Kojení a hormonální léčba, IVF

Dobrý den. Synovi je 20 měsíců a stále cca 3x, někdy i víckrát kojím. Přes den většinou jen před odpoledním spánkem,ale někdy si řekne i častěji. V noci pak cca 3-4x. Teď bychom mu však chtěli pořídit sourozence a bohužel to jinak,než pomocí IVF u nás nelze. Snažím se ho už cca měsíc odstavit, abychom mohli zahájit hormonální přípravu. Bohužel se mi to stále nedaří a nijak “násilně” to udělat nechci. 
Vím,že jste poradna pro podporu kojení,ale snad se nebudete za můj dotaz zlobit. Už nevím na koho se obrátit a jsem z toho zoufalá. Zvlášť když okolí radí “násilné” odtsavení. Moc děkuji za pomoc.

Milá Michaelo,

kojící matky se často nesprávně dozvědí, že před umělým oplodněním už nemají kojit. Jedním z důvodů je, že kojení staršího dítěte se nesprávně považuje za nedůležité, a proto je jednodušší matce kojení zakázat, než hledat informace, jestli je možné, aby v určité situaci kojení pokračovalo. Někdy se argumentuje tím, že během kojení se nedokáže uložené embryo zahnízdit, protože kojení způsobuje kontrakce dělohy, které vedou k potratu (toto není pravda). Dalším častým důvodem je léčba, kterou by žena měla podstoupit. Léky jsou relativně dobře prozkoumaná záležitost, je známa farmakokinetika léků, známe studie i případové studie o kojicích matkách, které léky užívaly. Existují knihy, které každý jeden lék popisují na mnoha stranách a kategorizují z hlediska kojení a bezpečnosti při kojení. Když odpovídáme na otázky ohledně léků, každou jednu otázku pečlivě zvažujeme (stejně tak jakoukoliv jinou otázku). Otázky ohledně léků v případě potřeby konzultujeme se světovými odborníky, kteří se tímto tématem zabývají desetiletí: prof. Thomas Hale, prof. Gideon Koren, prof. Jack Newman. Často konzultujeme daný lék minimálně s jedním z těchto odborníků, někdy i se všemy třemi. Léky, které byste potřebovala užívat se budou vylučovat do mateřského mléka ve stopových, zanedbatelných množstvích, které nemají jak ovlivnit kojené dítě. Nemluvě o tom, že takováto léčba zásadním způsobem sníží tvorbu mléka téměř na nulu, takže nejenomže v mateřském mléce budou absolutně zanedbatelná množství léčiva, ale ještě se i významně sníží tvorba mléka.

Neexistují studie o tom, že by kojení zabraňovalo zahnízdění embrya. Odstavení nijak nezvýší vaše šance, aby bylo umělé oplodnění úspěšné. Můžete požádat svého gynekologa a lékaře z centra asistované reprodukce, aby vám svůj zákaz kojení doložili vědeckými studiemi potvrzujícími jejich teorii.

Možná pro vás bude zajímavá informace, že procento neúspěšnosti oplodnění v centrách asistované reprodukce na celém světě je poměrně vysoké, a neúspěšnost je tudíž běžná i v populaci žen, které nekojí. Místo toho, aby se hledala příčina případné neúspěšnosti v kojení, existuje mnoho dalších vysvětlení, proč k tomu může dojít, včetně příčin, které samozřejmě neznáme a není je možné pojmenovat.

Ohledné pití mléka, i kdybyste nakonec nekojila, dítě v tomto věku nepotřebuje mléko a nemělo by podle Světové zdravotnické organizace dostávat jakékoliv mléko (kravské, kozí, umělé nebo rostlinné) v množstvích, které by měli nahrazovat pití mateřského mléka. Pokud dítě nemůže být kojeno, po 6. měsíci je bezpečnější volbou zavádět pestrou a čerstvou tuhou stravu.

Ohledně zvažování odstavení a konkrétního postupu si přečtěte tuto podobnou odpověď z poradny:

https://kojim.webnode.cz/news/problematicke-odstaveni/

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".