Kojení a onemocnění matky nebo dítěte

Příliš mnoho matek ještě pořád dostává nesprávné doporučení, že musí přestat kojit kvůli potřebě léčby. Při rozhodování o pokračování kojení během užívání léků je potřebné zvážit mnohem víc než jenom to, zdali dítě v mléku dostane nějakou část léčiva. Do úvahy je potřebné brát také rizika nekojení pro matku, pro dítě, pro rodinu i pro společnost. A rizik nekojení je takové množství, že se celá problematika zužuje v podstatě na tuto otázku: Pokud se malé množství léku dostane do mateřského mléka, bude kojení představovat větší riziko než krmení umělým mlékem? Odpověď zní: Téměř nikdy. Mateřské mléko s malým obsahem léku je téměř vždy bezpečnější. Jinými slovy, být opatrný znamená pokračovat v kojení, ne přestat.

Nezapomínejte, že přestat kojit na týden může znamenat úplné odstavení, protože dítě může poté kojení odmítat. Taktéž je potřeba zvážit, že některé děti mohou úplně odmítat láhev, proto doporučení přestat kojit není jenom nesprávné, ale často také velmi nebezpečné. Vyslovit doporučení odstříkávat si mléko je jednoduché, ovšem uskutečnit to v praxi nikoliv a matka může skončit s bolestivě nalitými prsy.

Choroba matky

Existuje jenom velmi málo nemocí, u kterých by kojící matka měla přestat kojit. Často dostanou matky nesprávné doporučení přestat nebo omezit kojení v případě infekčního onemocnění. Většinu infekcí způsobují viry, přičemž většina virových infekcí je nejvíce nakažlivá ještě předtím, než se dostaví příznaky. V době, kdy propuknou první příznaky, např. horečka, rýma, průjem, kašel, vyrážka, zvracení, dítě již s největší pravděpodobností bylo vystaveno zdroji infekce. Kojení v tomto případě pomáhá ochránit dítě a matka by měla v kojení pokračovat právě proto, že kojením své dítě chrání. I když bude v kojení pokračovat, dítě se může nakazit (anebo už je nakaženo a nachází se v inkubační době), nicméně pravděpodobně bude mít choroba mírnější průběh, než kdyby kojeno v tomto čase nebylo – právě v tomto období dítě kojení potřebuje nejvíce. Často jsou ovšem matky příjemně překvapeny, že dítě neonemocní vůbec. Je chráněno tím, že matka pokračuje v kojení. Infekce způsobeny bakteriemi (např. streptokokový zánět v krku) nejsou důvodem pro obavy z těch samých důvodů.

HIV

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby všechny matky bez ohledu na to, zda mají nebo nemají HIV, kojily výlučně po dobu 6-ti měsíců – to znamená bez jakýchkoliv jiných tekutin nebo jídla. Doporučuje se, aby HIV pozitivní matky a jejich děti užívaly antiretrovirotika během celého období kojení, až do 12 měsíců věku. To znamená, že dítě bude mít užitek z kojení s minimálním rizikem nákazy HIV. Kojení zároveň s užíváním antiretrovirotik je v tomto případě dramaticky bezpečnější. Vyhodnocení rizik srovnávajících u HIV pozitivních matek kojení s krmením umělou výživou se zásadně změnilo v prospěch kojení. Dalším hlavním důvodem pro toto doporučení je s kojením spjata ochrana zdraví HIV infikovaných matek.

Protilátky v mateřském mléku

Některé kojící ženy mají autoimunitní onemocnění, jako například idiopatickou trombocytopenickou purpuru, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, autoimunitní hemolytickou anémii a mnohé jiné. Pro tato onemocnění je typické, že se v těle matky tvoří protilátky proti její vlastní tkáni. Některým matkám bývá řečeno, že tyto protilátky se dostávají do mateřského mléka, a neměly by kojit, protože způsobí onemocnění svému děťátku. Toto je neuvěřitelný nesmysl. Taková matka by kojit měla.

V mateřském mléce jsou nejvíce zastoupeny sekreční IgA protilátky. Autoimunitní onemocnění nejsou způsobena protilátkami typu sekrečních IgA. Navíc se sekreční IgA nevstřebává do krve dítěte. Neexistuje důvod pro obavy. I přes autoimunitní onemocnění pokračujte v kojení.

Problémy s prsy
  • Mastitida (zánět prsu) není důvodem pro ukončení kojení. Prs se dokonce vyléčí mnohem rychleji, pokud matka v kojení pokračuje i z postiženého prsu (pročtěte si materiál Zablokované mlékovody a mastitida (https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/mastitida/)).
  • Absces v prsu není důvodem pro ukončení kojení, a to ani z postiženého prsu. V současnosti si již absces prsu nevyžaduje vždy chirurgický zákrok. Opakovaná aspirace jehlou anebo zavedení katétru na drenáž abscesu společně s antibiotiky je v případě kojení lepší způsob řešení této situace.
  • Jakákoliv operace včetně operace prsu si nevyžaduje přestat kojit. Je skutečně nevyhnutelné podstoupit operaci, když kojíte? Nedá se odložit na později? Nestačila by biopsie jehlou? Pokud skutečně potřebujete operaci hned, řez by neměl být veden kolem dvorce bradavky. Ujistěte se, že chirurg nebude řezat v linii dvorce bradavky (linie mezi tmavou částí prsnu a světlejší kůží). Takový typ řezu může zásadně snížit tvorbu mléka. Řez veden ve směru od středu prsu (od bradavky) k jeho okraji, způsobí méně poškození tkáni tvořící mléko. Můžete pokračovat v kojení ihned po skončení operace, když se probudíte a budete kojení zvládat. Pokud z nějakého důvodu musíte přestat kojit z jednoho prsu, nepřestávejte kojit z druhého prsu. Někteří chirurgové nevědí, že je možné přestat kojit jenom z jednoho prsu. Nemusíte přestat kojit z důvodu celkové anestezie. Kojit můžete hned, jak se probudíte a zvládáte to.
  • Mamogramy se vyhodnocují hůř, když matka kojí, ale kojení nebráni tomu, aby se mamogram udělal. A znovu – jak dlouho by jinak musela matka čekat, dokud by bylo možné považovat její prs za prs bez laktace? Vyšetření bouličky, která si vyžaduje víc než jenom získání anamnézy a vyšetření pohmatem, je možné uskutečnit také jinými způsoby než mamogramem (např. ultrazvukem, biopsií jehlou, atd.). Zeptejte se svého lékaře, jaké máte možnosti. Řekněte lékaři, jak důležité je pro vás kojení.

Další těhotenství

Není důvod, proč byste nemohla pokračovat v kojení i v těhotenství. Neexistuje důkaz, že kojení během těhotenství představuje jakékoliv riziko pro vás, miminko v děloze anebo kojenému dítěti. Někdy se dítě může odstavit i samo, protože tvorba mléka se v těhotenství markantně sníží.

Choroba dítěte

Je zřídkavé, aby bylo potřebné přerušit kojení pro chorobu dítěte. Kojením může matka své nemocné dítě utišit a kojením dokáže dítě uklidnit matku.

  • Průjem a zvracení. Infekce trávící soustavy se u výlučně kojených dětech vyskytují velmi zřídkavě. (Přičemž tekutá stolice je pro výlučně kojené děti běžná a normální.) Nejlepší léčbou tohoto stavu je pokračovat v kojení. Dítě se během kojení uzdraví rychleji. V drtivé většině situací bude děťátku postačovat jen kojení samo o sobě a s výjimkou určitých skutečně výjimečných případů nebude potřebovat další tekutiny, jako jsou rehydratační roztoky.
  • Onemocnění dýchací soustavy. Jedním z mýtů v medicíně je, že děti, které trpí onemocněním dýchací soustavy, by neměly pít mléko. Bez ohledu na to, zdali je toto pravda v případě kravského mléka, jednoznačně to pravda není v případě mateřského mléka.
  • Žloutenka. Výlučně kojeny děti mívají běžně novorozeneckou žloutenku, dokonce někdy i do 3 měsíců života, i když většinou bývá žluté zabarvení jen slabě vidět. Toto není problém, je to normální. (Některé příčiny žloutenky nejsou normální, ale nevyžadují si, s výjimkou některých extrémně zřídkavých případů, ukončení kojení.) Pokud je kojení v pořádku, žloutenka si nevyžaduje, aby matka přestala kojit. Pokud jsou s kojením problémy, je důležité zlepšit kojení a ne jej přerušit, přičemž i krátkodobé přerušení může znamenat úplný konec. Ukončení kojení není odpovědí ani řešením, není to dobrý nápad.

Nemocné dítě nepotřebuje kojení méně, ono potřebuje kojení ještě víc!

Pokud se nacházíte v situaci, která není v textu uvedena, nepředpokládejte, že musíte přestat kojit. Pokračujte v kojení. Získejte víc informací. Matky se často doslechnou, že nesmí kojit i z důvodů, které jsou skutečně neuvěřitelné.

 

Další materiály:

Kojení a léčba matky

Kojení a užívání léků 

Kojení a onemocnění matky a dítěte

Kojení a nachlazení, bolest hrdla matky – čím zmírnit příznaky onemocnění

 

Materiál Breastfeeding and Illness (You Should Continue Breastfeeding (2)), 2009 ©

Napsal a upravil: Jack Newman MD, FRCPC, 2009©

Revize: Edith Kernerman, IBCLC, 2009©

Překlad: MAMILA, o. z., 2016

Převzato z www.mamila.sk

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.