Kojení a nachlazení, bolest v krku matky – čím zmírnit příznaky

Je škoda, že kojící ženy často získají dojem, že pokud mají zdravotní těžkosti, tak se nemůžou léčit. To není pravda. Kojící matky můžou užívat většinu léků.

Když vás bolí v krku a chcete zmírnit příznaky svého onemocnění, můžete si dát například celou řadu přípravků proti kašli. Stejně jako běžné přípravky používané při nachlazení, např. Ibalgin, Paralen apod.

Obecně během kojení, pokud je to potřebné, můžete užívat léky, které se běžně užívají při nachlazení, bolesti v krku, včetně sprejů do nosu, krku, případně potřebná antibiotika předepsaná lékařem.

Co se týče léků na kašel je lepší vyhnout se pseudoefedrinům, protože můžou někdy snížit tvorbu mléka, ale pro miminko taktéž nepředstavují problém. Jako nejvhodnější se z tohoto důvodu jeví léky bez pseudoefedrinu, čili například nekodeinová antitusika (jako například Stoptussin, Robitussin, Tussin, Sinecod, Paxeladine).

Zároveň vás může uklidnit i to, že mateřské mléko poskytuje kojenému miminku mnohé imunitní látky a faktory, které ho před onemocněním chrání, a i když onemocní, mateřské mléko mu pomůže tím, že zmírní průběh nemoci. Díky kojení miminka i starší děti zvládnou nemoc lépe, většinou trvají kratší dobu a mají mírnější průběh.

Další materiály:

Kojení a léčba matky

Kojení a užívání léků 

Kojení a onemocnění matky a dítěte

Kojení a nachlazení, bolest hrdla matky – čím zmírnit příznaky onemocnění

 

Převzato z www.mamila.sk, 2016 

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.