Jak začít znovu kojít?

Dobrý den, 

prosím o radu. Dcerce bude skoro 9 měsíců. Do 4,5 měs. jsem pouze kojila. Potom jsme začaly přikrmovat (vařená zelenina) z důvodu průjmovité, hlenovité stoličky a nitek krví ve stoličce. Následně jsme byly na gastru, kde Dr. usoudila, že by to mohla byt alergie na bílkovinu kravského mléka. Byly jsme také na alergologií - závěr substituční alergie na bílkovinu kravského mléka. Na doporučení Dr. z gastra, jsem přestala na 14 dní kojit a dávala jsem dcerce UM pro alergiky. MM jsem odsávala 5x denně. Po té jsem se zase rozkojila, ale měla jsem pocit, že mám málo mléka, tak jsem pořád dokrmovala UM, až do teď. Teď je to asi 14 dnů jak malá odmítá prs (se začátku sála jen z jednoho a pak odmítala z obou) a chce jen mléko z lahvičky, odstříkané MM, taky vypije, ale já bohužel nemám čas si mléko odsávat (mám ruční odsávačku). Ráda bych dcerku ještě nějakou dobu kojila, protože i přes některé záporné názory, si myslím, že ještě na to malá má nárok. Myslím si, že mateřské mléko je asi lepší než UM i když nevypadá, že by jí to UM vadilo. Mléka ještě trochu mám. Je možné začít znovu kojit? Má to ještě smysl? Jak dcerku znovu nalákat na kojení?

Vzhledem k tomu, že malá omítala kojení, dietu jsem porušila (až do teď jsem byla na striktní bezmléčné dietě). Na doporučení alergologa máme malé dávat postupně jogurt, tak snad by teď porušení mé diety nemělo vadit.

Děkuji za Váš čas a odpověď,

Silvie. 

 

Je možné se ke kojení vrátit a má veliký význam, abyste podnikli kroky k tomu, aby bylo miminko opět kojeno.

Pomůžou vám tyto kroky:

1) zvýšení tvorby mléka užíváním léku na lékařský předpis domperidonu a dalšími postupy popsanými níže

2) přestaňte používat láhev na dokrmování. Naučte se podávat tekutiny pohárkem a případně dělat řidší příkrmy, které budete podávat lžičkou. Umělou výživu už v tomto věku miminko nepotřebuje vůbec.

3) Naučte se, jak znovu přilákat miminko na prs.

Se všemi kroky vám prakticky pomůže poradkyně při kojení. Vyberte si nejbližší v tomto seznamu: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Začněte zvyšovat tvorbu mléka postupem, který popisuje tento materiál. Doporučujeme vám kromě všech ostatních kroků v materiálu, také začít užívat benedikt a řecké seno v uvedeném dávkování společně s lékem vázaným na předpis domperidon (obch. název Motilium) pro zvýšení tvorby mléka.

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. Také pomáhá společný koupel a jakékoliv jiné příležitosti s intenzivním fyzickým kontaktem. K přisání miminko motivuje silný tok mléka, proto je úplně klíčové zvýšit tvorbu mléka.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, a různé poháry se sosáky, brčka, savičky apod.- protože toto všechno může markantně snížit šance, že se opět přisaje. Podívejte se, jak už malé miminko může pít z běžného poháru, u dětí ve věku vašeho syna už to jde lehce. Prakticky vám to může ukázat i poradkyně na setkání.

Kromě toho jsou podstatné tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

V tomto věku už děti nepotřebují umělé mléko. I v případě, že nejsou kojeny, postačuje rozmanitá strava (příkrmy a běžné jídlo rodiny). Podívejte se na tyto obecné rady ohledně zavádění příkrmů: https://kojim.webnode.cz/news/prikrmy/

Je důležité kontaktovat poradkyni při kojení a zůstat s ní v kontaktu i dlouhodobě.

 

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".