Jazyk nahoře a málo otevřená pusinka.

Mám již měsíčního syna, už od začátku máme problém s kojením. Ve stručnosti - ani zdrav. sestry si s ním příliš neporadily. Zpočátku šlo kojení těžko. Syn dával jazyk nahoru a nedalo se mu "trefit" do pusinky. Dělám orofaciální masáž - nezdá se mi, že by pomáhala. Nyní se nám k tomuto problému ještě přidalo, že téměř neotevře pusinku. V nemocnici se ještě LP a primářce dařilo malého k prsu přiložit (sestry měly úspěšnost podstatně nižší). Doma je krmen převážně přes hadičku. Byly asi 2 dny, kdy se mi na skoro každé kojení podařilo syna přisát (na několikátý pokus), nyní se však opět vrátil na úplný začátek, kdy pusinku jen mírně pootevře a k tomu má jazýček přilepený nahoře na patře. Navíc mi připadá, že mě poslední asi 2 kojení začal kousat dásněmi, takže mě bolela bradavka.

Polohu máme na fotbalistu, bradavky mám větší. Lahev ani dudlík nepoužíváme.Párkrát jsem zkusila kloboučky, ale ani jeden jsme nevěděli co s nimi.

Mám ještě šanci, že se něc změní, máte radu jak ho přimět otevřít ústa doširoka a dát jazyk dolu?

Jsem už zoufalá, viděla jsem po měsíci pokrok, který jakoby teď vůbec neexistoval a jsme nejen na začátku ale ještě o kus před ním. Může se ještě naučit dobře se kojit a jak dlouho to může trvat? Ráda bych vytrvala, když už se mučíme tak dlouho, ale nevím zda najdu dostatek sil.

 

 

Milá Evo,

někdy se stane, že mají už od narození děti potíže s přisáním. Takováto situace se někdy výrazně nezlepšuje aj celé týdny. Většinou, se správnou pomocí a úsilím, dochází mezi 4.-8. týdnem ke zlepšení. Níže naleznete přesný návod, jak postupovat: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/dite-se-neprisava-k-prsu/

Doporučujeme, aby jste kontaktovala poradkyni vyškolenou o.z. MAMILA z tohoto seznamu: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Poradkyně vám pomůže s těmito postupy:
- zkontroluje přirostlou uzdičku pod jazykem a horním rtem u miminka a případně doporučí stříhnutí
- pomůže vám upravit polohu a přisání miminka
- naučí vás postupy, jak miminko efektivně uklidnit
- pomůže vám s alternativními způsoby dokrmování - zejména s laktační pomůckou přímo na prsu a také vás naučí jak využít krmení prstem a laktační pomůckou, které může dítěti pomoci se přisát na prs

Klíčovým krokem je výrazné zvýšení tvorby mléka. Děti mají tendenci lépe se přisát a vydržet na prsu, když je tvorba vysoká a tok mléka je rychlý.​ Těžkosti dostat miminko na prs, pohyby jazykem, šermování rukama i kousání bradavky souvisí s jeho nespokojeností s pomalým tokem mléka. Je také důležité miminko co nejvíce uklidnit před zkoušením prsu (např. intenzivním pohybem anebo krátkým nakrmením po prstu).​ Doporučujeme, aby jste začala užívat bylinky v tabletové formě benedikt a řecké seno, obojí v dávkovaní 3x3 tablety denně. Více o užívání bylin pro zvyšování tvorby naleznete zde: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/byliny-podporujici-laktaci/

Zkuste postupovat podle těchto bodů:

 • Zjistěte od zkušeného laktačního poradce, jak dosáhnout co nejlepší polohu a přisátí. ​ ​ Není nevyhnutelné používat spomínanou příčnou polohu, kterou doporučujeme při poradenství většině matek, je možné nadále používat polohu fotbalovou, pokud vám nejvíce vyhovuje, je však klíčové upravit polohu tak, aby bylo dosáhnuto co nejideálnějšího přisání. Na druhé straně, pokud mají děti potíže s přisáváním, někdy není praktické polohu upravovat, protože je to může u kojení vyrušit. Podívejte se na tento článek o různých polohách při kojení a jak přisání co nejvíce upravit a zkuste zdokonalit přisání, pokud to půjde: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

 • Když se dítě přisává na prs, stlačte prs, aby dítě dostalo mléko. Zkoušejte to na prsu, který dítě podle všeho upřednostňuje, nebo na prsu, který má více mléka, nebo na té straně, na níž je vám to pohodlnější, pokud neexistuje jiné kritérium. Nikoli však na prsu, kterému se dítě více brání.

 • Pokud se dítě přisaje na prs, začne sát a pít (naučte se, jak zjistit, že dítě opravdu získává na prsu mléko - viz materiály Správné přisátí a videa)

 • Pokud se dítě nepřisaje, nenuťte jej zůstat na prsu, nezabere to. Buď začne být zoufalé nebo se úplně vzdá. Dejte ho pryč od prsu a zkuste to znovu. Je lepší zkoušet dávat jej na prs a dolů několikrát, než ho tlačit na prs, když se nepřisává. Nutit dítě na prs nebude fungovat a může způsobit, že dítě bude prs odmítat ještě úporněji.

 • Pokud dítě odmítá prs, nečekejte, až začne být naštvané. Vyzkoušejte ho krmit pár sekund až minutu nebo dvě po prstu a pak to zkuste znovu, možná na druhé straně. Krmení po prstu má primárně sloužit k tomu, aby se dítě připravilo na přisátí se na prs, ne abyste se vyhnuli používání lahve. ​ Jak krmit po prstu: 

  https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/krmeni-po-prstu-a-z-poharku/​

 • Pokud se dítě nepřisaje, dokončete krmení jakoukoliv metodou, která vám připadá být nejjednodušší. Krmení pohárkem funguje a je lepší než láhev.

 • Používání laktační pomůcky na prsu může pomoci, často však vyžaduje pomoc dalšího člověka. Dítě se s větší pravděpodobností přisaje, pokud je tok mléka rychlý. Laktační pomůcka zrychluje tok mléka.

Jak udržet a zvýšit tvorbu mléka

 • ​V případě, že se miminko nepřisává vůbec, odstříkávejte nebo odsávejte si mléko tak často, jak je to prakticky možné, nejméně 8-krát denně (z toho minimálně jednou v noci), používejte osvědčenou odsávačku, která odsává mléko z obou prsů současně. Nejlepší je odsávat mléko hned poté, co se dítě nakrmilo. Mnohé matky zjistily, že ruční odstříkávání je jednodušší a získají stejná množství mléka, jako při odsávání odsávačkou. Stlačování během odsávání zvyšuje účinnost odsávání a zvyšuje tvorbu mléka (užitečná je další ruka, ale některé matky si přizpůsobily odsávačku tak, aby nic během odsávání nemusely přidržovat a tak dokáží mačkat bez pomoci).

 • ​V případě, že se miminko většinou nakonec přisaje, je lepší soustředit se na to, aby se z prsu dobře napilo. Odsávat nebo odstříkávat v takové situaci​ je vhodné, když se zrovna miminko nepřisálo, anebo pokud pilo jenom z jednoho prsu (odsajete druhý prs). Odstříkané mlíčko použijete na dokrmování u dalšího krmení. Není potřebné dávat mléko do lednice a pak ohřívat. Je možné mléko nechat v pokojové teplotě a použít ho ten samý den při jednom z dalších krmení bez potřeby ohřívat jej.

 • ​Začněte užívat semínko pískavice řecké a listy a kvetoucí květy benediktu lékařského.

 


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".