Jak se zbavit kloboučků při kojení?

Kloboučky nejsou vhodnou pomůckou při kojení a nejsou řešením. Problémy s kojením se dají odstranit jiným způsobem. Nejlepší je kloboučky vůbec nezačít používat (a už vůbec si je nekupujte "pro případ" v těhotenství), a pokud je již používáte, spojte se s laktační poradkyní, se kterou podniknete kroky pro jejich odbourání.

Protože maminky dostávají nesprávné informace, mnohé z nich odchází z porodnice s tím, že "kojí přes klobouček" anebo "kojí s kloboučkem". I když by tomu tak nemělo být, kojení přes klobouček se používá z několika neopodstatněných důvodů:

  • při bolestivých bradavkách (avšak kojení s kloboučkem neodstraňuje původní příčinu bolesti, i když může dočasně vést k úlevě)
  • při "plochých", "vpáčených" bradavkách (kojení přes klobouček v takovém případě není řešením, důležité je, aby maminka s miminkem dostali praktickou pomoc tak, aby se miminko dokázalo přisát)
  • nepřisávající se miminko (v tomto případě není řešení klobouček, ale správná pomoc při přisávání)

Kojení přes klobouček má potenciál způsobit množství problémů, neřeší prvotní příčinu, miminko přes kloboučky často nepije dostatek mléka, postupně se může snižovat tvorbu mléka, přičemž se to mže projevit až později.

Kloboučky z dlouhodobého hlediska způsobují problémy. Kloboučky patří do kategorie umělých náhrad prsu/bradavky. Není jednoduché se jich zbavit poté, co se začnou používat. Dítě může prs odmítat. Ve skutečnosti dítě přisáté na klobouček, není přisáté na prs. Proto používání kloboučků z dlouhodobého hlediska snižuje tvorbu mléka, i když se to nemusí projevit hned. Kojit s kloboučkem déle než několik týdnů nebo měsíců není zaručené a většinou se to povede jenom matkám, které mají vysokou tvorbu mléka, která se zároveň vysoká i udrží, což není běžné. Mnohem častěji se stává, že tvorba mléka začne během užívání kloboučků klesat a časem začne být potřebné začít dokrmovat, někdy do takové míry, že matka úplně přejde na krmení z láhve. Kloboučky vyvolají ze začátku dojem, že matka kojí a všechno je v pořádku, ale časem se ukáže, že tomu tak není. Ideální je tedy nezačít používat kloboučky vůbec a v případě potřeby řešit otázky s kojením, bolestivými bradavkami nebo nepřisávajícím se miminkem efektivnějším a udržitelným způsobem.

Jak odbourat kloboučky?

Miminko na kloboučku ve skutečnosti není přisáté na prs. Je možné, že se dítě bez kloboučků odmítne přisát, v takovém případě kontaktujte poradkyní při kojení, setrvejte s ní v pravidelném osobním kontaktu. Poradkyně vám poradí postupy, které pomůžou dítě postupně přilákat zpět na prs a ukáže vám jak mezičasem miminko krmit. Pokud se dítě nechce bez kloboučků přisát, postupujte podle tohoto návodu.

Základem těchto postupů je intenzivní fyzický kontakt, ideálně kontakt kůže na kůži a trpělivé nabízení prsu, přičemž mezičasem je důležité pracovat na zvýšení tvorby mléka a dítě se zatím krmí mimo prsu pohárkem do času, než se začne přisávat.

Základním předpokladem, aby se dítě začalo na prs přisávat je udržení výborné tvorby mléka. Přečtěte si tento návod.

Je důležité podniknout tyto kroky společně s poradkyní při kojení, která vám ukáže správné přisání, vyhodnotí pití, vyšetří uzdičku pod jazykem a horním rtem dítěte, pomůže léčit případnou bolest bradavek a další potřebné věci.

Kromě toho můžete udělat tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

Jedna z důležitých věcí, které můžete začít dělat už teď je intenzivní fyzický kontakt, který vede k tomu, že se miminko začne více zajímat o prs a pití z něj. Vemte si miminko k sobě na hruď mezi prsy vysvlečené do plínky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spánku, když si s miminkem lehnete do postele, anebo během domácích prací, když si miminko v plínce dáte do nosítka nebo šátku na nošení dětí. V této situaci také pomáhá začít spát s miminkem v jedné posteli.

Je důležité tyto kroky podniknout, aby bylo možné kloboučky odbourat. Pravděpodobně to nebude jednoduché, ale stojí to za to. Pokud byste měla vynikající tvorbu mléka, je možné, že se vám povede kojit několik měsíců, ale miminko, které je přisáté na klobouček, není přisáté na prs, chybí mu přímý kontakt s prsem, což je důležitou součástí kojení. Kojení je mnohem více než jenom pití mateřského mléka. A i přes výbornou tvorbu mléka se navíc může stát, že se postupně začne snižovat a dítě se postupně přestane chtít kojit. Je důležité se pokusit od odstranění kloboučků.

 

Převzato z www.mamila.sk, 2016

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.