Kojení a alkohol

Dobrý den,  jsem na rozpacích z kojeni, které proběhlo za hodinu po dopiti sklenky vína. Nás maličký má delší dobu noční spánek od cca 20h-3h. Nakojila jsem před spaním a dala si 2dcl bílého vína. Jinak bych se nebála, protože do 3h ráno by víno určitě vyprchalo. Ale maličký se vzbudil ve 22.19h a chtěl zase pít. Přes den kojime po 2-2,5h. Nakojila jsem tedy. Hrozně moc se bojim, ze jsem mu uškodila ? Po kojeni usnul a v klidu spal. Už si na to dam určitě pozor, opravdu jsem nečekala, ze se vzbudi .Moc děkuji 

Děkujeme za otázku. Je výborné, že přistupujete k alkoholu opatrně. V tomto směru vás můžu uklidnit, že alkohol, který vypijete, nebude mít na miminko žádný vliv. Můžete bezpečně kojit bez omezení i při pití alkoholu. V tomto ohledu je důležité zmínit, že problémem při pití alkoholu obecně není množství v mateřském mléce, ale schopnost rodičů se o miminko postarat (např. zvýšená ospalost po požití alkoholu a jiné projevy) a riziko vzniku závislosti, která je velmi častá a má vážné důsledky. Toto jsou témata, kterými je důležitější se zabývat než samotným množstvím alkoholu v mléce.

Co se týká toho, jak se metabolizuje alkohol a jaká přesně množství miminko vypije v mléce, si můžete přečíst v tomto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/alkohol-fajcenie/

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".