminko. Nejdříve 9 měsíců před možným příchodem miminka. Devět měsíců je ideálních, ale není vždy možných. Jakýkoli čas je dobrý. Standardní protokol pro adopci je určený na dobu 5 měsíců. Abyste dosáhli co nejlepší výsledky, jsou potřebné alespoň dva měsíce. Pokud máte miminko již doma anebo zůstává do jeho příchodu jenom pár dní, dohodněte si další postup s poradkyní při kojení podle toho, jaká je vaše aktuální situace.

18. Co obnáší příprava na kojení?

a. Potřebuje si najít poradkyní při kojení.

b. Potřebujete se naučit:

Přípravu pro tyto znalosti, jako i jiné znalosti o kojení, můžete absolvovat bez ohledu na to, zdali miminko máte a i v případě, že nevíte, kdy budete miminko mít. Čím dřív, tím lépe. To, jestli se miminko přisaje, je úplně nejdůležitější otázka. Musíte vědět, že v tomto směru neexistuje žádná záruka. Ale naděje je vždy. Tyto zručnosti se nejlépe naučíte při individuálním setkání s poradkyní při kojení.

c. Speciálně se při získávání znalostí o kojení zaměřujte na používání laktační pomůcky, krmení po prstu a krmení pohárkem jako i na informace o tom, jak se vyhnout používání láhve a dudlíku.

d. Pokud již miminko máte a chcete ho kojit, je ideální, aby vám při přisávání na prsník a kojení pomohla poradkyně. Pokud se děťátko nepřisává, poradkyně vám pomůže vytvořit plán na další postup a budete používat přípravu podle bodu 12.

e. Musíte se rozhodnout, jaký postup zvolíte pro začátek tvorby mléka. Podívejte se na body 19, 20 a 21.

19. Je možné, aby se adoptivní matce začalo tvořit mléko jenom tím, že začne miminko kojit bez jakékoli další přípravy?

Ano. Pokud má miminko při sobě ihned po porodu, je tato možnost ještě pravděpodobnější. Ale v drtivé většině případů to tak není. Nemusí být nejvhodnější spoléhat se na tuto možnost, i když někdy odhodlání a brzký dobrý začátek můžou udělat zázraky. I v případě, že máte děťátko ihned po narození, je dobré začít užívat pískavici řecké seno a benedikt lékařský na zvýšení tvorby mléka. Správné přisátí a polohu by vám v každém případě měla ukázat zkušená poradkyně při kojení.

20. Je možné, abych rozběhla tvorbu mléka jenom odsáváním mléka, i když ještě miminko nemám?

Ano. Ale v drtivé většině případů to tak není. Pokud chcete v kterémkoli bodě přípravy na adoptivní kojení odsávat, je z časového hlediska ideální, pokud použijete elektrickou odsávačku na oba prsníky, ale není to podmínkou. I když můžou existovat případy, kdy samotné kojení anebo samotné odsávání spustilo tvorbu mléka, pravděpodobnost, že toto samotné bude stačit, je nízká. Pokud máte před adopci hodně času (přibližně 9 měsíců, příp. aspoň 5 měsíců), můžete zkusit pravidelně odsávat aspoň 20 minut každý prsník minimálně každé tři hodiny a alespoň raz v noci mezi 1 – 5 hodinou ranní, každý den systematicky.

21. Jak se teda nejpravděpodobněji začne adoptivní matce tvořit mléko?

Tvorbu mléka s největší pravděpodobností vyvolá hormonální příprava v kombinaci s dalšími přípravkami na zvýšení tvorby mléka. Tato metoda simuluje těhotenství, podpoří růst mléčné žlázy a prsníků a způsobí podobnou hormonální situaci jako po porodu, co podpoří tvorbu mléka.

Hormonální příprava: obnáší užívání dvojsložkové antikoncepce bez přerušení v trvání minimálně 30 dní, lépe 60 dní, ideálně 5 měsíců. Hormonální antikoncepci musí předepsat gynekolog. Užívání hormonální antikoncepce není podmínkou pro kojení adoptovaného dítěte. Je možné rozhodnout se antikoncepci vynechat.

Další přípravky: lék domperidon (COSTI, MOTILIUM) v dávce 30 mg 3x denně během užívaní antikoncepce a v dávce 30 mg 4x denně po vysazení antikoncepce, max. 40 mg 4x denně.

Další přípravky po vysazení antikoncepce: pískavice řecké seno a benedikt lékařský (obojí ideálně v kapslích)

Po vysazení antikoncepce se pokračuje v užívání domperidonu a pískavice plus benediktu lékařského. Zároveň se začíná odsávat mléko, příp. přikládat miminko.

Přesný postup pro tuto přípravu vám podle protokolu, který je pro vás vhodný, vysvětlí poradkyně při kojení.

22. Je táto popisovaná příprava bezpečná?

Je to příprava podle odzkoušeného protokolu, který připravil tým Goldfarbová a Newman. Užívání domperidonu je bezpečné pro matku a dítě, i když se domperidon užívá dlouhodobě ve vysokých dávkách. Jak každý lék, i domperidon může mít vedlejší účinky, ale ty jsou velmi mírné a obvykle vymizí po pár dnech od začátku užívaní.

Před užíváním antikoncepce musíte absolvovat potřebné vyšetření, které navrhne váš gynekolog, a během užívaní antikoncepce musíte být pod dohledem gynekologa. Užívání antikoncepce je spojené s riziky, které najdete na příbalovém letáku a o kterých vás gynekolog bude informovat.

23. Jaké změny mám pozorovat na prsnících v rámci přípravy na kojení?

Jedním z výsledků popisované přípravy by měl být rozvoj prsní žlázy, růst prsníků o jednu velikost a prsa, která jsou těžká až bolestivá a citlivá.

24. Co mám dělat s mlékem, které si odsávám, ale miminko ještě nemám?

Odsáté mléko dejte v malých dávkách zamrazit. Výborně se vám bude hodit, když miminko přijde a budete ho moct použít do laktační pomůcky nebo na krmení po prstu anebo pohárkem, pokud to bude potřebné.

25. Mám mléko, ale není ho dostatek. Co teď?

Taková situace může nastat. Množství mléka, které se vytvoří, nemusí úplně pokrývat potřeby dítěte. Pamatujte na to, že kojení je mnohem víc než jenom mléko. Poradkyně vám může pomoct správně použít protokol na zvýšení tvorby mléka. Jestli mléka není dostatek ani potom a pokud je dítěti méně než 4 měsíce, doplňte zbylé množství mléka, jiným mlékem (z banky mateřského mléka, příp. umělým mlékem), které dítě dostane pomocí laktační pomůcky přímo na prsníku, co zaručí, že i při pití tohoto mléka se dítě kojí. Pokud je dítěti víc než čtyři měsíce, je možné potřebný kalorický příjem doplnit tuhou stravou. Závisí to od množství vypitého mateřského mléka, co vám poradkyně pomůže vyhodnotit.

Při kojení neplatí všechno anebo nic, i trocha mateřského mléka je cenná. Pokud se dítě přisává, tak si výhody kojení budete moct užít i bez ohledu na množství mléka.

26. Mám mléko, ale dítě se nepřisává. Co mám dělat?

Podívejte si body 11 a 12 a s poradkyní při kojení si naplánujte další postup podle protokolu pro nepřisávajíce se dítě. Hlavně dopřejte dítěti čas. To, že máte dostatek mléka je vynikající předpoklad na to, že se dítě o pár dní nebo týdnů přisaje. Vyzbrojte se trpělivostí. I kdyby se dítě nepřisálo, můžete mu poskytnout vzácné mateřské mléko.

27. Dítě se přisává krásně, ale mléko nemám vůbec. Jak mám dále postupovat?

Pokud jste absolvovali hormonální přípravu a berete i další přípravky na zvýšení tvorby mléka a máte správné přisátí a navzdory tomu vůbec nemáte mléko, můžete díky dobrému přisátí krmit dítě na prsu pomocí laktační pomůcky. Zkontaktujete se s poradkyní při kojení, abyste zjistila, jestli se dá udělat ještě něco víc, než děláte. Ale i samotná skutečnost, že dítě kojíte, je velmi důležitá. Využijte výjimečné aspekty kojení, které jsou popsané v bodě 13.

28. Mám své vlastní děťátko, které jsem určitou dobu kojila, teď však nekojím. Můžu znovu začít kojit?

Potřebujete udělat tyto tři důležité kroky:

a) Zvýšit tvorbu mléka.

b) Přestat používat láhev. Začněte své miminko krmit jiným způsobem jako láhví.

c) Naučit se, jak je možné miminko znovu přisát na prsník.

Kromě toho vám doporučujeme následovné kroky:

1) Může vám pomoct, když se naučíte, jak správně miminko přisávat.

Na těchto videích můžete také zhlédnout, jak správnou polohou můžete dosáhnout správné přisátí a jak při správném přisátí miminko pije, a můžete to doma zkusit napodobit:

Podívejte se na fotografie správného přisátí:

2) Abyste se vyhnuli láhvi, potřebujete se naučit krmit miminko jiným způsobem, což vám také ukáže poradkyně:

3) Podívejte se co dělat dále, když se miminko nepřisává:

4) Jedna z důležitých věcí, kterou můžete začít dělat ihned je intenzívní fyzický kontakt, který vede k tomu, že se miminko začne zajímat o pití z prsníku. Vezměte si miminko k sobě na hruď mezi prsa vysvlečené jen do plenky tak, abyste byli v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat buď během spaní, když si s ním lehnete do postele, anebo během domácích prací, když si ho jenom v plence dáte do nějakého nosiče nebo šatky.

Podívejte se také na tento článek.

29. Jaké jsou zkušenosti mamiček s kojením adoptovaného dítěte?

Přečtěte si například tento deník mamičky, která kojila adoptované miminko:

Deník ( https://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/dojcenie-adoptovaneho-dietata/ )

Mnoho dalších odpovědí o kojení najdete v části Pro maminky. Pokud potřebujete konkrétní pomoc anebo radu, obraťte se na poradkyni při kojení.

Přejeme vám krásné chvíle s vaším děťátkem!

 

Převzato z www.mamila.sk, 201

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.