K večeru míň mlíka

Dobry vecer,
Mela bych prosim otazku ohledne mnozstvi mleka k veceru
Syn 3 mesice a 3dny
Vaha z 3 mes prohlidky z 5.1 5980g
Pred par dny jsme prosli se synem pravdepodobne rustovym spurtem- mene mleka po cely den to se castym kojenim a homeopatiky upravilo ale casto mam pocit nyni i pred spurtem ze by syn uvital vecer vice mleka.Vetsinou posledni kojeni pres usnutim me prijde ze je ho malo :-( bohuzel
Syn se pousti pije neklidne , prsa i nekolikrat prostridam ale je videt ze opravdu vzdy tak 3 strikne s dost po chvili se dotvori drobek mleka a zase tak na tri striky to chaou ze syna nebavi. 
Je moznost nejak zvysit k veceru tvorbu? Nebo je to normalni.
Syn se necha uklidnit a nakonec usne ale je videt ze kdyby bylo dal by si vic...
Premyslim jestli by nebylo dobre zavest treba na 4 mes kasi plus kojeni aby mel vic...
Kdyby to nastalo je potreba kojencke vody? Kvuli dusicnanum? Dekuji moc za rady a tipy

Přes internet je velmi těžké vyhodnotit, co přesně se u vás děje. Je možné, že je potřeba zvýšit příjem mateřského mléka miminkem, ale je možné, že stav souvisí s jinými příčinami. Kontaktujte co nejdříve poradkyni z tohoto seznamu a sejděte se osobně:

https://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/

Prvním krokem při řešení problémů s kojením není podání umělé výživy. Řešením je zlepšení kojení a pomoc při tom, aby mohlo miminko vypít více mateřského mléka, což je možné. Ve vašem případě může hodně udělat úprava polohy a přisání, přičemž se poradkyně zaměří na různé detaily, které je těžké nastudovat z fotek a videoukázek. Společně s poradkyní se naučíte rozlišit pití během kojení a sání bez pití a jak toto správně vyhodnotit.

Je zajímavé, jak moc se dá pomoct už samotnou úpravou polohy a přisání – toto může opravdu nesmírně pomoct a jde o pomoc okamžitou.

Společně s poradkyní byste měla udělat tyto kroky:

1) Naučit se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Výsledkem jakékoliv správné polohy by mělo být správné asymetrické přisání, při kterém dolní ret miminka pokrývá větší část dvorce než horní ret a nos se prsu nedotýká. Od správného přisání závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení zkontroluje uzdičku pod jazykem miminka, která může způsobovat část situace, kterou popisujete.

A též se podívejte na fotky různých poloh při kojení a toho, jak v nich dosáhnout správné asymetrické přisání:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte se, jak pomoct miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/stalcovani-prsu/

Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Krom toho je důležité, aby miminko nedostávalo ani láhev, ani dudlík a klobouček - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat.

Pokud by skutečně bylo potřebné miminko dokrmit, udělejte to laktační pomůckou přímo na prsu:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

3) Pokud byste s poradkyní vyhodnotily, že miminko potřebuje získávat více mléka i přesto, že jste zlepšila polohu a přisání miminka a pomáháte mu získávat více mléka stlačováním prsu, pomůže vám také, když bylinkami a jinými prostředky zvýšíte tvorbu mléka tak, abyste postupně nemusela dokrmovat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

4) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.

Pokud je miminku už více jako 4 měsíce a nedostává na prsu dost mléka - v meziobdobí, než společně s poradkyní zvýšíte tvorbu mléka a uděláte další opatření pro zlepšení kojení - je nejvhodnějším řešením podávání příkrmů: toho, co miminku chutná. Umělé mléko v této situaci už není potřebné (pokud je dítěti více než 4 měsíce). V tomto věku je mnohem vhodnější zavést kalorické příkrmy (tzn. čerstvé jídlo), které je vhodnější než umělé mléko. Základní principy takovéhoto přikrmování jsou: nedávat jednosložkové příkrmy (např. jenom samotná mrkev nebo jiná zelenina samotná), protože toto není postačující z hlediska toho, aby dítě získavalo dostatek kalorií. Mělo by jít o běžné normální zdravé jídlo rodiny. Více tady: https://kojim.webnode.cz/news/prikrmy/

Když kojenému miminku začnete dávat vodu, nepotřebujete žádnou speciální vodu. Pokud máte pitnou vodu z veřejné sítě, nemusíte miminku dávat kupovanou balenou vodu ani nemusíte vodu na pití převařovat. Pitná voda z vodovodu je kvalitnější, čerstvější a splňuje vyšší kriteria než balená voda.

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".