Jedno prso menší

Dobrý den! 
Obracím se na Vás, protože už začínám být zoufalá. Moje dcerka má momentálně 7 a půl týdne, je plně kojená. První dva týdny jsme měly problém s kojením z levého prsu, protože se nalévalo míň,než pravé. Malá se nemohla pořádně přisát, takže jsem to občas vzdala a přiložila k druhému prsu. Momentálně kojím střídavě, ale pravé prso se mi stále nalévá víc a je o poznání větší (asi o dvě čísla). Dá se to kojením ještě nějak napravit? Popřípadě, upraví se to samo po ukončení kojení? Mohu se s touto otázkou obrátit také na svou gynekoložku? Je mi 22let a nerada bych podstupovala plastickou operaci. Předem děkuji za odpověď. T.

 

Milá Terezo,

děkujeme za projevenou důvěru a doufáme, že vám naše rady pomohou.

Maminky většinou mívají odlišné množství mléka v jednom a druhém prsu, přičemž někdy je tento rozdíl malý a někdy je více viditelný. Důvody jsou v podstatě ty samé, jako když dítě začne odmítat kojení úplně - děti reagují na tok mléka. Dítě může postupně začít odmítat jednu stranu nejpravděpodobněji proto, že se v daném prsu tvoří (ze začátku nepatrně) méně mléka a tok mléka z něj je pomalejší. Tato situace se pak dále může prohlubovat, když maminky přikládají k "lepšímu" prsu děti častěji, protože jsou tam spokojenější. Tvorba mléka je totiž nejvíce ovlivněna tím, jak často a kolik mléka z prsu miminko vypije.

Z esteticého hlediska se rozdílná velikost prsou dá vyrovnat např. silikonovými vložkami do podprsenky. Po skončení kojení se rozdílná velikost zpravidla ztratí. Je možné aj dlouhodobé kojení z jednoho prsu, ale oplatí se podniknout kroky, aby se dítě kojilo stejnoměrně z obou prsou. Při praktické realizaci kroků pro zlepšení situace, vám může pomoci poradkyně osobně: 

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Je skvělé, že je miminko ochotno se kojit z obou stran. Toto je základní předpoklad proto, abyste se mohla pokusit tvorbu mléka zvýšit. Použijte k tomu prostředky na zvýšení tvorby mléka a další kroky, které popisuje tento materiál:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-zvysit-prijem-materskeho-mleka/

Také zkoušejte k menšímu prsu přikládat častěji, obecně jsou děti více ochotné tolerovat slabší tok mléka během noci, ke konci kojení, během usínání, při pohybu. Můžete např. na menším prsu kojení začínat, pak jakmile se začne miminko vztekat ihned jej přeložit na druhou stranu a poté, když se pořádně napije a bude ještě chtít dudlat, můžete mu k tomu nabídnout opět menší prs. Pokud bude projevovat nespokojenost na menším prsu, můžete miminku pomoci tím, že se budete u kojení pohupovat, hopsat na míči, houpat se v houp. křesle a pod.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".