Jde se vrátit ke kojení?

Dobry den,chci se zeptat...dceru jsem kojila jen do jejich dvou mesicu...mely jsme s kojenim problem uz od porodnice..nez se prisala tak předcházel treba i 20minutový rev..kvuli tomu jsem ve dvou mesicich prestala kojit uplne...po 14dnech boje jsem to vzdala a vzdy kdyz jsem ji po kojeni zvazila tak si ode me vzala jen 6ml...nikdy vic...tak jsem usoudila,ze uz mleko bohuzel nemam. Jenze nyni je dceri 6mesicu a ja stale mleko mam..uz je tomu asi tak dva mesice co jsem si toho vsimla..neni to si sice velke mnozstvi ale treba po ranu kdyz prso mackam jde vcelku velke mnozstvi mleko...pres den pak nic. A otazka je dalo by se znovu rozkojit? Neni dcera uz velka abysi zase zvykla na prso?A jde vubec zvysit tvorba mleka? Moc dekuji za odpoved.

Milá Michaelo,

Je možné se ke kojení vrátit a má veliký význam, abyste podnikli kroky k tomu, aby bylo miminko opět kojeno.

Pomůžou vám tyto kroky, které blíže popisujeme níže:

1) zvýšení tvorby mléka

2) šance se nesmírně zvýší, pokud postupně přestanete používat láhev, pohárky se sosáky, brčka, kloboučky nebo dudlík, a pod. Naučte se podávat tekutiny pohárkem a případně dělat řidší příkrmy, které budete podávat lžičkou. Umělou výživu už v tomto věku miminko nepotřebuje vůbec.

3) Naučte se, jak znovu přilákat miminko na prs.

Se všemi kroky vám prakticky pomůže poradkyně při kojení. Vyberte si nejbližší v tomto seznamu: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/ Doporučujeme se s poradkyní sejít, i když ještě nejste rozhodnuta, jestli se ke kojení znovu chcete vrátit, protože poradkyně vám může zodpovědět na množství otázek a detailně popsat, jak celý proces může probíhat.

Začněte zvyšovat tvorbu mléka postupem, který popisuje tento materiál. Doporučujeme vám kromě všech ostatních kroků v materiálu, také začít užívat benedikt a řecké seno v uvedeném dávkování a poradit se s vašim lékařem, jestli pro vás existuje  možnost medikamentózne podpořit tvorbu mléka. Tvorba mléka většinou v malém množství přetrvává i roky po ukončení kojení. Můžete toho využít a co největší množství odsát/odstříkat a přidávat jej do příkrmů. V případě, že byste se nakonec ke kojení nevrátila, by i toto mělo obrovský význam a přínos pro zdraví dcerky.

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. Také pomáhá společný koupel a jakékoliv jiné příležitosti s intenzivním fyzickým kontaktem. K přisání miminko motivuje silný tok mléka, proto je úplně klíčové zvýšit tvorbu mléka.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, a různé poháry se sosáky, brčka, savičky apod.- protože toto všechno může markantně snížit šance, že se opět přisaje. Podívejte se, jak už malé miminko může pít z běžného poháru, u dětí ve věku vašeho syna už to jde lehce. Prakticky vám to může ukázat i poradkyně na setkání.

Kromě toho jsou podstatné tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

V tomto věku už děti nepotřebují umělé mléko. I v případě, že nejsou kojeny, postačuje rozmanitá strava (příkrmy a běžné jídlo rodiny). Podívejte se na tyto obecné rady ohledně zavádění příkrmů: https://kojim.webnode.cz/news/prikrmy/

Je důležité kontaktovat poradkyni při kojení a zůstat s ní v kontaktu i dlouhodobě.

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".